Přestěhovat napájecí a další konektory na zadní stranu základní desky není nový nápad.
Protahovat kabely ze zadní části skříně dopředu k desce a následně se je snažit nějak úhledně uklidit je otrava. A vlastně trochu nesmysl, když se to tak vezme. Konečně tak některé výrobce desek napadlo, že ty otravné a nevzhledné kabely není přeci vůbec nutné tahat dopředu, ale mohou zůstat vzadu. Stačí prostě přestěhovat určité konektory na základní desce na její zadní stěnu:
Není to úplně nová myšlenka. Asi nejzásadněji ji nedávno uchopil Gigabyte, který zhruba před rokem představil „Project Stealth“, kde v rámci spolupráce s jedním výrobcem PC sestav udělal speciální model základní desky, kde přestěhoval všechny zásadní konektory na zadní stranu tak, aby prostě nebylo nutné tahat kabeláž dopředu:
Nicméně v nabídce Gigabyte to byla jen jedna deska, Z690 AORUS ELITE STEALTH, která se navíc nedala ani běžně koupit. Šlo jen o modelu pro toho jednoho výrobce sestát. Současně to vyžadovalo logicky i upravenou skříň, tak aby samozřejmě bylo možné desku s těmi konektory na zadní stranu do skříně vůbec vložit a přimontovat. Gigabyte tedy s tou deskou udělal i speciální AORUS C300G STEALTH. A u toho to víceméně skončilo. Do běžného retail prodeje se nikdy tyhle modely nedostaly.
Nicméně koncept je to prostě praktický zajímavý a v mnoha směrech šikovný. Takže není asi překvapení, že se na trhu nakonec dočkáme. ASUS podle všeho plánuje uvést do běžného prodeje speciální model TUF Gaming B760M BTF:
Tedy cenově dostupnější desku, navíc m-ATX platformy, která tedy bude mít ty konektory vzadu. Což samozřejmě bude komplikovat osazení do skříní, protože většina jich nemá potřebné otvory. Je tak jisté, že ASUS spolu s tím chystá i nějakou vlastní skříň (vím že již existuje), která 100% kompatibilní bude. Samozřejmě trochu vadou na kráse je fakt, že jde v tomto případě o desku pro nepříliš atraktivní Intel platformu a rozhodně by speciálně pro DIY trh byla lepší nějaká AM5 pro podstatně atraktivnější RYZEN 7000 procesory. Ale údajně i ta se připravuje. Pravděpodobně se dočkáme nějaké praktické prezentace kolem Computexu.
ASUS navíc zjevně nebude sám, stejný koncept desky s obrácenými konektory ukázalo i MSI:
A to model B650 DIY-APE, tedy konečně deska na smysluplné a pro DYI určitě nejzajímavější platformě. Deska byla prezentována ve skříni Maxsun H610 DIY-APE a jedné nové ASUS, takže vypadá to, že se skutečně časem dočkáme na běžném trhu, i když nepochybně to bude ještě měsíce trvat.
Můj osobní názor je, že tohle je obecně velmi dobrý praktický nápad. Výrobně jde sice o extra krok navíc, ale nákladově to nebude až tak zásadní, žádné speciální materiály nebo komponenty to nevyžaduje, jen bude nutné upravit trochu výrobní linku. Největší problém je z hlediska počítačových skříní, kdy samozřejmě žádný současný běžný model na trhu a ty co máme doma, tohle nepodporuje, protože tam prostě nemá ty potřebné díry. Ale určitě není problém si to při troše šikovnosti vyřezat ;). Do budoucna si myslím ale že nové modely skříní to klidně běžně podporovat mohou, udělat prostě o pár děr navíc v tom plechu, který desku drží, není žádný velký problém ani technologická výzva.
Osobně si tedy myslím, že desek s konektory na zadní stěně uvidíme více, byť se asi úplně standardem nestanou, uvítám rozšíření na co nejvíce modelů. Samozřejmě ale musí zůstat i nějaké standardní verze. Každopádně za mě dobrý a těším se, až se ke mně snad letos nějaká z těchto desek dostane, určitě by stálo za to vyzkoušet, jak těžké by (ne)bylo modifikovat v praxi nějakou běžnou současnou skříň pro osazení takové desky. Co tomu říkáte vy?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|