Prezentace srovnávající X570 desky, je plná zavádějících až dokonce zcela nepravdivých nebo zamlčených informací.
Marketingová oddělení výrobců se samozřejmě vždy snaží ukázat své produkty v nejlepším světle, a že jsou lepší než produkty konkurence. Nicméně přímá srovnávání s produkty konkurence, je vždy velmi ošemetné. Zejména když ho neuděláte správně a objektivně. V tomto případě se ASUS snažil zvýraznit a přímo srovnávat kvality svých X570 desek s deskami konkurenčního Gigabyte („G“ brand) a MSI („M“ brand). Bohužel značně přestřelil.
Přiznám se, že o této prezentaci vím už déle, než se začala propírat veřejně. ASUS mě ji samozřejmě poslal. Nicméně já podobné prezentace nemám moc rád, protože prostě nejsou od nezávislého zdroje. Prohlídl jsem ji tedy jen zběžně, ale i tak jsem hned našel pár věcí, se kterými příliš nesouhlasím. Například srovnání desek s poměrně dost odlišnými cenami, kdy třeba 500 - 1500 korun rozdíl je důvodem proč je dražší deska kvalitnější a lépe vybavená než ta levnější. Nebo ty teplotní mapy a snímky srovnávající zahřívání VRM napájení základních desek. Ano, ASUS má kvalitní VRM u X570 desek a použil se z minulosti, to chválím. Ale že by tam teplotně byly tak velké rozdíly proti konkurenci? Já mám ty desky, které ASUS srovnával, vím jaká je realita, a ty teploty prostě neodpovídají. Takže tam jsem ASUSu napsal, že nechápu, jak k těm teplotám vůbec došli. Nicméně více jsem to neřešil, prostě interní prezentace ASUSu, kde se plácá po ramenou :). Má na to právo.
Samozřejmě se ale ta prezentace dostala na veřejnost, kdy mám pocit, že ASUS ji mířil hlavně na lidi v distribuci a prodejce, a běžně na veřejnost se tedy dostat neměla. Ale samozřejmě se dostala. A pochopitelně se dostala i ke konkurenčním Gigabyte a MSI výrobcům. A těm se pochopitelně nelíbí, protože zcela na rovinu, řada těch věcí je značně zavádějící, některé věci přímo nepravdivé, kdy si technicko-marketingové oddělení ASUSu, jež za prezentací stojí, neprostudovalo zjevně dobře parametry konkurenčních desek.
Jen pár poznámek
ASUS se samozřejmě snažil vykreslit své desky co nejlépe, a tak srovnává produkty, u kterých ví, že je lepší. Například hned první slide o srovnání MSI MEG X570 GAMING Edge Wifi s TUF Gaming X570 PLUS (WiFi). Na první pohled ano, ASUS je lepší a nejen proto, že to říká ASUS, ale reálně je zpracováním TUF deska lepší. Problém je, že MSI s Wi-Fi stojí 5500 korun, zatímco TUF s Wi-Fi je za 5900 korun. A ty 4 stovky rozdílu znamenají nějaký ten rozdíl ve zpracování. Ale ano, ASUS TUF je lepší deska. Nicméně to je i konkurenční Gigabyte X570 AORUS ELITE za 5500,- nemá sice to WiFi, ale kvalitou VRM i PCB je zcela srovnatelná s TUF. Na ní ale ASUS „zapomněl“, i když rád srovnává Gigabyte desky v jiných oblastech.
ASUS přitom uvádí v řadě slidů zavádějící informace. Například tvrdí, že hlavně Gigabyte desky mají 4 vrstvy PCB, přitom mají ve skutečnosti 6 i více, jako přímo konkurenční ASUS modely. Stejně tak tvrdí, že Gigabyte nemá třeba Quick Flash BIOS funkci, což není pravda. Gigabyte má tuto funkci dokonce na všech X570 deskách. A nejsem si jist, zda to samé platí o ASUSu.
