Velmi aktuální téma, které se řeší snad všude. Co se nám o situaci podařilo zjistit? Inu …
Asi vám neunikla naše pořádná recenze, ve které jsme otestovali novou AMD AM4 platformu (s RYZEN 7 1800X) proti aktuální konkurenci Intel Z270 (s Core i7-7700K), ale také ve srovnání se starou AMD AM3+ (s FX-8370) a to konkrétně s novou základní deskou ASUS ROG CrossHair VI HERO X370:
V závěru recenze jsme se pořádně zakousli do tématu neutěšené nabídky základních desek pro AMD RYZEN procesory, kdy i ASUS, jeden ze dvou největších výrobců desek na světě vůbec, nám aktuálně nabízí vlastně jeden jediný zajímavý kvalitní a slušně vybavený X370 model (právě testovaný CrossHair) a u toho jeho nabídka pro RYZEN procesory končí. Je to neuvěřitelné proto, že RYZEN 7 procesory jsou výrazně lepší, výkonnější a cenově vlastně zajímavější, než konkurenční Intel Core i7-7700K, což je to nejvýkonnější, co je schopen Intel pro mainstreamovou Z270 platformu nabídnout.
Jenže zatímco jen ASUS pro tento dnes už slabý a vlastně nezajímavý procesor za 10 tisíc nabízí hned 17(!) Z270 modelů (nemluvě o desítkách dalších desek na H270 či B250 čipsetech), pro AMD RYZEN 7 procesory za 9 – 15 tisíc korun, nabízí pouze dvě X370 desky! Situace u dalších výrobců je velmi podobná … desítky sice pěkných, ale poněkud zbytečných Z270 modelů, které jsou jen updatem Z170 platformy, kdy některé stojí až 16 tisíc korun a naproti tomu pro mnohem výkonnější a výhodnější AMD AM4 platformu výrobci nabízejí jen desky nižších stupňů výbavy, a to na velmi omezeném počtu modelů, kdy neexistuje jediná skutečně kvalitní verze X370 desky ve velikosti ITX či mATX. Nemluvě o tom, proč pro slabé 4jádro Core i7-7700K můžeme dát desku za 15-16 tisíc s tomu odpovídající výbavou, ale pro RYZEN 7 1800X, který je druhým nejvýkonnějším procesorem na trhu pro desktop vůbec, jsou v nabídce desky za maximálně 5,5 - 9 tisíc. Zkrátka tady něco pořádně nesedí.
- Základní desky pro AMD AM4 – jak se věci mají!
Takže jsem nelenil a zjišťoval jsem u všech, jak se věci mají. Samozřejmě jsem oslovil samotné výrobce desek, i AMD, ale také jsem kontaktoval další lidi v „branži“ kteří nám dodávají informace a pohybují se v zákulisí. A zjistil jsem hodně zajímavých věcí :). Bohužel nemohu vám říci zdaleka všechno, některé věci jsou „TOP SECRET“ a budu vám o nich moci říci až někdy v druhé polovině roku, kdy se nejspíše objeví v prvních únicích a také se budou chystat na trh, nicméně co je teď relevantní a co vám mohu říci, je tohle:
Může za to AMD :) – prostě o tom, že jsou RYZEN procesory až tak dobré, neřeklo nikomu dostatečně včas a zpoždění měly i další věci. Moje otázka, kterou jsem posílal na všechny strany byla:
„Jak se to stalo, co se stalo, proč se to stalo, a hlavně kdy se to zlepší. A včera bylo pozdě. Máme tu haldu RYZENů a nemáme žádné zajímavé desky :(„
