Společnost Gigabyte nám poslala do redakce první dva kousky. Co zajímavého si připravila?
Některé modely jsou víceméně jen lehce předělané Z390 varianty, kdy víme, že čipsety Intel Z390 a Z490 se v základu neliší. Některé modely ale Gigabyte přepracovalo výrazněji. Gigabyte by hodně rádo inzerovalo PCIe 4.0 podporu, ale protože Intel tohle nenabízí, je tu problém. A říkám na rovinu, nelíbí se mě vůbec, že Gigabyte inzeruje na stránkách PCIe 4.0 sloty u Z490 desek.
Je sice hezké, že desky jsou podle GB připraveny na PCIe 4.0 (což nerozporuji, protože GB už dávno PCIe 4.0 desky vyrábí, ty pro AMD), ale Intel není připraven. Žádný nový procesor a platforma Intel PCIe 4.0 neumí, a tak není v pořádku, že Gigabyte uvádí označení PCIe 4.0 na Z490 deskách. Chápu že se snaží tvrdit, že je to z pohledu kvality provedení, kdy to tak je na úrovni AMD X570 modelů, které kvalitní být kvůli funkční PCIe 4.0 podpoře být musí, ale stejně. Mám s tím velký problém, protože to vím já a lidi co tomu rozumí, jak to Gigabyte s PCIe 4.0 myslí, ale běžný uživatel koukne na stránky Gigabyte nebo někam do popisků v obchodu, uvidíme tam doslova „PCIe 4.0 hardware design“ a bude se myslet, že když si koupí PCIe 4.0 SSD, že mu poběží na tu plnou rychlost se všemi výhodami apod. Nepoběží. A to je prostě problém.
To je má velká výhrada ke Gigabyte. Naštěstí víceméně jediná. Zbytek věcí vypadá dobře. Na vrcholu všeho trůní v již známém designu luxusní modely AORUS Xtreme a jsou dva. Tedy on je technicky jeden, PCB a všechno je stejné, liší se ale to, co je na něm.
V redakci máme ten „normální“ XTREME model, existuje ale ještě verze WATERFORCE, která má na sobě ohromný vodní blok, chladící současně procesor, čipset, VRM i SSD sloty. Ten kombinovaný blok sám o sobě váží 3,1kg!
Pod verzemi XTREME je pak celá série AORUS desek, jako MASTER, PRO, Ultra atd. Nechybí nová verze v barevném provedení do červena. Gigabyte překvapivě nemá žádnou mATX variantu, ale je zde jedna zajímavá mini-ITX.
Pak jsou tu dvě desky ze série VISION. G a D, které se liší výbavou, ale i hlavně vzhledem od ostatních a jsou světlejší.
Cenový základ nabídky pro hráče pak tvoří modely Gaming X, a to ATX a mATX varianty.
Úplný základ celé nabídky Z490 desek, je pak tradičně série UD, kde jsou dva modely. ATX varianta (s a bez Wi-Fi), a také mATX varianta.
Do redakce už nám první dva kousky z nové série dorazily. Vybral jsem si pro začátek na otestování jak jinak než vrcholný model Gigabyte Z490 AORUS XTREME, samozřejmě ten bez vodního bloku.
Na první dojem jde jasně o další model z aktuální XTREME série s již známým provedením a prvky, které se liší od mnoha jiných desek na trhu. Samozřejmostí je E-ATX formát, silné 16fázové napájení, mohutné chlazení s klasickými heatsinky a žebrováním. K tomu je samozřejmě bohatá výbava, na pravé straně otočené všechny konektory na bok. Ve výbavě nechybí 2x Thunderbolt 3, Wi-Fi 6, 10G síťovka a druhá 2,5G, kvalitní zvuk, ale i výbava pro výrazné taktování.
Druhá Z490 deska, kterou od Gigabyte máme, je úplně něco jiného. Zatímco XTREME je největší a nejluxusnější, Z490I AORUS Ultra je naopak ta nejmenší, ale rozhodně není chudá na výbavě. Samozřejmě je velmi kompaktní, má ale tak 2 pozice pro M.2 PCIe 3.0 SSD a slušné chlazení. Nabízí 2,5G síťovku, Wi-Fi 6 atd. Gigabyte našel místo i na solidní zvuk ALC 1220 s posílením.
Obě desky vám tedy mezi prvními nabídneme v testech a recenzích. Z ostatní nabídky Gigabyte bychom rádi ještě otestovali jeden z VISION modelů a pak asi ELITE AC, tedy něco ze střední řady. Jinak se Gigabyte nijak neodchýlil od očekávaného, snad jen absence opravdu kvalitní mATX zamrzí. Ale tu Gigabyte stále nemá ani v rámci X570 řady. Snad to u B550 platformy napraví.
Tak co jim zatím říkáte, která se vám líbí a kterou bychom podle vás měli otestovat?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|