Mini PC postavené na ARM už známe. Co když chcete něco výkonnějšího a univerzálnějšího?
Že i současné low endové věci mají bohužel dostatek výkonu do řady běžných provozů a pro řadu běžných uživatelů, je bohužel známo (bohužel hlavně pro nás, kteří rádi high end). V poslední době se objevila řada projektů mini počítačů, tedy přesněji řešení v podobě malé základní desky obsahující v podstatě celý základ počítače.
Asi nejznámějším příkladem takového produktu je Raspberry Pi, které ovšem staví na základní ARM platformě. To je tedy sice úsporné a levné řešení (stojí asi 1000 korun), na stranu druhou není to univerzální platforma srovnatelná s x86, softwarově tedy stále hodně omezená a zdaleka nezvládne všechno. To AMD GIZMO Board je trochu jiná káva.
AMD GIZMO Board
Není sice tak malý, ani levný, pořád je to ale velmi malý a levný základ počítače, nabízející 100% kompatibilitu s x86/x64, výpočetní výkon 50 GFLOPS a to všechno se spotřebou v zátěži menší než 10W. Je to tedy mnohem univerzálnější platforma.
Jedná se o takzvané Embedded řešení, které dříve byla určená hlavně pro průmyslová využití (a stále jsou), nicméně jako ukázalo právě Raspberry Pi, o podobná řešení může být zájem i na běžném trhu. AMD tedy reaguje tímto produktem.
Základ tvoří deska s velikosti 10,16 x 10,16cm (4x4 palce), na které je napájen dvoujádrový procesor AMD G-T40E (1GHz) nebo model G-T56N na 1,8GHz. Tedy APU s integrovanou grafikou Radeon HD 6250. Celkový výpočetní výkon je 52,8 Gflops, což je nepoměrně výkonnější než jiná podobná levná zařízení - navíc je tu plnohodnotná kompatibilita 64bit a HW akcelerace. Další nutnou částí je čipová sada AMD A55E a 1GB DDR3 pamětí.
Konektorová výbava je slušná - VGA, 2x USB 2.0, zvuk, SATA, LAN, které lze dále rozšířit. K desce ještě patří Gizmi Sphere, což je vlastně rozšiřující deska s malým základním displayem, s dalšími možnostmi konektivity a možnostmi pro hračičky. Kompatibilita je jak s Windows, tak s Linuxem. Vzhledem k existenci již poměrně slušné uživatelské základny je tu i řada zajímavých tipů, co si s tímhle zařízením všechno počít. Že se jedná o produkt především pro technicky zdatné geeky, je myslím evidentní.
Cena kompletního bohatého kitu, který vidíte na obrázku je solidních 199 dolarů (4600 vč. DPH, 3800 bez DPH). Vzhledem k tomu, že AMD nedávno představilo zbrusu nový APU SoC čip, mohli bychom se časem dočkat i vylepšené a možná ještě menší verze.
Pekné, ale pomalé a málo vybavené napr. aj voči embedded VIA EPIA P910-10Q (10cm x 7.2cm) Pico-ITX form factor s VIA QuadCore U4650E 1.0+GHz procesorom + single-chip chepsetom VIA VX11H MSP s natívnou podporou USB3.0 a DirectX 11 VIA Chrome 645/640 GPU a možnosťou osadenia až 8GB SO-DIMM 1600MHz.
Alebo potom ultra-slim Mini-PC barebone postavené práve na VIA EPIA P910-10Q s názvom VIA ARTiGO A1250 s rozmermi 17.7cm x 12.5cm x 3.0cm (W X D X H)
S mini DP, popřípadě HDMI bych souhlasil.
Jinak DD, 3x ve větě slovo bohužel a věta: Není sice tak malý, ani levný, pořád je to ale velmi malý a levný základ počítače,.....
To je prostě češtinářská prasečina
problém je že nikdo z mého obvyklého teamu na tyhle miniaturní věci není ulítlý ... prostě už jen testovat pomalé procesory typu pentium či A6 nebo grafiky slabší než HD 7700/650 je pro nás v redakci dost peklo a nikdo to nechce dělat - je to pro nás hodně pomalé a nezajímavé. Takže platformy ještě slabší jsou pro nás vyloženě utrpením a nikomu z nás se do toho nechce, takže v současné době nemůžu nic z toho slíbit. Samozřejmě pokud by měl někdo jiný zájem to otestovat a něco k tomu napsat, na DDW máme prostor.
Raspberry-pi je zarízení, se kterým se dá postavit cokoli. Od HTPC až po zabezpečovačku baráku, GPS tracker atd. Je to univerzální, proto je o něj takový zájem. S tímhle si nic podobného neudělám.
Omlouvám se DD za thread mimo mísu, ale nevydáš v nejbližší době zase nějaký článek Průvodce nákupem a výběrem počítače? Zvažuji koupi FX-6300 s GIGABYTE HD 7870 Ultra Durable a hledám k tomu nějakou solidní základovku. Díky
No. Já se chystám už pěknou chvíli na upgrade mého PC, konkrétně nákup nové desky a dnes, z toho co je k sehnání, bych bral ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0, ale něco mi říká, abych si počkal na Asrock 990FX Extreme9 Odkaz
Intel NUC je v tomto pripade mnohem mnohem zajimavejsi a pouzitelnejsi volbou, sice o $100 drazsi, ale zato kompletni reseni s mnohem lepsi konektivitou a troufnu si napsat i lepsi HW vybavou
pozor srovnáváš různé produkty, NUC je kompletní mini počítač, což má AMD také v nabídce ... tohle Gizmo je zcela něco jiného, je to platforma pro geeky
NUC se da zakoupit i jako samostatna deska (obe verze, jak CK, tak GKE) s prislusenstvim bez bednicky, ovsem drtiva vetsina obchodu ji nepochopitelne prodava mnohem draz nez jako celek v "krabicce", takze i ja si to koupil jako celek a nasledne vykuchal a udelal si z toho mini PC jake jsem chtel, a vzhledem k nestandardnejsi vnitrni konektivite je to mnohem vice pro geeky nez Gizmo ktere ma obviklou vnitrni konektorovou vybavu a zapojit a rozchodit by ho zvladl i cviceny simpanz, to dulezite ale pro nasledny provoz a vnejsi konektivitu ma naopak Gizmo na tristni urovni a je tak i pro beznejsi pouziti vpodstate nepouzitelny
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!