No a z těch mnoha odpovědí co jsem dostal jasně vyznívá, že stejnou věc řeší všichni. A každý den se všude řeší desky – mezi AMD i výrobci desek, mezi výrobci desek a distributory a logicky i mezi prodejci a zákazníky. Nicméně vypadá to, že AMD přes přípravy AM4, které se datují už několik let zpátky, poněkud zaspalo (i když příčiny hledejme hlavně ve značně obtížné finanční a zdrojové situaci AMD jako celku). Výrobci sice byli schopni už více než před rokem udělat první návrhy AM4 desek, ale pak to bylo dáno k ledu. AM4 byla proti původní plánům vydána jen pro OEM trh a tam nebyly zapotřebí žádné extra super desky. Proto už teď lacinější B350 desky apod. převyšují výrazně počet X370 desek, ačkoliv pod CPU za 9-15 tisíc si moc lidí ty opravdu levné desky běžně strkat nebude. X370 čipset je velmi nová věc a k výrobcům desek dorazil před koncem minulého roku, a na deskách se tak prý začalo pořádně pracovat až po dokončení KABY LAKE Z270 platformy, které byly na trh vydány v lednu. Výrobci desek tak měli čas za posledních pár měsíců udělat jen několik málo modelů (a ještě méně jich vydat), které navíc z velké části mají technický základ společný se Z270 modely. Vlastní tvorba a optimalizace BIOSů začala až letos a na řadu věcí se ještě pořádně ani nesáhlo! AMD prostě dodalo čipsety i potřebné specifikace a pořádnou komunikaci teprve nedávno a vše se tak řeší na poslední chvíli, takže prý ještě můžeme být rádi, že vše dopadlo alespoň tak, jak dopadlo.
To musím potvrdit, že i když BIOSy chodí stále nové a nové, to hlavní se podařilo vychytat těsně před oficiálním vydáním, takže RYZEN 7 chodí spolehlivě a stabilně a vše funguje – byť jsou tu velké oblasti, kde se dá hodně zlepšit, hlavně v oblasti výkonu a využití CPU samotných i v kombinaci s RAM atd. Vše ale funguje už teď dokonce lépe, než kdokoliv čekal. A to je druhá část celé situace …
AMD sice poslalo výrobcům vzorky RYZEN procesorů už před dlouhou dobou, ale to byly ty nízko taktované testovací sample ranných revizí, a ne všichni tak u výrobců desek byli pochopitelně přesvědčeni o tom, že RYZEN nějak výrazně uspěje. V podstatě nikdo nečekal, že by mainstreamový AMD procesor převálcoval mainstreamový Core i7-7700K rozdílem dvou tříd a vyrovnal se X99 platformě a tamním ultra high end procesorům. Jenže RYZEN 7 přesně tohle dokázal, což většina výrobců zjistila až v závěru minulého roku, že to tak opravdu a nevyhnutelně bude. Z toho období se tak datuje i informace, že všichni podstatně navýšili výrobu komponent a základních desek AM4. Nicméně tady nastupuje tvrdý business …
Výrobci desek sice na jednu stranu navýšili několikanásobně proti plánu objemy výroby AM4 desek a své plány s touto platformou, zároveň však najednou musí řešit, co sakra budou dělat s Intel platformou. Tady byly plány udělány v době, kdy se s AMD a jeho návratem moc nepočítalo. Takže objemy výroby, objemy nabídky modelů atd. byly prostě udělány tak, jako by Intel neměl nadále konkurenci. Jenže RYZEN se ukazuje jako produkt, který zcela překopává celý trh. Výrobci desek tak nyní mají nabídku Intel LGA 1151 desek a řeší, co s nimi budou dělat. Každá nyní nad původní plán vyrobená a prodaná AM4 deska pro překvapivě povedený RYZEN procesor, je problém, protože místo ní zůstane na ocet jedna fakticky stejná deska pro Intel. Výrobci samozřejmě dokáží plány upravovat, takže výroba Intel desek se snižuje, ale to má své limity, zejména ohledně načasování atd. Navýšení AM4 desek tedy bylo velkou změnou, zároveň ale se musí překopat původně plánovaná nabídka desek výrobců, protože jak víme, PC trh jako celek neroste a objemy desek pro trh jako celek tomu tak musí odpovídat.
