Nedávno jsme si postěžovali na nabídku desek pod AMD RYZEN od ASUSu. Tak tu máme nápravu.
Na konci roku 2018 jsme v souhrnném článku ohledně základních desek vyčetli společnosti ASUS několik věcí. No a některé z nich si ASUS evidentně vzal k srdci a napravil je! O nové špičkové X399 desce už jsme mluvili, nyní ale vylepšuje nabídku základních desek v nižší cenové hladině.
Docela jsme si stěžovali, že chybí opravdu slušné dobře vybavené levné základní desky pod AMD RYZEN procesory, zejména takové, které by měly i slušný integrovaný zvuk, kdy právě u levných základních desek je slušný předpoklad, že je uživatelé skutečně budou používat. A rozdíl mezi ALC 887 a ALC 1220 řešeními je dost velký. No a na absenci kvalitních zajímavých levných desek ve formátu mATX pod AMD jsme si stěžovali opravdu hodně. ASUS nás nedávno kontaktoval, že prý některé naše připomínky budou řešit.
- ASUS TUF B450-PRO a ASUS TUF B450M PRO Gaming
Dvě nové, tedy spíše vylepšené verze desek za vylepšenou cenu pro populární B450 platformu, dnes suverénně nejzajímavější PC platformu na trhu, dorazily do českých obchodů. A naše výtky skutečně řeší.
Přidávají na kvalitě v klíčových prvcích. O něco vylepšené je napájení (pořád mohutná 4fáze) a jeho chlazení. Pro velmi nenáročné AMD RYZEN procesory pro AM4 patici, včetně běžného taktování je to zcela dostatečné.
Ještě více nás ale potěšilo, že ASUS skutečně vyměnil integrovanou zvukovku. Místo toho nekvalitního ALC 887, které bylo u starších verzí a levnějších desek běžně je i zde nově ALC 1220. Někteří si asi řeknou, kde je rozdíl. Rozdíl mezi ALC 887 a ALC 1220 je dost velký. Řekněme že ALC 887 má všechny klasické neduhy integrovaných zvukovek. Slyšíte zřetelně šumy, slyšíte každé „zabrání“ CPU, má malé rozsahy atd. ALC 1220 ač se to nezdá, je minimálně o dvě třídy lepší. Řadu těch neduhů vyřešila, má nižší šum, lepší odstínění, větší rozsahy. Paradoxně ALC 1220 se dosud objevoval prakticky výhradně na dražších deskách. Proč paradoxně? Protože majitelé dražších desek spíše použijí nějaké extra řešení, extra zvukovku než integrovaný zvuk na desce, zatímco majitelé levnějších desek budou spíše integrovaný zvuk skutečně používat. Cenově je přitom mezi ALC 1220 a ALX 887 z pohledu výrobce rozdíl v jednotkách dolarů na výrobě.
ASUS tedy nejen naše výtky vyslyšel a obě novinky mají ALC 1220A. A to stále není vše, oba modely, tedy ATX i mATX verze, mají hned dvojici M.2 slotů, což také u levnějších (dokonce i dražších) AMD AM4 desek nebylo vždy zvykem. Vylepšení se dotklo ještě konektorové výbavy, obě desky mají USB Type-C konektor (v této cenové hladině rozhodně není zvykem) a HDMI 2.0b (levnější desky dosud měli jen HDMI 1.4).
Celkově tedy slušné vylepšení a brzy vám nabídneme osobní zkušenosti v našem praktickém testu. Obě desky jsou také za zajímavou cenu. Zejména ATX edice ASUS TUF B450-PRO GAMING stojí skvělých 2100 korun vč. DPH, a je horkým adeptem na desku s nejlepším poměrem cena/výkon na trhu. Menší mATX verze ASUS TUF B450M-PRO GAMING stojí 2799 korun.
ASUS letos slaví 30.let a bude je slavit zajímavými nabídkami. Kromě tedy vylepšených desek a cen B450 PRO je zde ještě akce na ASUS ROG STRIX Z390-H GAMING, která je za 4 tisíce korun nyní. A oslavy 30ti let budou pokračovat, blíží se COMPUTEX na domácí půdě ASUS, takže se těšíme na hodně zajímavých novinek :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|