Nabídka obsahuje modifikovaný známý design a řady MAXIMUS, STRIX, TUF, PRIME a nově ProArt.
Celkem 15 desek (mimo Wi-Fi verzí) obsahuje jen Z490 řada (tedy Intel Z490 čipset). Další desky ASUS nabídne ještě v rámci řešení s H470 a B460 čipsety. Dohromady nějakých 30 modelů.
Většina desek řady 400 je evidentně lehce modifikovanou verzí existujících edic v rámci řady 300 ovšem u mnoha s novějším vzhledem a hlavně s modernizovanými PCB a napájením. Ono skutečných technických novinek v rámci „nové“ Intel platformy není mnoho. vlastně nejsou téměř žádné. Samotný čipset je prakticky stejný (až na Wi-Fi 6 a USB 3.2 v základu), ale většinou tyhle technologie už ASUS nabídl v rámci některých modelů Z390 série (včetně WiFi 6 i rychlejších 10G LAN), takže nově se jen více modelů dočká rozšíření těchto novinek.
Ohlášeny jsou zatím 4 modely. Špičkový EXTREME (EATX), částečně vodou chlazená FORMULA, pak co nejjednodušší z hlediska výbavy kvůli extrémnímu taktování je tu model APEX a pak i jeden “normální“ model, v podobě MAXIMUS XII HERO.
Překvapivě ASUS neohlásil žádný mATX/ITX MAXIMUS model. Co novinky nabízí? Hlavně posílené napájení, kdy jak víte, přes papírově nesmyslná oficiální TDP nových procesorů, kde Intel udává 35W až 125W pro 10jádra, mají novinky ve skutečnosti až 250W (po dobu 56 sekund a tomu odpovídající výkon), ale v extrémech mohou mít podle výrobců až 350W TDP! Napájení desek s tím tedy musí počítat a počítá. ASUS u některých modelů nasadil 16fází.
Všechny novinky jsou skvěle vybaveny, jen ta PCIe 4.0 podpora chybí, ale to je problém Intelu, ne výrobců desek, kteří když dokáží PCIe 4.0 nabídnout u AMD X570 a brzy i u levných AMD B550, samozřejmě by to dokázali i u Z490, jenže to zatím Intel neumí.
Střední modelovou řadou bude STRIX série. Ta obsahuje hned několik velmi odlišných modelů. Tedy alespoň designově a tvarově. 4 barevně odlišné ATX varianty, ale také najdeme jednu kvalitní mATX a jednu mini-ITX.
Speciálně ta STRIX Z490-G vypadá výborně a stále nemůžu výrobcům odpustit a je velká ostuda, že ani ASUS dosud nebyl schopen nabídnout podobně kvalitní mATX X570 desku. To že to dokáže pro LGA 1200 a ne pro AM4 je o to víc zarážející. V čem je problém?
Samozřejmě je tu také Z490-I, co by mini-ITX varianta. Zatím nevím, kolik z těchto modelů budeme moci otestovat. Vypadá to na ten bílý STRIX Z490-A a určitě budu usilovat alespoň o Z490-G.
TUF řada bude základem pro hráče, levnější řešení, i tak nabídne vše, co je třeba. Existovat bude ale překvapivě jen v jediném modelu (dva, když počítáme i nonWi-Fi verzi).
Tedy uvidíme, ASUS zatím představil jen Z490-PLUS edici, možná bude i nějaká PRO později, ale nevím. Vyšší STRIX řada pokrývá střední segment dobře.
Základem nabídky pak bude tradičně řada desek PRIME, kterou ASUS u této platformy už přebalil opravdu hodně do „low end“ variant, kdy desky jsou prosté prakticky veškeré luxusnější výbavy, zpracování a prvků s cílem samozřejmě stlačit ceny co nejníže. Předpokládám tedy popularitu hlavně o OEM.
V nabídce je jedna solidní ATX varianta a dvě na kost očesané verze, kdy je tam i levná mATX možnost. Takže je z čeho vybírat.
Úplnou novinkou je pak model ProArt Z490-CREATOR 10G. Designově vypadá jednodušeji, postrádá také některé ty luxusnější „herní“ prvky a věci, za to ovšem nabízí pár jiných prvků.
Mezi jinými má 2x Thunderbolt 3 porty a také 10G síťovku. Předpokládám, že nepůjde o drahou desku, takže s touhle výbavou by mohla být docela zajímavá pro „pracovněji“ zaměřené PC. Určitě ji zkusíme sehnat na testování ….
- V redakci si hrajeme s ASUS MAXIMUS XII HERO Z490
Zatím nám ASUS poslal na obdivování jen jednu desku. A to atraktivní ASUS MAXIMUS XII HERO Wi-Fi. Tedy takový ten „normálnější“ model z té absolutní špičky, který není fyzicky přerostlý (EXTREME), nemá pro většinu zbytečné vodní pasivy na kaskádě (FORMULA) ani větší ústupky v robustní klasické výbavě, kvůli co nejjednoduššímu a maximálním výsledkům pro extrémní taktování (APEX).
Tohle je tedy MAXIMUS HERO Z490 model, určený pro běžné herní a domácí nadšence. Jaká je? Samozřejmě přímo navazuje na předchůdce. Design a zpracování jsou známá kvalita a snadno rozpoznatelné. Potěší silnou 14+2fázovou kaskádou, solidním chlazením a opravdu solidní výbavou ve všech směrech, jak od tohoto modelu také očekáváme. Samozřejmě se nebojí ani většího taktování a vzhledem k nárokům nového 14nm 10jádra od Intelu, tomu zpracování desky odpovídá.
Její recenzi vám tedy nabídneme mezi prvními. Potom se pokusíme otestovat i některé další modely, pro mě osobně jsou nejzajímavější v pořadí: STRIX Z490-G, STRIX Z490-A a ProArt Z490-Creator 10G. Co vy, jaká vás zajímá nejvíce, kterou máme podle vás hlavně otestovat?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|