ASUS také uvádí jako výhody některé věci, které výhodami v praxi nikdy nejsou. Třeba 8+6pin napájení pro CPU na deskách, jejichž napájecí kaskády to nikdy nemohou nevyužít, nemluvě o zbytečném konektoru, který spousta uživatelů bude řešit. 8+6pin napájení pro CPU je na AM4 deskách určených pro běžná PC a neextrémní OC, naprostá zbytečnost. I ten 8-pin je více než je skutečně třeba. Za zbytečnost nepovažuji naopak ta vícevrstvá PCB, kdy ano 6vrstev místo 4 je výhoda, protože umožňuje dělat lepší desky. Ale není zárukou, že ta deska opravdu lepší bude. Více vrstev je také nezanedbatelně dražší (cena roste exponenciálně) ale přináší výhodu v dosahování vyšších taktů na pamětech, což ASUS také uvádí, potíž je, že RYZEN mají nejlepší výkon s 3600/3733MHz maximálně, cokoliv víc, tedy klidně až 5000MHz je možné, ale zbytečné, má to horší časování a horší výkon. Výhoda lepšího PCB je i v podobě lepšího zvuku integrované grafiky bez rušení apod. Hlavně umožňuje kvalitní přenosy PCIe 4.0 po celé desce, tedy všechno sloty včetně těch spodních. Nicméně ASUS prostě nesprávně uvádí počet vrstev PCB u některých desek konkurence, kdy tak v prezentaci nemluví pravdu a to je zásadní.
Pak je tady celé to srovnávání teplot VRM. Když řeknu, že je divné, tak je to hodně mírně řečeno. Nepochází prostě z příliš praktického srovnání. Navíc ASUS záměrně použil 16jádrový zatím nevydaný RYZEN 9 3950X procesor, takže s výjimkou výrobců desek neměl nikdo možnost jej otestovat. A protože já mám přístup k některým informacím od výrobců desek v souvislosti s tímto CPU, mohu říci, že i tak nechápu, jak ASUS k některým těm číslům a teplotám došel. Tedy vím, jak k nim došel, ale nechápu, proč takhle srovnává, protože je to naprosto nerelevantní.
Musíte dělat opravdu šílené věci, cpát do CPU obrovské množství zbytečného proudu a napětí, abyste ty kaskády dokázaly vyhnat nad 100°C i u „horších“ X570 desek. A mimochodem ty kaskády vydrží funkčně ještě mnohem víc a vyšší teploty, takže 100°není žádný problém, zejména když je toho dosahováno s brutálně převoltovaným a přetaktovaným 16jádrem na deskách, kde nic podobného nikdo nikdy dělat v praxi nebude. ASUS samozřejmě vybral schválně převoltované a přetaktované 16jádro a schválně naprosto extrémní nereprezentativní nastavení, které v praxi nikdo používat nebude, aby zdůraznil ten rozdíl. A ano, ASUS má u řady X570 desek o něco kvalitnější a lepší VRM i její chlazení, než některé ostatní desky ve stejné cenové hladině, ale ne vždy. Jenže ASUS je také obvykle o něco dražší, což zhruba kryje ty náklady. A pro 99% uživatelů tam v praxi není žádný rozdíl ani při tom velkém OC. Navíc většina lidí pojede bez OC, někteří zapnou maximálně PBO, když už, a to nikdy nezatíží VRM ani u těch méně kvalitních desek, aby se dalo mluvit o praktickém funkčním rozdílu. Teploty se budou lišit o několik jednotek °C a to i mezi deskami zcela jiné kategorie.
Ne všechno je v té prezentaci špatně, některá srovnání odpovídají realitě, ale ASUS nedodá tu klíčovou informace, že jeho desky jsou současně i o něco dražší, což vysvětluje některé ty rozdíly hlavně ve výbavě. A samozřejmě tak ASUS být lepší musí, protože kdyby byl jen srovnatelný, ale dražší, to by nepůsobilo dobře. Na druhou stranu, některé modely konkurenčního MSI i GIGABYTE v prezentaci ASUS dělá horšími, než skutečně jsou.
Například se vší úctou k ASUSu, ale Gigabyte X570 EXTREME je jednoznačně nejlepší X570 deska na trhu. Napájením, chlazením i výbavou atd. Ale zase, je to proto, že stojí 20tisíc! ASUS má maximálně za 15tisíc FORMULA, což je jen přizdobená CrossHair HERO za 11,5 tisíce. Samozřejmě ASUS tohle už moc nezdůrazňuje.
