To, o čem se dlouho hovořilo, se potvrdilo. NVIDIA nemá pravděpodobně licenci pro výrobu nových čipsetů pro procesory Intel …
Už velmi dlouho vám stále opakuji, proč čipsetový business společnosti NVIDIA je před koncem své existence tak, jak ho dnes známe – NVIDIA nemá se společností Intel uzavřenu novou licenci na výrobu čipových sad pro jakékoliv procesory Intel s integrovaným řadičem pamětí. Protože tohle dobře víme a zástupci Intelu to sami čas od času zmíní, neustálé prohlašování společnosti NVIDIA a jejího šéfa o tom, že NVIDIA má licenci pro výrobu čipových sad pro procesory s integrovaným řadičem pamětí už nikoho moc nebaví. Ale zde je právě jádro sporu – platí nebo neplatí licence i pro novou generaci CPU Intel?
Intel ale nyní prohlásil na rovinu, když podal žalobu na společnost NVIDIA za to, že více než rok už prý lže veřejně o tom, že má licenci pro výrobu čipových sad pro jakékoliv procesory Intel s integrovaným řadičem pamětí. Intel také konkrétně potvrdil, že o licenci jednal se společností NVIDIA více než rok a k ničemu se nedobrali. Intel teď žádá soudní rozhodnutí a potvrzení toho, že licence na výrobu čipových sad, kterou se společností NVIDIA uzavřel v roce 2004, se nevztahuje na novou generaci čipových sad.
Samozřejmě NVIDIA ihned přišla s vyjádřením, podle kterého se Intel pokouší zpomalit vývoj na poli grafik i čipových sad, a to tím, že se snaží společnost NVIDIA vystrnadit ze své platformy. NVIDIA má údajně podle svých slov novátorské technologie jako ION, SLI, Hybrid SLI, či CUDA, kterých se Intel bojí a proto se snaží zabránit jejich dalšímu vývoji. NVIDIA také ústy svého šéfa zopakovala, že je přesvědčena o tom, že licence z roku 2004 platí stále i pro procesory s integrovaným řadičem pamětí. Intel a NVIDIA se tedy evidentně neshodnout a jedinou cestou je jasné soudní rozhodnutí.
Pokud bychom si měli tipnout, tak NVIDIA to pravděpodobně prohraje. Čipové sady se od těch z roku 2004 dnes pro procesory s integrovaným řadičem pamětí velice liší a v podstatě už se nedá o čipové sadě, jako jsme i na platformě Intel dříve znali, hovořit. Společnosti NVIDIA jde o hodně – pokud nedostane licenci, tak jako výrobce čipových sad pro Intel i AMD prostě skončila, což bude znamenat další výpadek příjmů. Jakmile totiž Intel přejde kompletně na procesory s integrovaným řadičem pamětí a to se týká jak desktopů, tak notebooků včetně Apple a dokonce i netbooků, pokud nebude licence platná, je zkrátka konec. Co se týká obvinění z toho, že Intel brání vývoji, tak je to blbost. Intel rozhodně nebrání vývoji SLI, Hybrid SLI ani CUDA. Polemizovat lze o ION platformě, ale tady je otázka, zda silnější grafické jádro od NVIDIA pro platformu Intel ATOM, vlastně na této platformě něco řeší a pokud vím, Intel se do IONu nijak zvlášť neopírá a hodlá ho utlouct klasicky na trhu svou vylepšenou ATOM platformou Menlow. Vývoj SLI, Hybrid SLI (přepínání mezi integrovanou a diskrétní grafikou), či CUDA, Intel rozhodně nebrání a jako důkaz můžeme vidět fakt, že AMD-ATI CrossFire (obdoba SLI) na čipsetech Intel dávno normálně funguje bez omezení a AMD-ATI ji nadále vyvíjí. Stejně tak existuje Hybrid CrossFire, čili systém na přepínání mezi integrovanou grafikou Intel a diskrétní AMD-ATI je také vyvíjen. A CUDA? CUDA je taky nesmysl (velký název pro nic světoborného, co by nikdo jiný neměl), CUDA je záležitostí grafické karty a Intel nikomu nebrání, aby si grafickou kartu NVIDIA do notebooku nebo desktopu osadil a CUDA využíval, stejně tak jako je zde ATI STREAM, což je to samé co CUDA (prostředí GPGPU), a AMD se také necítí nijak omezováno ve vývoji této technologie Intelem. Argumentace šéfa společnosti NVIDIA o tom, že Intel brání ve vývoji výše uvedených technologií, je totální nesmysl a připomíná mávání do tmy ...
Společnosti NVIDIA jde o hodně, nedávné uvolnění SLI pro čipset Intel X58 se stalo možná proto, že se NVIDIA zoufale snažila odvrátit žalobu společnosti Intel a tedy zveřejnění toho, že dost možná lže nejen zákazníkům, ale hlavně partnerům a akcionářům o tom, že má na současných čipových sadách nějakou budoucnost. Akcionáři společnosti NVIDIA už mají totiž poměrně dost pifku na současné vedení, které už má na krku žalobu právě vlastních akcionářů, protože jim lhalo o vadných čipech, které společnost NVIDIA podle oné žaloby vědomě vyráběla od listopadu 2007 do července 2008. Další žaloba je to poslední, co vedení NVIDIA dnes potřebuje. Nicméně pravděpodobně za těch pár dní stihla Intel dost naštvat, a ten nakonec onu žalobu oficiálně podal a nezapomněl to dát hlasitě najevo. Jde o hodně a jsme na rozhodnutí soudu zvědaví, NVIDIA není bez šance, ale osobně bych její šance tipoval tak 25:75. Do podrobností licence z roku 2004 nevidíme, ale už jen fakt, že NVIDIA s Intelem dlouho vyjednávala, a že Intel si je tou žalobou tak jistý, svědčí o tom, že licence se pravděpodobně skutečně na novou generaci procesorů Intel s integrovaným řadičem nevztahuje a NVIDIA to prostě zkouší. V posledním roce jsou vztahy mezi Intel NVIDIA na bodu mrazu. Konkurence na čipových sadách v rámci platformy je sice fajn, na druhou stranu, při stále větším stupni integraci čipovek do procesorů je dnes vyloženě z několika důvodů nesmysl, párovat dohromady něco jiného než Intel s Intelem a AMD s AMD. NVIDIA dost možná bojuje o něco, co je stejně už předurčeno k zániku …
Zdroj: Xbitlabs zde a zde
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|