Jaké základní desky si připravil GIGABYTE s „novým“ Z390 čipsetem? A co nabízí za zajímavosti.
Bez ohledu na to jaké jsou, či nejsou procesory Intel, výrobci desek musí být připraveni a tak vrhají na trh spoustu nových desek se Z390 čipsetem (což je jen přejmenovaný Z370 s lepší USB podporou). A protože jak už víte z naší recenze, tak nové 8jádrového Core i7-9700K a Core i9-9900K opravdu hodně topí a žerou a pohybujeme se v hodnotách high endových CPU, musí podle toho nové Z390 desky vypadat. Takže i nejlevnější Z390 desky mají o poznání silnější a mohutnější napájecí kaskádu, než u Z370 modelů.
A konkrétně jaké novinky si Gigabyte připravilo? Stejně jako jiní výrobci, i Gigabyte má několik řad svých desek. Nejlevnější jsou tradiční UD (Ultra Durable) modely, a jejich „herně“ zdobené verze v podobě GIGABYTE Gaming řady. O něco výše je pak speciální DESIGNARE řada (ta se ale ukáže později). V této třídě už jsou ale také první AORUS modely, a to u Z390 verze hned 4 (5). Úplně na vrcholu pak trůní dva luxusní modely AORUS XTREME a MASTER. Podívejme se tedy na ně …
- Gigabyte AORUS Z390 EXTREME a MASTER
Vypadá to, že Gigabyte opět trochu pozměnil styl a hlavně značení desek. O tom, proti jakému konkurenčnímu produktu míří jeho nová EXTREME deska, ale asi nemůže být pochyb :). A je to také E-ATX macek:
Supersilná napájecí kaskáda, pořádné chlazení, OC výbava a pořádná hromada ostatní výbavy. Včetně dvojice LAN, dvojice USB Type-C, vylepšené integrované zvukovky, ThunderBolt podpory, tří M.2 pozic, WiFi/BT v základu atd. Samozřejmě nechybí nový design opět s výrazným RGB osvětlením atd. Cenu zatím přesně neznám, ale silně pochybuji, že půjde pod 10 tisíc. Pokud chcete něco „přístupnějšího“, tak je tady odlehčená verze AORUS MASTER:
Ta má normálně ATX velikost, a o nějaké ty nadstandardní prvky výbavy méně. Nicméně stále má vše, včetně WiF/BT v základu, pořádného integrovaného zvuku, tří M.2 atd. Její design už je evolucí již existujících modelů, opět s pořádným RGB podsvícením. Deska je k mání za 7500 korun.
Tato řada je tvořena trojicí modelů a celkem 5ti deskami. Nejvýše je verze ULTRA, která viditelně vychází z MASTER verze, jen je ještě o něco více očesaná na výbavě a některých prvcích, pořád jde ale o luxusně vybavenou desku se vším, včetně WiFi/BT atd. Její cena činí 6700 korun vč. DPH.
Pod ní jsou pak tři verze PRO modelu, které už používají odlišný design a koncept PCB. Dva modely ve velikosti ATX, které se liší přítomností WiFi/BT modulu v základu.
Nejdražší je tedy AORUS PRO WiFi za 6600 korun (proti ULTRA verzi za tyhle peníze nedává smysl), levnější je pak verze bez WiFi, tedy AORUS PRO za 5100 korun, což už je o poznání přijatelnější cenovka. Ořezanější verze na výbavě i některých designových prvcích je pak edice AORUS ELITE za 4800 korun:
Gigabyte bohužel opět zapomněl na kvalitní mATX model, stejně jako na AMD X470 platformě i na Z390 prostě není. Alespoň je k mání kvalitní mini-ITX v podobě kompletně nové Z390I AORUS GAMING PRO WiFi za 5700 korun vč. DPH.
Pod hranicí 5000 korun se pak již pohybují výrazně jednodušší modely Gigabyte Gaming a Ultra Durable, které však v případě Z390 mají silnější napájení, než jsme zvyklí u Z370 modelů. Nicméně ceny tomu také trochu odpovídají.
Zajímavým modelem je alespoň jeden mATX, tedy Z390M GAMING, který stojí 4700 korun, bohužel u něj se už na některých prvcích výbavy šetřilo. Nemá ani WiFi/BT ani tu lepší zvukovku.
Pak jsou tu ATX modely GAMING X s jednodušším provedením a GAMING SLI (má lepší zvukovku). SLI verze stojí 4300 korun, GAMING X je pak nejlevnější Z390 deskou od Gigabyte a stojí 3700 korun vč. DPH.
Kupodivu základní Z390 UD model, který má mnohem jednodušší zpracování a výbavu než GAMING verze stojí 4400 korun.
Nabídka základních desek Z390 od Gigabyte určitě postrádá kvalitní mATX model řady AORUS. Jinak si příznivci drahých modelů přijdou na své. Nový EXTREME model vypadá opravdu působivě. Bohužel platforma stojí a padá s nabídkou a dostupností procesorů a tady víme, jak se věci mají.
V případě Gigabyte si snad jen všimněme, že společnost opustila své tradiční a zažité pojmenovávání jako Gaming 3/ Gaming 5 a Gaming 7 či 9, kterými jasně označovala třídu desek. Bohužel si myslím, že nové pojmenování bez čísel je krokem zpět, stejný zmatek jako u největší konkurence, která má také několik jmen pro různě vybavené desky a normální uživatel se v tom prostě nemůže vyznat. Číslování podle cenové třídy, a tedy i stupně výbavy v případě Gigabyte dávalo smysl a přehled. Teď je v tom jen zmatek. Záměrně? Každopádně pro ty, kteří rádi klasické označení:
- Gaming 9 Series = AORUS Xtreme
- Gaming 7 Series = AORUS Master
- Gaming 5 Series = AORUS Ultra
- Ultra Gaming Series = AORUS Pro
- Gaming 3 Series = AORUS Elite
Samozřejmě na některé modely se podíváme v testech a recenzích, které pro vás připravujeme ..
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|