Velmi krátce, ale přeci jen máme možnost si pohrát s novým nejvýkonnějším CPU.
A věřte tomu ne, s rozpočtem na úrovni kapesného užšího vedení Intelu, dokázalo AMD nejen dodat na trh výkonnou VEGA grafickou kartu (byť vyladěna je hlavně do výpočetní oblasti), ale také překonat Intel na poli procesorů. Ještě nedávno jsme považovali Core i7-6950X, tedy 10 jádrový procesor za 50 tisíc za naprosto nepřekonatelnou záležitost. Ostatně kdo by také dokázal konkurovat Intelu, který do minulého kvartálu, téměř 30 let byl největším výrobcem mikročipů na světě. Tím méně se něco čekalo od AMD, které má obrat nějaké 4-5 miliard dolarů ročně, zatímco u Intelu něco kolem 50 miliard! A navíc AMD musí ještě dělat grafické karty. Prostě neptejte se mě, jak je to možné, finančně to smysl nedává a nikdy se nic podobného podařit nemělo, ale AMD to dokázalo, má nejen jedno z nejvýkonnějších GPU na trhu, ale aktuálně dokonce vůbec nejvýkonnější procesor všech dob (pro desktop). A konečně dorazil na DDWorld.cz
- AMD RYZEN ThreadRipper 1950X ….
Dokud ten CPU nemáte v ruce, tak neuvěříte, jak je obrovský! Já jsem udělal pár srovnání. Tady je ve srovnání s RYZEN 3/5/7 pro AM4 platformu:
(procesor je více než 2x větší proti mainstreamu ... )
No a tady je ve srovnání s novým Intel Core i9-7900X, pro LGA 2066, kdy procesory pro tuhle platformu byly považovány za docela velké čipy. Bývávalo:
(hmm ... aktuálně dva táci na dlani ;) )
Každopádně Ryzen ThreadRipper ke obrovský procesor, a fyzickými rozměry je stejný jako EPYC čipy pro servery, které ovšem mají až 32jader/64vláken. Dnes už asi všichni vědí, jaká kouzla a čáry AMD použilo, že se u Intelu nahonem mění plány a ten se snaží přijít s podstatně výkonnějšími procesory než chtěl. Uvnitř pouzdra Threadripperu jsou totiž fyzicky 4 čipy! Ty samé čipy, které jsou po jednom kusu v RYZEN 3/5/7. AMD vyrábí stejný čip pro všechny své současné CPU, což je z pohledu efektivity výroby naprosto revoluční počin dnes, zejména ve srovnání s Intelem, který stále vyrábí různě velké obří monolity. V případě EPYC procesorů jsou tam 4 funkční čipy, tedy oněch až 32jader/64vláken, v případě ThreadRipper jsou tam sice fzicky 4 čipy, ale dva jsou „falešné“, jsou tam z nějakých technických konstrukčních důvodů. Takže jen dva aktivní čipy, znamená maximálně 16jader/32vláken. Pro desktop. Ano pro ten desktop, který ještě nedávno měl maximálně 10 jader a většina trhu byla tvořena 4jádry. Jenže od letošního roku, je vše jinak. 8 jader je mainstream, 16 jader high end.
(TOP CPU v redakci DDWorld zleva: Core i7-7700K, Core i9-7900X, TR 1950X a R7 1800X)
AMD má i zajímavou instalaci procesoru pozornější si jistě všimli, že tohle je po dlouhé době první AMD procesor, který nemá nožičky, čili jedná se o LGA platformu, jako používá Intel. A patice je to obrovská. AMD k procesorům dodává také upínku na AiO, která je kompatibilní s drtivou většinou současných AiO chladičů. Běžný chladič na to nedáte, protože mají příliš malou základnu, ale na trhu se později objeví pár speciálních modelů, nicméně AiO je na chlazení ThreadRipper po všech stránkách vhodnější.
