Luxusní základní desky na nové X670E platformě kompletně Gen5 v obou malých formátech.
Někteří se nedávno ptali, zda se v rámci nové platformy AMD X670E pro RYZEN 7000 procesory, objeví také základní desky formátu mini-ITX a speciálně pak mATX. Mou odpovědí tehdy bylo, že ano, ale nesměl jsem říci více kvůli NDA. Výrobci desek ovšem postupně odhalují své novinky, protože o X670/X670E deskách se mluvit s určitými omezeními veřejně už může, AMD si jinak hlavní představení platformy a RYZEN 7000 procesorů schovává pro sebe na 29.8.2022. Výrobci desek tak využívají času k prezentaci svých novinek a ASUS je pochopitelně velmi aktivní.
Nedávno jsme vás informovali o chystaných hlavních modelech, tedy novém ROG CrossHair HERO, STRIX GAMING a TUF GAMING, ale to jsou všechno velké ATX nebo dokonce E-ATX formáty:
ASUS ale chtěl udělat radost i těm, kteří přerostlé desky nepotřebují. A tak ohlásil nový Mini-ITX ROG Strix X670E-I Gaming WiFi, ale také návrat mATX GENE v podobě nově ROG Crosshair X670E Gene. V obou případech jde o luxusní, velmi unikátní modely a řešení obou menších ATX formátů.
- Mini-ITX ROG Strix X670E-I Gaming WiFi
Pozor, nejde o ROG IMPACT, tedy extrémní mini-ITX pro taktování, ta možná přijde, ale zatím nevíme. Tohle je model série STRIX, tedy vyloženě pro hráče s luxusní výbavou kolem. ASUS vrací do hry vertikální moduly, tak aby deska netrpěla omezenou výbavou.
Nechybí plná Gen5 konektivita, tedy jeden 16linkový PCIe gen5 slot a k tomu jeden M.2 gen5 a jeden M.2 Gen4. ASUS našel i dost místa na napájení a rozumné množství konektorů a výbavy.
Zajímavým prvkem je pak externí modul ROG Strix Hive, který slouží jednak jak externí zvuková karta (má velmi kvalitní zvuk ALC4050 s ESS Sabre 9260Q DAC), ale také modul pro další funkce, jako ovládání taktování apod. Můžete jedním tlačítkem zapínat PBO funkci například.
Samozřejmě cena téhle luxusní mini-ITX desky nebude nijak nízká. ASUS ji zatím neprozradil, ale s ohledem na výbavu a provedení bych osobně očekával tak 7-8 tisíc. Každopádně kvalitní mini-ITX Gen5 deska pro AMD RYZEN 7000 a další generace procesorů, to je :).
- MicroATX ROG Crosshair X670E Gene
Pro mnoho dalších uživatelů, včetně mě, je ale hlavní novinkou a asi vůbec nejzajímavějším modelem v rámci X670E ASUS desek, návrat GENE. Tedy kvalitní luxusní špičkové desky mATX formátu. I když možná někteří by dali přednost spíše mATX provedení ROG STRIX řady, než luxusnější ROG CrossHair, zaměřené více na taktování.
Protože to nová GENE je. Deska klade důraz na taktování, včetně speciálního OC modulu a dalších prvků, které ti, kteří extrémně netaktují, vlastně vůbec nepotřebují. Výbava této extrémní mATX desky je tak trochu chudší v některých aspektech, než by mohla být, kdyby ty speciální OC funkce a prvky neměla.
Nicméně i tak je tu hodně zajímavého. Samozřejmě opět jde o X670E platformu, tedy jeden PCIe x16 Gen5 a k tomu jeden M.2 Gen5. Další v Gen4. GENE to má navíc řešeno tak, že má ještě v příslušenství PCIe x4 kartu pro druhý M.2 Gen5.
Nechybí kvalitní napájení, chlazení, a dobrá standardní výbava. Ovšem s ohledem na OC zaměření prostě jsme čekali trochu více. Nicméně špičková mATX deska to je a určitě se na ni v recenzi podíváme.
Kromě výše uvedených modelů ASUS představil také další novinky, včetně třeba prvního svého herního OLED. Pokud ale zůstaneme u desek, ASUS dále ukázal nový ProArt X670E-Creator WiFi:
A také novou Prime X670E-Pro WiFi. Obě nesou některé speciální prvky dříve známé jen z ROG modelů. Pokud jde o ROG sérii, tak jak STRIX tak CrossHair modely ponesou všechny v rámci AM5 řady funkci ASUS Dynamic OC Switcher, umožňující využívat maximální ruční taktovací potenciál a současně PBO pro maximalizaci výkonu v lehčí zátěži.
Samozřejmě na ASUS X670E desky se podíváme v testech a recenzích v září, kdy bude možné začít vydávat recenze a později v září si budete moci tyto produkty také pořídit spolu s novými 5nm RYZEN 7000 procesory a dalšími novinkami. A bude toho hodně :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|