Intel zdá se vrací NVIDIA její loňský výpad proti procesorům jako takovým. Prezentace proti ION je na světě a není sama ….
Ještě než se dostaneme k dnešní zprávě, tak ještě včera platilo, že prezentaci proti NVIDIA ION kterou vydal Intel, nikdo neviděl. Dnes už to neplatí:
Další část prezentace zde.
Jak vidíte, tak Intel skutečně prohlašuje otevřeně, že ION není novinky, není o ní zájem, nebude mít dlouhého trvání a není validována společností Intel pro procesory ATOM. Včerejší odpověď v podobně prezentace společnosti Intel se tak rázem dostává do trochu jiného světla. Konečně přesně víme, na co reagovala.
NVIDIA a Intel jsou otevřeně ve sporu. Že se nemají obě firmy rádi, víme už více než rok. Problémy se táhnout od té doby, co společnosti NVIDIA narostl po, pro ni veleúspěšném roce 2007, hřebínek až do nebes. To vygradovalo tím, že NVIDIA dokonce začala prohlašovat, že procesory jsou mrtvá záležitost. V té době už ale běžela jednání o další spolupráci mezi Intelem a NVIDIA a to zejména ohledně možnosti dělat čipové sady NVIDIA pro procesory Intel. Jak to dopadlo, už víme. Intel jasně vzkázal, že spolupráce Intel a NVIDIA čipových sad je do budoucna mrtvá a očekává se v tomto finální rozhodnutí soudu (zda je, či není stávající licence platná).
Ostrý spor se před nějakou dobou rozhořel o platformu ATOM. Vygradoval v posledním týdnu, kdy už se téměř jedná o zákopovou válku a vzájemné bombardování se prezentacemi na téma proč ION stojí za starou belu a naopak proč nakope Intel do zadní části procesoru … Konflikt se začíná přelívat i do jiných oblastí. Ředitel společnosti Intel nedávno prohlásil, že NVIDIA není v konkurenční pozici a to proto, že když nemá platformu (tedy procesor) nemá co na prodej. Grafický subsystém bude totiž brzy (letos) integrován do procesoru a NVIDIA nemá na rozdíl od společnosti Intel tuto možnost. Podle šéfa společnosti Intel je pak už na trhu jediná společnost, která má kompletní platformu a je schopna tvorby procesoru s integrovanou grafikou – AMD. Šéf společnosti Intel nedává dlouhodobě naději společnosti NVIDIA ani v segmentu diskrétních grafických karet. Ačkoliv Intel v současnosti nemá diskrétní grafickou kartu, Intel bude mít brzy Larrabee, a svou platformu zkompletuje, zatímco u NVIDIA nehrozí, že by v dohledné době měla vlastní X86 procesor, konkurenceschopný současným Intel nebo AMD CPU. Podstatná část podnikání NVIDIA je závislá na čipsetech pro AMD i Intel procesory, nicméně tento business brzy padne. Na konci tohoto procesu tak bude mít NVIDIA možnost konkurovat jen na poli samostatných grafických karet, ale to už proti kompletním platformám Intel a AMD.
Podle šéfa společnosti Intel tak není NVIDIA v konkurenceschopné pozici. V tom případě ale trochu nechápeme, proč je tak ostrý souboj kolem NVIDIA ION platformy. U výrobců našel ION kladnou odezvu, u zákazníků se to zatím neví, jelikož na trhu zatím žádný ION produkt není. ION ale na platformě Intel pochopení asi jen tak nenajde. Nicméně na konci roku uvede NVIDAI ION2, který bude spárován s procesorem VIA, takže to už nebude Intel platforma. Souboj to bude ještě hodně zajímavý. Intel představí procesor s integrovanou grafikou, který bude postaven proti klasickému čipsetu s integrovanou grafikou ve spojení s procesorem VIA. Který princip zvítězí se terpva uvidí, ale uvidíme to až v roce 2010. Letos ale Intel nenechá společnosti NVIDIA ani kapku prostoru a ostrý souboj bude pokračovat.
Musíme se na to ale dívat realisticky, Intel evidentně cítí, že na poli vývoje integrovaných grafických karet, zejména co se jejich schopností týká, zaspal. Jenže také je pravda, že doteď to nikomu nevadilo. Intel má také ohromný kapitál a vývojové možnosti, a zatímco dříve neměl proč hnát vývoj integrovaných grafik nějak výrazně kupředu, trh si to nežádal, dnes už důvod má. Funkční i výkonový náskok, který dnes NVIDIA v čipsetu 9400M má, je ale také to jediné co má. Pokud se Intel rozhodne s tím něco udělat, obávám se, že NVIDIA není skutečně v pozici, kdy by se proti tomu mohla bránit. Bylo velmi krátkozraké, a mnoho lidí na to společnost NVIDIA loni upozorňovala, když se otevřeně pustila do kritiky procesorů. Intel rozhodně nezapomíná - NVIDIA zapomněla na to, že Intel zkrátka potřebuje a mlátit ruku, která vás krmí, to nebylo moc chytré. NVIDIA není dost silná konkurovat Intelu – obrat klesl na pouhých necelých 500 milionů dolarů (Intel má pořad 8 miliard), o nějakých ziscích si NVIDIA může nechat zdát, ztráta v posledním kvartále byla 150 milionů a vyhlídky na zlepšení jsou téměř nulové. ION je jednou z posledních možností NVIDIA, jak proti klasickým platformám Intel a nezvykle tichému AMD, jak uspět.
Právě AMD-ATI je to, které může ze současné situace pro sebe dost vytěžit. AMD má v ruce všechno – kompletní platformu jako Intel a vysoce funkční a výkonné integrované i diskrétní grafické karty jako NVIDIA. Takže zatímco Intel se bude zaměstnávat se slábnoucí NVIDIA, AMD je oba nepozorovaně obejde, i když je pravda, že z několika poznámek šéfa Intelu je patrné, že AMD po očku sleduje. Ať už NVIDIA ION uspěje nebo ne, konkurenci na levných mobilních počítačích (nikoliv netboocích) už má – AMD NEO stojí stejně, ale umí ještě víc, má totiž do party výkonnější procesor a AMD pracuje i na procesoru s integrovaným grafickým jádrem. V souboji Intel vs NVIDIA se začíná zapomínat, že je tu ještě třetí do party. Tomu to ale v současnosti vůbec nevadí, má totiž klid na práci. Pro nás zákazníky ale bude vývoj v oblasti levných mobilních počítačů hodně zajímavý …
Zdroj: Xbitlabs.com, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|