- Gigabyte X399 AORUS GAMING 7
No a v redakci se nám schází postupně také nové základní desky. Svůj příspěvek nám poslalo Gigabyte a jako první nový AORUS GAMING 7 X399. Pokud máte rádi hodně výbavy, tak tahle deska vás nadchne!
Není to deska pro fandy do taktování (i když i to zvládne), je to "normální" základní deska s opravdu dobrou výbavou s hodně konektory.
Vzhledem k tomu, že všechny RYZEN Threadripper mají 64 PCie linek, tak na desce jsou jen PCIe x16 sloty, všechny fyzicky posílené a k tomu 3x M.2 sloty. Samozřejmě 8x DDR4 sloty atd. Potěší i WiFi a BT v základu, stejně jako opravdu kvalitní integrovaná zvukovka, kterou Gigabyte posílil kvalitními zesilovači atd.
Líbí se mi také nové podsvícení, které už není tak „pouťové“. Gigabyte vyhodilo z desky samostatně svítící diody různě po PCB, které mělo u prvních AORUS desek, a udělalo pravdu zajímavé a ucelené podsvícení jen některých částí. Samozřejmě jde o RGB s plným nastavením. Nechybí pochopitelně pořádný BIOS a SW výbava, tahle deska je high end se vším všudy.
Tomu odpovídá i cenovka, kdy tahle deska stojí přes 11 tisíc korun. Nicméně nejlevnější Threadripper procesor je ještě mnohem dražší, takže pro případné zájemce o tuto platformu to není takový problém. Kvalita, výbava a vše 100% odpovídá. Deska je také naštěstí formátu ATX, takže se vejde do běžných skříní.
Musím říci, že je to ale skoro mučení :). Po 3 dnes bez pauzy kolem testování RX VEGA nám narychlo do redakce dorazil ThreadRipper. Konkrétně na 48 hodin, které nám jeho majitel a přítel DDWorld.cz dal na jeho otestování, než musí jít dál :(. Samotné AMD se nám totiž stále nepodařilo přesvědčit, že by vážně bylo hezké, pokud bychom i v ČR měli nějaký procesor na testování a že by i čeští uživatelé rádi sledovali, jak si procesor vede. Každopádně slíbil jsem vám české testy ThreadRipper a budete je mít, pracujeme na nich. Zatím mohu říci na vlastní kůži, že RT 1950X je vážně drtička … museli jsme o hodně protáhnout naše grafy.
Navíc i v některých aplikacích, které jsou udělané pro více jader/vláken jsou dokonce takové, které budou muset vývojáři aktualizovat, protože nevyužívají všech 16jader/32vláken! Což je ale pochopitelné, AMD se teprve před 2 měsíci pochlubilo, že vůbec nějaký takový procesor na běžném trhu bude. A Intel neměl v plánu vydávat více než 10 jader pro běžné uživatele. Takže vývojáři neměly důvod podporovat o tolik více jader. Update aplikací bude určitě v dalších týdnech a měsících. Každopádně Threadripper je požehnání pro všechny, kteří pracují s videem či grafikou a čímkoliv so dokáže využít procesorový výkon co do počtu jader/vláken., protože ten výkon je naprosto neuvěřitelný na jediný procesor. Tím spíše že cena je relativně příznivá na nejvýkonnější procesor na trhu a spotřeba také docela překvapí.
Zatím je tedy RYZEN ThreadRipper u nás jen na krátké návštěvě, ale stále doufáme v nějaké trvalejší řešení a že přesvědčíme AMD že i čeští čtenáři a uživatelé si přítomnost RYZEN ThreadRipper zaslouží. Rádi bychom otestovali pěkné X399 desky, co tu máme, udělali pár zajímavých praktických testů a staveb PC. Takže sledujte nás dále, každopádně začíná se nám stýskat po dobách, kdy léto byla okurková sezóna a mohli jsme se tak akorát opalovat v záři obrazovek u nějaké hry co jsme nestíhali hrát v sezóně …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|