Populární CrossHair X570 od ASUS v pasivně chlazené edici bez ventilátoru na čipsetu.
AMD sice neuvedla s novými RYZEN 5000 procesory žádné nové čipsety a desky, protože AM4 platforma pokračuje v kompatibilitě. Ale výrobci desek mají samozřejmě volnou ruku pro své inovace svých AM4 desek. A jak jsem vám říkal, nějaké novinky připravují a budou chodit na trh v dalších měsících. ASUS tak například nyní ohlašuje dvě nové verze AM4 desek.
Z nějakého důvodu se ASUS rozhodl lehce upravit jeho nejlepší a vlastně teprve nedávno vydaný B550 model. Stávající STRIX B550-E vylepšil na verzi STRIX B550-XE. Nevím ovšem, v čem to vylepšení spočívá. Na první pohled jsou prakticky identické, jen lehce odlišné heatsinky. Aktivní chlazení VRM zůstalo a napájení je stále 14+2 a výbava je také z toho co vidím, totožná.
Mezi B550 deskami jde o jeden z nejlepších modelů vůbec, prakticky high endové zpracování a špičková výbava se ovšem podepisuje na ceně, která se nyní u B550-E pohybuje kolem 6300 korun vč. DPH, což už leze do zelí X570 deskám, které ovšem mají kompletně PCIe 4.0 design. B550 čipset PCIe 4.0 neumí, je tu jen 20linek ze ZEN2/ZEN3 procesorů, a tedy podpora PCIe 4.0 je jen na x16 grafickém slotu a jednom 4linkovém M.2. ASUS nicméně udělal desku tak kvalitní, že je schopna zvládnout nároky PCIe 4.0 na všech slotech. Víceméně tak platí, že pokud hledáte co nejkvalitnější a nejvybavenějších B550 desku na trhu, tahle by vás měla zajímat :).
- ROG Crosshair VIII Dark Hero
Nicméně pokud chcete něco s kompletní PCIe 4.0 funkčností na všech slotech, tak je zde druhá novinka. Tmavá edice populárního CrossHair HERO, postaveném na X570 platformě. Předchozí světlejší heatsinky a prvky, byly v tomto případě nahrazeny tmavšími. Největší změnou je ale fakt, že je pasivně chlazená!
Nad čipsetem u této DARK edice není žádný ventilátor, který je na původní verzi. Celý ten masivní pasiv se tak stará o chlazení čipsetu i M.2. Jak víte, na trhu vlastně dosud existovala jen jediná pasivně chlazená X570 deska. Všechny X570 jinak mají aktivně chlazený čipset, kdy osobně to nepovažuji vůbec za nutné. Vyšší teploty jsou jen pokud osadíte a používáte více PCIe 4.0 linek, tedy více M.2 SSD nebo grafik. V běžném osazení třeba jedné grafiky a jednoho PCIe 4.0 SSD ta zátěž není taková, aby ten čipset skutečně bylo nutné dodatečně aktivně chladit malým ventilátorem. Nic, co by slušný heatsink v normálně chlazené bedně spolehlivě nezvládl. ASUS na to zdá se přišel ;).
Ostatní prvky výbavy atd. vše zůstalo. CrossHair HERO jinak zůstává absolutní špička, kdy deska ještě není zbytečně okázalá s některými extrémně drahými speciálními prvky. A vzhledem k ještě docela střízlivé ceně (cca 11 tisíc korun, což je i polovina toho, co stojí absolutní extrémní TOP modely), jde o velmi zajímavou volbu. Co říkáte?
- ASUS a kompatibilita desek s AMD RYZEN 5000 (ZEN3)
AMD při představení nových RYZEN 5000 procesorů oficiálně ohlásilo, že kompletní podpora pro již existující desky s čipsety A520, B550 a X570 bude nejpozději v 5.11.2020, tedy s uvedením procesorů na trh. Vyžadován je minimálně BIOS s AGESA 1.0.8.0 a novější, které už jsou dnes dostupné. Ale AMD doporučuje pro všechny aktualizaci až na nejnovější 1.1.0.0 verzi. Ten ale bude dostupný až od toho 5.11.2020. Prozatím ale ASUS již nabízí u všech svých 500desek základní podporu ZEN3, díky BIOSům s AGESA 1.0.8.0. Většina ASUS desek má navíc dnes možnost snadné a rychlé aktualizace BIOSu přes tlačítko pomocí přehrání z USB flash disku (tzv. BIOS FlashBack).
Pokud jde o podporu na starších deskách s čipsety B450 či X470. Tak AMD nemůže oficiálně zajistit tuto podporu. Nicméně rozhodla se poskytnout výrobcům desek potřebné mikrokódy pro to, aby oni byli schopni podporu případně vytvořit. Ale je to jen a pouze na nich. Výrobci desek tak ve finále rozhodnou, pro které konkrétní desky tu podporu udělají, a pro které ne. V případě společnosti ASUS jejíž B450 a X470 desky byly samozřejmě velmi populární, tak mám oficiálně potvrzeno, že bude podpora u všech modelů, u kterých to jen bude možné. Což by měla být drtivá většina, ne-li všechny. Ovšem jak už avizovalo samo AMD, vše je ve vývoji a musí se řádně otestovat, a tak první BETA BIOSy pro X470/B450 se objeví až v lednu. Letos si do starších desek nové RYZEN 5000 procesory tak pravděpodobně neosadíte. Pokud jste v posledních dnech zachytili zprávu, že ASUS u CrossHair X470 podporu neplánuje, tak to není pravda. Podpora speciálně u této desky 100% bude.
A jestli se ptáte na podporu ZEN3 procesorů v případě ještě starších desek, tedy pro X370 nebo B350 z roku 2017, tak zde vám mohu se 100% jistotou říci, že se nedočkáte. AMD oficiálně říká, že tyto nejstarší čipsety a hlavně designy desek vůbec nepočítají se ZEN3 a v mnoha případech by byl prostě funkční problém. Desky byly vydány v době, kdy AMD nemělo zdaleka hotový ZEN2 natož ZEN3. AMD rozhodlo namalovat čáru a podporu těchto nejstarších AM4 řešení explicitně neumožní. ZEN3 procesory poběží tedy jen na modernějších X470 a B450 a novějších deskách. Samozřejmě primárně je doporučeno pro ZEN3 použít X570/B550, jež byly s ohledem na ZEN3 navrhovány. Ale vše vám ještě povíme v testech a recenzích kolem RYZEN 5000. Budeme toho mít hodně :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|