Pokud chcete skutečnou pracovní stanici na AMD Threadripper platformě, Gigabyte má řešení.
Jak jistě víte, RYZEN ThreadRipper procesory jsou aktuálně nejvýkonnější běžné desktopové procesory na trhu. Prakticky vzato jsou dnes jediný procesorový high end na trhu, jelikož Intel tuhle část trhu už vyloženě vzdal. V současnosti totiž není se svými technickými možnosti, schopen se stávající řadou mrtvých maximálně 18 jádrových procesorů Core i9 10000X ,v ničem konkurovat ani nejslabšímu pouze 24jádrovému ThreadRipper 3960X. Natož tomu nejvýkonnějšímu, co AMD má, v podobě monstrózního 64jádrového/128vláknového 3990X.
Jak ale také víte, běžné desktopové ThreadRipper procesory jsou vlastně kompromisním řešením a jsou odvozeny od serverových EPYC modelů. Ačkoliv jsou fyzicky do stejné patice (v případě ZEN2 série), liší se v několika podstatných věcech. Desktopové RYZEN Threadripper řady 3000X jsou kompatibilní jen s TRX40 paticí a platformou. Již dříve se ale mluvilo také o tom, že bude existovat TRX80, tedy platforma přímo odvozena se vším všudy od té serverové. Hlavním rozdílem je zde fakt, že 3000X modely a TRX40 mají „jen“ 4kanálový řadič paměti a „jen“ 64 PCIe 4.0 linek. TRX80 a ThreadRipper PRO a serverové EPYC verze mají ale ve skutečnosti 8kanálový řadič a 128 PCIe 4.0 linek. Tedy dvojnásobek všeho.
TRX40 a Threadripper 3000X jsou prostě kompromisní řešení, protože by byly jinak absurdně drahé. A jsou zaměřeny na maximální ale stále rozumně cenově dostupný výkon a klasičtější desktopové řešení. Jen málokdy by navíc dokázal využít 8kanálového řadiče a 128 PCIe linek. Ale pokud jste si ale říkali, že by bylo zajímavé, kdyby existovala 8kanálová desktopová platforma pro Threadripper procesory, co by základ pro pracovní stanici bez omezení, tak vás potěším. Existuje!
Už nějakou dobu existuje profesionální řada procesorů s označením Threadripper PRO 3000WX, které jsou prakticky vzato prostě upravené EPYC modely. Mají ten 8kanálový paměťový řadič a jsou pro s4094 patici, stejnou, jakou mají serverové desky. Takže tyhle procesory do normální desktopové platformy RTX40 funkčně neosadíte, jsou jen pro WRX80. Dosud ale tohle řešení zůstávalo omezeno na OEM a to konkrétně společnosti LENOVO, které pracovní stanice s RYZEN Threadripper PRO nabízelo.
Brzy ale budete moci si tohle postavit „sami“. Společnost Gigabyte totiž připravuje na vydání samostatnou základní desku WRX80 SU8, která právě 8kanálové ThreadRipper PRO 3000WX procesory podporuje. A je odvozena od serverových modelů. Proto má pár zvláštností, například pootočenou patici a paměťové sloty nahoře a dole místo obvyklého umístění na běžných desktopových deskách.
(Zdroj: Videocardz.com)
Jinak ale proti serverovým deskám přidává spousta běžných prvků z běžných desek, včetně integrovaného zvuku atd. Tak aby mohla být prostě použita do „normálního“ desktopového počítače. Jen musíte mít ten ThreadRipper PRO 3000WX procesor, které ale samozřejmě v běžných obchodech nepořídíte. A protože tyhle procesory mají kromě 8kanálového řadiče pamětí také hned 128 PCIe 4.0 linek, Gigabyte toho využilo. Jak vidíte, najdete hned 7 plně aktivních 16ti linkových PCIe x16 slotů verze Gen4.
V tuto chvíli ale nevíme, kdy nebo za kolik bude tahle deska nabízena. Nemyslím si ale, že cena bude nějaký problém, protože i ten nejlevnější procesor, který do ní budete moci osadit, bude stát mnohem mnohem víc. Předpokládám ale, že deska bude podporovat také novou generaci ThreadRipper PRO procesorů, které budou postavené samozřejmě na ZEN3 architektuře. AMD velmi pravděpodobně v Q1 2021 vydá serverové ZEN3 EPIC, a dost možná se dočkáme buď v Q1 nebo Q2 také vydání ThreadRipper série. A to jak samozřejmě TRX40 verzí, tak počítám bude právě pokračovat o TRX80 s PRO variantami. Bohužel to nevypadá, že by Intel dokázal tomuhle, jakkoliv konkurovat. A i když se chystají 10nm XEON procesory, první testy ukazují, že Intel je bez šance tomu mimo pár velmi specifických případů, jakkoliv konkurovat.
Každopádně je škoda, že věci jdou takhle pomalu, myslím si, že kdyby AMD mělo TRX80 platformu od začátku a pěkně na očích, spousta lidí by to ocenilo. Speciálně když i dnes, pokud si jdete od OEM výrobce PC koupit pracovní stanici, tak v 99% případech vám za desítky a stovky tisíc nabízí ty slabé a pomalé Intel XEON sestavy založené na maximálně 18jádrových 14nm SKYLAKE procesorech. Jenže ty jsou výkonem efektivitou atd. vedle ThreadRipperu jak když za cenu nového 2 milionového "S"kového Mercedesu dostane Dacii Duster. Sice na tom něco uděláte, ale za ty peníze to prostě není ono. Takže že by se i v této oblasti konečně ledy pohnuly?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|