ASUS představil AMD B550 základní desky – superplatforma s PCIe 4.0 cenově dostupná pro všechny
AMD a jeho B450 platforma je zaslouženě nejpopulárnější platformou na trhu. Proti X470 je sice chudší, ale jednoduše i tak nabízí vše, co je třeba a co skutečně jako uživatel potřebujete. A nabízí to za super cenu, přičemž vás neokrádá o možnosti taktovat procesor (zapnout PBO) i paměti, což konkurenční Intel B platformy nenabízí. Na nástupce, tedy B550, jsme čekali dlouho. Déle, než AMD plánovalo, ale jednoduše, neexistoval žádný cenově dostupný PCIe 4.0 čipset.
Až nyní. B550 přináší tedy poprvé PCIe 4.0 i na levnější desky než X570. Na rozdíl od nich ale není celý čipset plně PCIe 4.0, což je hlavně z energetických a cenových důvodů. B550 nabízí proti B450 připojení čipsetu a CPU nově PCIe 3.0, především ale mezi CPU a GPU či SSD jsou PCIe 4.0 linky. Takže můžete plně využít stávající i nové generace grafik a SSD s tímto rozhraním.
Společnost ASUS už odhalila svou nabídku modelů a bude bohatá. I když musím ASUS pokárat, zase jim tam jeden významný chybí. Každopádně pokud chcete skvěle vybavenou desku, je tu The ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi). ASUS potěší i příznivce kompaktních PC a nabídne také nový mini-ITX model ROG Strix B550-I Gaming.
Cenově dostupnější pak bude série TUF, která nabídne varianty PLUS, nově s ALC1200 zvukem, který měly jen PRO verze u B450 série. To je dobrá změna. V tomto ohledu také potěší, že kromě ATX velikosti, ASUS nabídne i stejně dobře vybavenou mATX variantu.
Úplným základem je pak PRIME B550 série, s ATX a mATX modely, které jsou opravdu očesané až na dřeň, ale tomu by také měla odpovídat cena. Co potěší, že ve všech třídách budou i Wi-Fi 6 varianty. ROG a TUF série mají i 2,5Gbit síťovku. ROG STRIX nabídne až ALC1220 zvuk.
Všechny desky podporují RYZEN 3000 a také ještě nevydané RYZEN 4000 procesory. Výjimkou je RYZEN 3000G série, která je vlastně postavena na staré RYZEN 2000 sérii, tu by B550 desky podle AMD podporovat neměly. Každopádně do B550 desek s PCIe 4.0 budete moci osadit i 16jádrový RYZEN 9 3950X nebo jeho nástupce, což prostě nemá ze strany Intel platformy vůbec konkurenci ani alternativu. B550 se tak nepochybně na další 2 roky stane nejpopulárnější platformou. Pro ty, kteří budou chtít víc, tedy maximální kvalitu a všechno v PCIe 4.0 verzi, je tu X570 platforma (a možná dorazí i X670), které jsou a budou samozřejmě dražší a luxusnější.
Samozřejmě vám recenze mnoha B550 základních desek nabídneme, je to jednoznačně nejdůležitější produkt roku na poli desek, a budeme se na ně soustředit. Z nabídky ASUS chceme otestovat prakticky všechny modely. Speciálně obě TUF, STRIX a možná i nějakou PRIME. Ačkoliv AMD prakticky už ohlásilo B550 a výrobci tyhle desky představují, do obchodů se dostanou až v polovině června, kdy vám také budeme moci nabídnout první recenze.
Desky vám ale klidně budu moci ukázat už dříve, první jsou na cestě ke mně už v tuto chvíli. Samozřejmě vyzkoušíme, zda je výkon PCIe 4.0 GPU a SSD srovnatelný s X570, tedy zda tam není nějaká limitace, ale neměla by být. Ještě nějaké otázky kolem B550? Pokud jde o ceny, B550 desky by měly stát stejně, jako B450 při uvedení (dolarově).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|