Snad už příští rok se konečně dočkáme 7nm procesorů Intel a s nimi má dorazit LGA 1851 patice.
AMD a Intel mají zcela odlišné přístupy, pokud jde o politiku platforem. AMD cíleně preferuje delší životnost, i když to pro něj znamená více problémů a potenciálních komplikací i investic. Nicméně díky tomu bylo možné do AM4 platformy a starší desky osadit několik zcela technologicky odlišných generací CPU. A i dnes je tak stará platforma stále v kondici :). S aktuální AM5 má AMD stejné plány, kdy ZEN 4 bude příští rok nahrazeno výrazně lepším ZEN 5 a velice pravděpodobně bude AM5 kompatibilní i s budoucí ZEN 6 (byť to není jisté a potvrzené, je to pravděpodobné).
Intel však volí pro něj mnohem výhodnější cestu. Jedna platforma jen pro dvě generace CPU a tečka. Intel dokonce v minulosti udělal to, že i když patici fyzicky nezměnil, zabránil kompatibilitě s fyziky jinak stejnými novými CPU. Prostě dvě generace CPU to je vše. Samozřejmě v posledních letech, kdy Intel nové generace CPU nestíhá, je to horší dodržet. Takže současná LGA 1700 patice je tu nakonec pro 3 „generace“. Pro Core 12000 i Core 13000 a bude i pro Core 14000, což všechno je ale stále stejná architektura 10nm CPU, kdy Core 14000 je jen refresh Core 13000 bez jakýchkoliv změn a nebyla v plánu. Nedá se tomu tedy nová generace ani říkat. Skutečnou novou generaci konečně již 7nm procesorů, prostě letos nestihl a bude rád, když ji stihne vydat za rok …
- LGA 1851 tu bude pro dvě generace CPU
7nm procesorů Intel architektury METEOR LAKE se tedy nakonec v desktopu nedočkáme. Vyjdou v omezeném množství jen pro mobilní PC. Na desktopu se dočkáme až jejich refresh verze, tedy ARROW LAKE, co by pravděpodobně Core Ultra 15000 série. Spolu s nimi dorazí i fyzicky odlišná patice od současné LGA 1700. Jde o LGA 1851, kdy tedy procesory opět o trochu narostou.
Ale stále budou držet ten obdélníkový tvar. Pokud jde o čipset, pravděpodobně bude označen jako Z890. Proti stávajícím Z790/Z690 a LGA 1700 nabídne nová platforma nejen 16x Gen5, ale i ty další 4x Gen 5 pro SSD, kdy Intel konečně srovná krok se současnou nabídkou AMD, jejíž X670E/B650E čipsety a desky nabízí 16+4 gen5 linky už dnes. A stejně jako v případě výše uvedených AM5 platforem, budou ostatní linky na desce minimálně Gen4 (24 celkem). Pokud jde o další parametry, moc toho známo není. Téměř jistě ale bude muset nabízet USB4 apod.
Pokud jde o životnost, tak oficiálně v plánech Intelu, které jako vždy unikly na veřejnost, je LGA 1851 plánována striktně opět jen pro dvě procesorové generace. Vedle ARROW LAKE procesorů (Core Ultra 15000) má být také pro PANTHER LAKE generaci (Core Ultra 16000). Tedy aktuální by měla být v letech 2024/2025 a pak 2025/2026. Na přelomu 2026/2027 nebo v roce 2027 by s další generací procesorů měla být opět nahrazena jinou, nekompatibilní s Core 15000 a 16000 sérií CPU. Intel zkrátka svůj „dvougenerační“ cyklus podpory neopustí. Je to pro něj finančně nejvýhodnější. Vedle minimálních nákladů na podporu samotnou, je tu ten fakt, že Intel je výrobcem mnoha čipů pro základní desky obecně (komunikační čipy, řídící atd.). A jde prostě o business. Dlouhá podpora jako u AMD AM4/AM5 desek, kdy by uživatelé mohli jen měnit procesory ve stejné staré desce bez nucení koupit novou, by znamenala prostě menší příjmy pro firmu, protože by nebyly zapotřebí tak často nové desky. Intel tomu tedy chce aktivně bránit, kdy prostě dvě generace (=cca 2-3 roky) je jeho rozhodnutí. A nejde o to, že by fyzicky a technicky skutečně musel tak často platformy/patice měnit. Chce to, protože je to pro něj jednodušší, a hlavně celkově finančně výhodnější. Tedy pokud to je schopen dodržet, a dokáže tu novou generaci CPU dodat na trh včas, což se mu ne vždy podaří ;).
