Na větě je znovu nastolena otázka ohledně budoucnosti čipových sad NVIDIA. Že NVIDIA čipsetový business udrží, nikdo nevěří ..
Opět se přetřásá otázka budoucnosti čipových sad NVIDIA, které v minulosti přinesly společnosti obrovské zisky a výraznou měrou se podílely na tom, kde je společnost NVIDIA nyní. Bohužel doba třetím výrobcům čipových sad pro procesory AMD a Intel nepřeje a NVIDIA je dnes víceméně jedinou společností, která je ještě produkuje. Ačkoli společnost NVIDIA tvrdí, že rozhodně čipsetový business neopouští, ba dokonce chystá nové produkty, vše nasvědčuje tomu, včetně několika kroků přímo samotné společnosti NVIDIA, že zaujala v této otázce pouze zdržovací politiku a oznámení konce je jen otázkou času.
Takřka všichni lidé, kteří počítačový business sledují, skoro všichni analytici jsou v této otázce za jedno. Není možné udržet čipsetový business NVIDIA v takovém stavu, jako doposud, už vůbec není možné jej rozšiřovat. Mluví pro to řada faktorů. Hlavním argumentem je pozice společnosti NVIDIA vůči AMD a INTELU. Obě jmenované společnosti si dnes budují silné platformy a vše směřují k tomu, že z velké části už integrovaly čipset do procesorů. Je tedy pěkné, že NVIDIA chce vyrábět čipsety, ovšem je nutné si položit vážně míněnou otázku - co vlastně chce vyrábět, když čipsety, jak je známe dnes se pomalu chýlí ke konci a právě v roce 2009 to bude nejvíce patrné.
Zprávy o tom, že NVIDIA v současnosti jen mlží a svůj čipsetový business ukončí v roce 2009 podporují i kroky samotné společnosti NVIDIA. Ta totiž kvůli své zhoršující se hospodářské situaci, kdy se společnost propadla ve 2Q leošního roku do ztráty, která se očekává i ve zbytku roku, ke které samozřejmě přispívá i zhoršení situace celé ekonomiky, musela zahájit největší propouštění ve své historii. Propustila přes 6% svých zaměstnanců, což se dotklo celkem 300 lidí. Není již tajemstvím, že z velké části se právě jednalo o pracovníky z oblasti čipových sad a jejich vývoje. Je tedy otázka, jak chce NVIDIA pokračovat v čipsetech, když v podstatě zrušila své čipsetové oddělení.
I další argumenty hovoří proto, že NVIDIA čipové sady se stávají minulostí. Otevření SLI pro platformu Intel X58, kdy dokonce NVIDIA ustoupila i z požadavku osazovat svůj speciální čip. SLI však bylo jedním z hlavních důvodů (ne-li jediný) proč si NVIDIA čipset koupit pod Intel. Stejně tak je tomu i na AMD, kde však SLI otevřeno nebylo. NVIDIA se sice připravuje představit SLI2, ovšem Intel nedávno představil čip Hydra, který v podstatě dělá to co NVIDI SLI a ATI CrossFire, je to zvládne s jakoukoliv kartou a jeho produkce začne na konci letošního roku. Pokud to funguje, tak to znamená konce SLI i SLI2 a samozřejmě i konec ATI CrossFire. Pro ukončení také hovoří fakt, že desktopový segment obecně stagnuje, proti platformám AMD a Intel nemá dnes samostatná NVIDIA příliš šancí. Výrobci základních desek až na pár výjimek ukončili výrobu desek s NVIDIA čipovými sadami na Intelu a jen na AMD dnes NVIDIA stále prodává přibližně 30% proti 70% AMD. To však na udržení businessu nestačí. Naopak roste mobilní segment, kam však NVIDIA čipové sady nedodává a platformy AMD a Intel jsou jí zde uzavřené. NVIDIA samozřejmě konec čipových sad neoznámí do doby, než z něj bude plynout nějaký prospěch. Avšak v současnosti už nikdo nevěří tomu, že je její čipsetový business udržitelný vše nasvědčuje tomu, že rok 2009 bude skutečně znamenat jejich konec. Spolu s tím však NVIDIA přichází i o významný zdroj příjmů, což se už dnes odráží v hospodářských výsledcích celé společnosti. Nutno však ještě připomenout, že NVIDIA chystá svůj vstup na pole malých mobilních řešeních, se svým čipem TEGRA. Ta nějaký čipset potřebovat bude, není tedy vyloučeno, že v nějaké podobě, i když ne pro samotné počítače a v současném rozsahu a podobě, se čipsetový business NVIDIA udrží.
Zdroj: XbitLabs
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|