Mainstreamová AMD B450 je dost možná nejzajímavější desktopová platforma současnosti.
První testy B450 desek máme již za námi, takže už víte, co je B450 čipset zač, a co nabízí. Víte tedy, že z pohledu ceny dostáváte extrémně zajímavý výkon, výbavu i kvalitu a neomezené možnosti v ladění vašeho PC, což konkurenční B360 platformy od Intelu zdaleka nenabízí, přestože po stránce zpracování či ceny jsou desky srovnatelné. Již jsme pro vás z nabídky společnosti ASUS otestovali špičkový STRIX model:
Kromě B450-F ROG STRIX GAMING za 3499 korun má ASUS v nabídce dalších 6 základních desek s B450 řešením. Tato ATX edice je nejluxusnější deskou, ale po stránce kvality je na tom ještě o kousek lépe druhý STRIX B450 model v podobě fantastické B450-I ROG STRIX GAMING.
I tuhle desku máme již v testování, ale pravdou je, že se v podstatě neliší od dříve testované X470 varianty. V podstatě se opět liší jen tím jménem čipsetu. Tomu ale odpovídá i cena, která činí 4600 korun, což z této desky dělá s přehledem a velkým náskokem nejdražší B450 desku na světě a zároveň asi nejkvalitnější mini-ITX AM4 desku vůbec. ASUS má ale samozřejmě i cenově mnohem přístupnější modely.
Mezi poměrně luxusními STRIX modely a zbytkem nabídky zeje značná cenová i kvalitativní díra. Třetí nejdražší model je ASUS TUF B450-PLUS GAMING za 2899 korun vč. DPH. Za 2549 korun pak můžete mít její mATX variantu v podobě TUF B450-PLUS GAMING. Obě TUF desky sice nesou název po slavné TUF SaberTooth řadě desek, které jsme znali v minulosti, ovšem zůstalo jen minimum prvků a kvality. ASUS také již neposkytuje tu standardní 5ti letou záruku, kterou byly TUF modely proslavené a populární. Zde nabízí jen část kdysi na TUF rozšířených prvků, které by měly zlepšit odolnost a výdrž, ale jen základnější výbavu i zpracování a chlazení. Asi nejvíce zamrzí i základní nekvalitní integrovaný zvuk v podobě ALC887 řešení, zatímco STRIX mají mnohem kvalitnější a novější ALC1220.
Nejlevnější modely jsou desky řady ASUS PRIME. Jejich design není tak „herní“, i proto nemají v názvu GAMING. Nejlepším modelem je za 2699 korun ATX varianta ASUS PRIME B450-PLUS, která je řekněme designově neherní verzí edice TUF B450-PLUS GAMING. Kromě této ATX PRIME edice pak ASUS nabízí dva mATX modely.
ASUS PRIME B450M-A za 2249 korun vč. DPH (s HDMI) a úplně nejlevnějším modelem v nabídce je ASUS PRIME B450M-K za 2099 korun (bez HDMI). Desky se výrazně liší uspořádáním, obě ale mají společné naprosto základní zpracování bez chlazení kaskády, takže je rozhodně nedoporučujeme pokud plánujete jakékoliv taktování apod.
Všechny desky ale mají všechny B450 funkce, tedy lze procesory RYZEN taktovat, lze taktovat i paměti, kdy ani jedno konkurenční B360 modely pro Intel vůbec nenabízí, natož v této cenové hladině. Všechny modely včetně nejlevnějších mají 3 roky standardní záruky. Všechny už se dají koupit v českých obchodech a některé určitě otestujeme :).
Osobně mě od ASUSu, stejně jako ve starší B350 nabídce, chybí cenově dostupný ITX model. V rámci TUF modelů s cenou kolem 2500 korun by určitě bylo vhodné, kdyby mini-ITX verzi ASUS nabízel. B450-I ROG STRIX GAMING je fantastická mini-ITX deska a její recenzi vám brzy nabídneme, ale její cena je příliš vysoká na B450 platformu obecně. ASUSu tak nadále chybí v nabídce cenově dostupná mini-ITX pro AM4 platformu, což je zjevný nedostatek.
Stejně tak ASUSu chybí kvalitní mATX deska, což je dost možná největší vada nabídky AM4 desek od ASUSu. Jak v rámci X470, tak v rámci B450 prostě neexistuje kvalitní ROG mATX deska!!! Jsou pouze ATX nebo jedna mini-ITX verze. Ale nic mezi tím, což je prostě pořádná díra v nabídce. Ano, ASUS má levnější mATX B450 modely, ale ty jsou kvalitativně jinde. Doufal jsem, že v rámci B450 platformy doplní ASUS právě nějaký STRIX B450M model do nabídky. Nestalo se tak. Nedává to smysl i proto, že ASUS má hned několik mATX desek v rámci B360 a Z370 platformy! Včetně hodně zajímavé ROG STRIX B360-G za 2500,- (test zde) a STRIX Z370-G za 3700 korun. Dokonce existuje i právě levná TUF B360M ....
Už začíná být opravdu podivnou záhadou, proč ASUS stále nedodal a nenabízí kvalitní mATX desku pro AM4 platformu, když hned 3 takové desky má v prodeji pro konkurenční Intel platformu. Proč tomu tak je?!?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|