To platí i letos, kdy LGA 1700 a Z790 pokračuje s číselně sice novou generací CPU už třetí, ale ve skutečnosti je to stále ta druhá. Z790 desky se také dočkají vydání nových verzí, kde se obvykle bude jen lehce lišit vzhled. Parametry a možnosti jsou stejné. Takže i Z790 zůstává. Speciálně dnes však její pořízení pro nový PC nedává vedle AMD AM5 platformy vůbec žádný smysl. Procesory jsou horší a budou s vydáním ZEN 5 příští rok totálně, a samotná platforma AMD je ve všech ohledech lepší i výbavou a delší podporou. Takže když už utratit peníze za nový PC, dává AM5 v desktopu jediná smysl. LGA 1700 a Z790 je dnes na trhu jen do počtu, aby konkurenci předstírala, vyložená past na zákazníky a taková pomsta OEM výrobců PC těm zákazníkům, kteří nedávají pozor :). Na novou LGA 1851, která bude konečně konkurenceschopná s AM5, a se skutečně novými CPU, jenž ale konkurenceschopné proti RYZEN 8000 (ZEN5) být úplně nemusí, si budeme muset ještě nejméně rok počkat. Aktuálně se plánuje na přelom Q3/Q4 2024 nejdříve. Jen pokud půjdou věci dobře a „podle plánu“, kdy protože se bavíme o Intelu, asi víte, co to pravděpodobně znamená …
K tomu mohu ještě dodat, že LGA 1851 desky jsou v zákulisí k vidění a testování, spolu s novými ARROW LAKE procesory. A byť nemůžu mluvit nějak podrobně, řeknu tolik, že žádné velké HALO se nekoná kolem ničeho, co nabízí a předvádí. Speciálně když se to srovná se ZEN 5 (RYZEN 8000) procesory, které jsou také již k dispozici k testování pro mnoho zúčastněných. Velký problém má s ARROW LAKE i Intel sám. Procesory sice fungují, byť stále nedosahují původně plánovaných taktů a výkonu a jsou lepší než současné, jenže náklady na jejich výrobu, a tedy 7nm proces jsou mnohem vyšší, než co Intel stojí 10nm výroba. A už ta není příliš v dobré pozici proti 7nm/5nm TSMC. Jinými slovy, ARROW LAKE jsou mnohem dražší na produkci než současné procesory Intelu, což bude problém, když ZEN 5 není o nic dražší než už dnes výhodnější ZEN 4. Intel už teď tak ví, že pokud jde o výrobní efektivitu, výtěžnost a náklady, nedokáže společnosti AMD konkurovat. Intel má sice vlastní továrny a procesy, ale jejich udržování, vývoj, výstavba atd. stojí obří peníze, mnohem více, než jaké náklady na produkci má AMD s jeho procesory, a to se musí někde projevit a projeví. Takže i to je důvod, proč kolem nové Intel LGA 1851 platformy a ARROW LAKE procesorů, nepanuje žádné velké nadšení a optimismus, protože ne ve všem dokáží překonat ZEN 5, který dorazí navíc o pár měsíců dříve a pro stávající AM5 desky a cenově bude nepochybně výhodnější pro výrobu i zákazníky.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|