Strana 2 z 2
- NVIDIA GF 9300 a 9400 - první hodnocení
Pokud jde o praktické testy, které provedl server ComputerBase.de, tak teplotně na tom není ani slabší GF9300 nijak růžově. Proti Intelu jsou výrazně vyšší jak v klidu, tak hlavně v zátěži. S chladnou AMD 790GX se nedají vůbec srovnávat, to je jiná liga a to je chlazení obou řešení většinou velice podobné.
Spotřeba už tak špatně nevypadá. I slabší verze GF9300 však spotřebuje více energie než Intel GMA X4500HD v čipsetu G45. Nicméně vzhledem k výkonu můžeme rozhodně tvrdit, že má lepší poměr výkon-watt.
Samozřejmě v testech CB chybí silnější model GeForce 9400, ten tiká na vyšší frekvenci a to konkrétně místo 580Mhz místo 450Mhz. A to je dost velký rozdíl. Můžeme tedy předpokládat, že s výkonem naroste teplota i spotřeba.
Ještě jsem se nezmínil o tom, jaké základní desky a v jakých cenových hladinách se na nás chystají. Nás v našich krajích mohou zajímat víceméně tři značky. ASUS, Gigabyte nebo MSI. Většina těchto desek od těchto značek jsou formátu mATX.
Říkáte, prozraď nám tu cenu konečně už? Dobře, ale raději si sedněte. Tak za desku s čipsetem NVIDIA GeForce 9300 dáte kolem 2700-3300 korun včetně DPH. U desek s čipsetem NVIDIA GeForce 9400 pak počítejte s cenami až u hranice 3500-4000 korun včetně DPH. NVIDIA se netají tím, že její řešení je prostě dražší. Říkáte konečně schopné integrované řešení na platformě Intel a ta cena vám vyrazila dech? No co jste čekali? Základní desky na platformě s integrovanou grafickou byly vždy poněkud drahé ostatně G45 taky stojí běžně kolem 3000 korun. Cena základních desek s novými NVIDIA je tedy také vysoká, a však nepochybně se jedná o funkčnější a výkonnější řešení.
Tyto nové čipsety na Intelu asi těžko ohrozí AMD a jeho AMD 780G a AMD 790GX. 780G je zcela jiná kategorie a i přes nižší výkon se funkčností rozhodně nemusí za nic stydět. Jeho cena je navíc výrazně nižší a tudíž GeForce 9300 a GeForce 9400 nejsou konkurence. Tou na platformě Intel zůstává G31. Pokud jde o AMD 790GX, tak cenově jsou s GF9300/9400 srovnatelné, jenže také se nejedná o přímé konkurenty. AMD 790GX je určena pro silné sestavy a fulATX desky a její přímou konkurencí je na AMD platformě NVIDIA 750/780a, která má stejně zaměření. NVIDIA GeForce 9300 a 9400 mají jediného konkurenta - Intel GMA X4500HD a G45 a jsou nepochybně lepší.
To už je mnohem zajímavější soupeření. Bude zajímavé sledovat, zda Intel nějak změní svou cenovou politiku, podle toho zda se změní nějak jeho pozice mezi zákazníky. Intel je největší výrobce integrovaných grafických jader. Už delší dobu však můžeme klidně tvrdit, že Intelova grafická řešení jsou výkonově i funkčně o poznání horší než integrovaná grafická řešení AMD-ATI i NVIDIA. Přesto prodeje integrovaných grafických řešení Intel stoupají. Lidi zkrátka kupují Intel protože, je to Intel a většině vlastně ani o podporu ve hrách a multimediální schopnosti vůbec nejde. Troufám si tedy říci, že ačkoliv si NVIDIA s novými čipsety hodně věří a ono vzhledem k výbornému výkonu, výbavě a funkčnosti je tu hodně dobrý důvod si věřit, vzhledem k dosti vysoké ceně neudělají tato řešení žádnou díru do světa a sotva postavení Intelu na poli integrovaných čipových sad na jeho platformě nějak ohrozí. To však neznamená, že by nemohly dosáhnou nějakých dílčích úspěchů. Jeden mě hned napadá - tyto čipsety se objevily v nových MacBoocích společnosti Apple a vystřídaly právě Intel. Jak úspěšné budou nové čipsety NVIDIA ukáže až čas, jedno je však jisté - konečně máme na platformě Intel lepší grafické řešení než je to od Intelu a máme tedy možnost výběru. I když ta cena těchto Integrovaných řešení spolehlivě odradí 99% zájemců o cenově dostupné integrované řešení ...
Test základní desky MSI GF9300 (MCP7A) - ComputerBase.de
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|