Jistě si většina z vás všimla přídavku k recenzi základní desky Asus Sabertooth 990FX, kdy hodnocení výrazně změnila aktuální sleva tohoto základu o více než tisíc korun. Kdo o Sabertoothu uvažoval za cenu lehce pod 5 tisíc korun a nebyl si jistý, zda tolik peněz dát, má za nynějších průměrných 3400 korun asi jasno hned.
Na začátek se nebudu tajit tím, že i já jsem jedním z těch, kteří o nákupu této základní desky uvažovali. Nejsem extrémní taktovač, a tak jsou pro mě funkce Asus Crosshair Formula V zbytečné. Na druhou stranu chci vyzkoušet UEFI, který mi Gigabyte nenabídne. Ne, že by byl rozdíl mezi UEFI a starým BIOS co se týče funkčnosti či rychlosti, to bohužel skoro není. Zprávy o tom, že s UEFI se bude bootovat Windows v podstatě ihned po zapnutí počítače se zatím nenaplnily, ale i tak je to prostě technologicky nové, tudíž zajímavé.
Sabertooth 990FX je navíc designově velmi povedená deska, která je díky Ceramixu prostě jiná než ostatní. Takový unikátní kousek pro ty, kteří nechtějí dávat tolik za high-endové modely, které vlastně ani nepotřebují už proto, že jim dusík či vodník nic neříká a vystačí si maximálně s lehkým OC bez nutnosti meření napětí v připravených bodech na desce (což třeba Crosshair V má) a dalších specialit.
Pokud jsem zatím o Sabertoothu pouze uvažoval a říkal si, že 4500 je docela hodně a zda není prostě lepší vzít třeba Gigabyte 990FXA-UD3 za tři tisíce nebo jiný podobně drahý model, Asus mě přemýšlet nenechal a desku zlevnil jednorázově o více než tisíc korun. Aktuální cena Asus Sabertooth je tak kolem 3300 až 3400 korun. Nejlevnější je podle Heureky dokonce už za 3268 peněz.
Co to znamená pro trh se základními deskami se socketem AM3+ pro AMD Bulldozer? Aniž bych do takového hodnocení dával jakékoli emoce či osobní preference, je jasné, že běžný uživatel (popsaný v odstavcích výše), který chce dobrou základní desku, ale ne za vysoké částky, nemůže zvolit nic jiného než právě tento model. Ostatní v cenovém okolí se mu totiž ze všech směrů ani nepřibližují a pozice Sabertooth 990FX je tedy nyní bezkonkurenční.
Řešit proč se Asus uchýlil k takovému extrémnímu zlevnění, které popravdě nemá obdoby, je v podstatě zbytečné, protože se stalo a my zákazníci se z toho můžeme radovat. Je však viditelné, že prvotní cenové ohodnocení nebylo vhodné. Ne, že by bylo 4500 moc, i za tu cenu by si při svém vybavení a kvalitě deska našla své kupce a málo by jich nebylo, problém byl přibližně o 500 korun výše v podobě Asus Crosshair Formula V. Když už se totiž někdo rozhodně dát za desku takovou částku, 500 korun už ho nezabije a koupí CF V. Zákazníka cca 500 korun nezabilo, ale Sabertooth ano. Prodeje tak nemusely být takové, jaké bylo očekávání, a tak se Asus odhodlal ke zlevnění.
Z toho je také jasné, že na trh nepřijde asi žádný "EVO" model (modré pasivy) s čipovou sadou AMD 990FX a Asus si tímto tahem pokryl cenový segment mezi třemi a čtyřmi tisíci korun, kde do teď nic neměl. Nižší je až deska s 990X s cenou okolo 2500 korun.
Ptát se, zda se díky velké slevě bude Sabertooth 990FX prodávat lépe, znamená být úplně mimo dění v oblasti hardwaru. Sabertoothu při aktuální konstelaci na trhu předpovídám po vydání procesorů Bulldozer takové prodeje, že Asus nebude stíhat vyrábět. Sice jsem v posledních letech popravdě využíval hlavně řešení od Gigabyte, ale musím uznat, že tohle se Asusu hodně povedlo.
AUTOR: Tomáš "holoway" Hort |
---|
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq. |
|