Já mám spoustu těch desek ASUS, Gigabyte i MSI, o kterých je řeč, a ze své praxe mohu říci ano, ASUS je v řadě těch věcí, co tvrdí, skutečně lepší. Ale je také o to dražší, což hraje velkou roli! A zejména GIGABYTE mu tvrdě šlape na paty, protože co do kvality bych řekl že spousta „A“ a „G“ brand desek je zcela srovnatelná v 99% prvků, na kterých záleží. G brand je ale často o něco levnější, protože si odpouští některé drobnosti a extra luxusní prvky, které 99,9% uživatelů nikdy nevyužije, ale u ASUSu jsme na ně zvyklí apod. ASUS pak některé informace speciálně o Gigabyte deskách, má v tom srovnání prokazatelně špatně (počet vrstev, některé funkce, atd.). Což nechápu, jak takovou chybu můžou lidi v ASUSu vůbec udělat. Celkem výborné shrnutí, včetně některých věcí, jež jsem vynechal, najdete tedy:
Závěr
Proč o tom všem píši. ASUS prezentace se tedy dostala na veřejnost, a řeší se, a tedy se k ní můžete dostat taky a je třeba tedy věci vysvětlit. Konkurenční výrobci požádali o zásah přímo AMD. Tomu se nelíbí například použití 3950X procesoru ve srovnáních, nicméně také se mu nelíbí, když ASUS prostě udává mylné informace. Podle mých informací tedy byl ASUS požádán, aby prezentaci stáhl. Což je sice hezké, ale v praxi neproveditelné. ASUS ji může stáhnout ze šíření pro prodejce a distributory, kam asi byla mířena, ale nemůže ji stáhnout z Internetu, kde už je mimo jeho kontrolu. Varuji před tím, brát ji úplně vážně, protože obsahuje zcela jednoznačně zavádějící, někdy i věcně špatné informace.
Já chápu, že se ASUS snaží o zviditelnění, ale tohle zviditelnění mu podle mě jen škodí. ASUS X570 desky jsou dle nejen mých zjištění dostatečně dobré na to, aby podobná srovnávání mohl nechat ASUS na nezávislých recenzích a testech jaké dělá třeba DDWorld.cz. Máme otestováno už několik X570 desek a postupně na ně budeme vydávat recenze, takže vím, jak se věci mají a na rovinu říkám, ASUS desky nepotřebují podobnou prezentaci. Ale asi nějaký zaměstnanec potřeboval vykázat činnost. Tahle prezentace navíc místo toho, aby ASUS ukazovala v dobrém světle, teď dělá pravý opak. A ten, kdo za prezentací stojí si nebyl schopen ani zjistit správná fakta o deskách konkurence. A proto je srovnávání s konkurenčními produkty tak problematické a výrobci by se jim měli vyhýbat.
Místo toho, aby ASUS utrácel za tyhle zbytečné prezentace, měl by raději třeba udělat ty desky ještě lepší, protože řada věcí není tak dobrá, jak by být mohla, nebo třeba snížit ceny, případně ještě více podpořit novináře a partnery atd. ;).
Zkrátka skoro cokoliv by bylo lepší, než utrácet peníze za takhle zavádějící prezentace, které jsou zbytečné, zejména když to ty produkty ani nepotřebují. Takhle tím ASUS nadělal více škody než užitku. Konkurence je docela spokojená, tedy nevím jak MSI („M“ brand), ale zejména „G“ brand docela ano. Proč? Protože řada lidí se samozřejmě teď o věci zajímá, takže kouká na všechny ty desky a poukazuje na ty nesprávné informace a řadu zamlčených, které se ASUSu do srovnání se speciálně Gigabyte deskami nehodily. ASUS by prakticky ve většině případech vyšel na stejno, nikoliv jako vítěz a automaticky lepší volba, jak se snaží vypadat. Celá prezentace je tak docela dobrou reklamou pro Gigabyte, což asi nebyl úplně záměr ASUSu. A jak Gigabyte dodává, muselo udělat něco hodně dobře, když ASUSu stálo za to udělat takovou prezentaci …
Jako tester a nadšenec ale i jako zákazník si užívám. Takhle živo a zajímavě nebyla na poli základních desek už hodně dlouho, takový výběr a takové možnosti a kvalita, navíc podpořena skutečně zajímavými procesory a GPU. Prostě skvělé časy pro PC platformu a PC nadšence! A kdysi dávno, byly podobné třenice mezi výrobci velmi běžné, takže návrat ke starým dobrým časům? :).