Gigabyte unikl seznam nových základních desek s čipsetem X570, akorát s „S“ na konci v názvu.
V současné době má AMD na trhu několik aktuálních mainstreamových platforem. A520, B550 a X570 (AM4 patice). A zatímco A520 a B550 jsou klasické čipsety vyráběné ASMedia, X570 je jiný. Jde vlastně o kus procesoru RYZEN, přesněji o 12nm I/O čip, který najdete v ZEN 2 modelech. Důvod je jednoduchý. Neexistuje totiž stále žádný mainstreamový klasický čipset, který by měl PCIe 4.0 podporu.
Ano, AMD B550 desky a Intel Z590 desky sice podporují PCIe 4.0, ale nikoliv jako čipsety samotné. Jen na maximálně 20ti linkách díky procesoru. Pokud tedy osadíte ZEN 2/ ZEN 3 v případě AMD anebo ROCKET LAKE v případě Intelu. Tyhle procesory mají 20linek PCIe 4.0, které může deska využívat. Čipsety B550 a Z590 ale jako takové jsou nadále jen PCIe 3.0.
AMD a jeho X570 je tak stále jediná mainstreamová platforma na světě, která má PCIe 4.0 přímo ze strany čipsetu. Jenže protože jde vlastně o kus procesoru, je trochu náročnější. Většina základních desek X570 má tak dnes aktivní chlazení ventilátorem. To je sice úplně zbytečné pro drtivou většinu uživatelů, protože chlazení vyžaduje až když opravdu pořádně využíváte všechny linky, což málokdo dělá, ale prostě pro jistotou tam je. Pasivně chlazené desky X570 sice existují, ale víceméně jen dvě a obě velmi drahé. To by se ale mohlo změnit.
Gigabyte nedávno unikl seznam nových X570 desek, které mají v názvu „X570S“. Spekulovalo se tedy, co to znamená. Jednou z variant bylo, že půjde o první AM5 desky s DDR5, ale tahle verze teď definitivně padá. Objevily se totiž úniky nové Gigabyte X570S AORUS AX v kombinaci s RYZEN 7 5700G, což je tedy AM4 APU procesor. Takže X570S desky od Gigabyte jsou rozhodně AM4 platforma.
Aktuálně se tak mluví o tom, že X570S znamená X570 „SILENT“. Jde údajně o novou revizi X570 čipsetu, vyráběným lepším 12nm procesem, který by měl snížit nároky na chlazení, a tedy výrobci desek uvedou na trh nové modely již bez aktivních chladičů na čipsetech, což byla hlavní výhrada mnoha uživatelů k těm deskám. I když můžeme z praxe potvrdit, že ty ventilátory na čipsetech nejsou vlastně žádný problém a nevíte o nich. Ale nelze popřít, že samozřejmě chlazení jen čipsetem je jednodušší a spolehlivější, než když spoléháte na aktivní prvek jako ventilátor z dlouhodobého hlediska.
Je možné, že X570S desky doplní na trhu blížící se RYZEN „WARHOL“ procesory, což podle všeho budou 6nm vyráběné stávající 7nm ZEN 3 čipy. Nejde tedy o novou generaci, jde o něco jako byl 12nm ZEN+ (RYZEN 2000) proti 14nm ZEN (RYZEN 1000). Objevit se mají údajně už na konci léta. Mluví se v jejich případě o maximálně několika % navýšení IPC a někde kolem 10% zvýšení celkového výkonu. Tedy nic zásadního, ale dost na to, aby AMD ještě navýšilo náskok, který dnes na posledních DDR4 platformách má.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|