Stávající ATX standard zdrojů počítá kromě 12V také s 5V a 3,3V větví. Obě jsou dnes ale zbytečné.
Není to nová myšlenka a Intel na tom už nějakou dobu pracuje a veřejně to předvádí. ATX12VO by ovšem vyžadoval změnu současného standardu zdrojů, nový design konektorů, napájení desky a komponent. Stávající zdroje by s novými deskami a komponenty využívající formátu ATX12VO, prostě nefungovaly.
A to je hlavní argument, proč nový ATX12VO nezavádět. Nicméně to neznamená, že se v praxi neobjeví. Spousta OEM výrobců si vyrábí zdroj a desky na míru, takže zapracovat to pro ně není problém. Stejně je řada OEM PC nerozšiřitelná. V čem je tedy ten hlavní přínos a proč se o ATX12VO vůbec mluví?
Odstranění 5V a 3,3V větví ze současných ATX zdrojů není nová myšlenka. Samozřejmě bez nich by byl zdroj jednodušší, efektivnější, stejně jako celý PC systém spoléhající nadále již jen na 12V napájení. Pravdou navíc je, že tyhle dvě větve se dnes v praxi už moc nepoužívají a opravdu by nikomu nevadilo, se jich zbavit natrvalo. Zdroj a systém s jen a pouze 12V větví, by byl prostě efektivnější. Ve své podstatě by u zbrusu nových platforem AMD a Intelu, které se chystají na přelom roku a příští rok, byla i vhodná, ba přímo ideální doba na to, takovou významnou věc udělat. ZEN4 pro AM5 a ALDER LAKE pro LGA1700 přinesou nutně nové patice, nové desky pro DDR5 atd. Tak proč rovnou neudělat i ten ATX12VO standard zdrojů a efektivnějšího napájení?
Nicméně výrobci zdrojů a výrobci desek nejsou úplně nadšeni a s podporou váhají. Vadí zejména nekompatibilita se současnými zdroji, kterých existují hromady. Navíc spousta lidí je používá roky, aniž by je vyměnila, protože kvalitní zdroj prostě vydrží 10 i více let. Změna na nový ATX12VO by tak znamenala, že spousta kvalitní elektroniky přijde v niveč a stane se odpadem, což spolu s problémem, kdy dnes je zdrojů kvůli poptávce a omezené výrobě nedostatek, by tvrdě dopadlo na zákazníky. Druhým důvodem je, že změnu prosazuje prakticky výhradně Intel. Není to žádné široké volání trhu po změně. A nemá samozřejmě smysl zavádět standard, který podporuje a tlačí jen výrobce jedné platformy, navíc technologicky, efektivitou i výkonem té dnes horší. Pokud by Intel postupoval v dohodě s AMD, tedy oba řekli, že ATX12VO chtějí a budou od nové generace platforem nasazovat, bylo by to něco jiného.
Proč tedy není takový zájem o ATX12VO? Protože jeho hlavní přínos v podobě vyšší efektivity a nižší spotřeby je velmi malý. V zátěži, kde na efektivitě záleží nejvíce, je rozdíl naprosto zanedbatelný, jen pár W. Největší rozdíl je v klidových stavech, kdy to může být i 50% a více. Nicméně zase se vlastně bavíme o pár W. Mnozí tak poukazují na fakt, že jediný důvod, proč Intel tak zoufale tlačí na ATX12VO, kterou prý nasadí na vzorcích desek pro ALDER LAKE procesory, že hledá jakýkoliv způsob, jak trochu zlepšit efektivitu neefektivních 10nm procesorů, kdy AMD se 7nm, brzy 6nm a 5nm, mu prostě uniká.
Jakkoliv je pravda, že 5V a 3,3V větev jsou na současných zdrojích víceméně zbytečné, není příliš důvodů proč by se měl zavádět zrovna ATX12VO, což by znamenalo udělat ze současných kvalitních a nákladných zdrojů, nepoužitelný šrot. Ten přínos není v praxi tak velký, aby to za tohle stálo. Navíc bez toho, aby se Intel domluvil s AMD a udělali nový ATX standard lepší pro všechny, to také nepůjde. Nicméně určitě ATX12VO v praxi uvidíme, Intel využije každé příležitosti ukázat své nové procesory lepší, než v reálu jsou. I kdyby to znamenalo kvůli tomu PR grafu vyrobit si k tomu speciální ATX12VO desku a zdroj.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|