Problém jsou teď trochu hlavně drahé desky, které už výrobci mají vyrobeny pro Intel a jeho Z270, ale už se nyní nepočítá s tím, že by se jich prodalo tolik, kolik se plánovalo a jak tedy byla naplánována jejich výroba (i7-7700K se za současné peníze nevyplatí, je slabý a desku pod něj za 10-15 tisíc už si tak nejspíše moc lidí nepořídí). A tak se stalo, že pro AM4 takové drahé desky v podstatě nejsou a výrobci se teď snaží vymyslet, co s tím budou dělat. Vymyšleno už to je, ale samozřejmě vše vyžaduje čas, aby se vše realizovalo, takže proto úvodní nabídka desek AM4 vypadá, jak vypadá.
Abychom to nějak uzavřeli. AMD zkrátka řeší v poslední době věci na poslední chvíli, ale je pravdou, že z RYZEN 7 jsou překvapeni všichni, a to včetně většiny lidí v branži, protože prostě nikdo nečekal, že RYZEN 7 budou až tak výkonné, a tak efektivní (vždyť AMD překonalo i vlastní předpoklady, a to výrobci své předpoklady většinou optimisticky přehánějí). Prostě se nevěřilo tomu, že by AMD s těma pár dolary, které má, dokáže nabídnout to, co Intel s mnohonásobně většími výdaji do vývoje všeho. A tomu se nelze divit. A to se sluší dodat, že RYZEN 7 je malá část celku a Intel absolutně díky existenci X99 platformy celkově neporáží. Brada všem padá hlavně z „NAPLES“ platformy, která stojí proti tomu nejlepšímu, co Intel vůbec dokáže nabídnout a ono to najednou nestačí! Mnoho firem a institucí tak aktuálně výrazně přemýšlí nad změnou původních plánů ohledně dodavatele výpočetních zařízení. Bohužel ale věci potřebují čas, a tak procesory jsou sice na trhu a super, ale výroba desek podle nových plánů má pochopitelně zpoždění.
Závěr
Od všech výrobců a dalších stran tak dostávám podobné odpovědi:
“AMD is pleased with the enthusiasm for Ryzen and the strong demand worldwide for Ryzen 7. Demand for Ryzen 7 does exceed our motherboard partners’ initial expectations. Our partners are rapidly ramping up shipments, and we expect sufficient motherboard supply in a few weeks.”
V překladu, zájem o RYZEN všechny překvapil, poptávka je mnohem větší, než se čekalo a byly naplánovány modely i jejich objemy a všichni nyní pracují na výrazném zlepšení situace zvýšením výroby atd., což se na trhu projeví v několika málo týdnech. Někteří výrobci mi ukázali i konkrétní plány nabídky svých modelů desek, takže vím konkrétně, co přijde, otázkou je ale spíše kdy. První vlna ze zvýšené výroby by měla dorazit do konce tohoto měsíce (března), a následně by se měli objevit i další modely základních desek v průběhu dubna. Všichni výrobci plánují výrazně více AM4 modelů, než nyní nabízejí, a dokonce se chtějí v následujících týdnech i přiblížit početně nabídce Intel modelů. Nicméně žádný neplánuje až tak přehnaně širokou nabídku (i s ohledem na to, že se bude řešit co s přehnaně a zbytečně širokou nabídkou v podstatě mrtvé Intel Z270 platformy), jako nyní nabízí pro Intel.
Výrobci se hodně sledují i navzájem a přizpůsobují plány i konkurenci, ale tady mohu říci, že protože jeden výrobce má v plánu opravdu hodně AM4 modelů, budou muset ostatní reagovat. Současně už ale jsou nyní opatrní s drahými deskami a zatím v dohledné době se tak nedočkáme těch ULTRA high end modelů, jaké jsou pro Z270. Zklamaný jsem zatím i z plánů ohledně mATX a ITX modelů, kdy sice nějaké budou, ale spíše nižší verze než špičkové na X370 :( - osobně by mě nevadila B350 platforma, jenže výrobci špičkovou B350 desku neplánují a zůstávají kvalitativně u té nižší střední třídy maximálně. Jako nadšenci si prý myslíme, že kvalitní mATX či ITX jsou super věc, jenže ono se jich moc neprodává, výroba a vývoj těchto modelů jsou pak drahé, a proto jich moc není a ATX velikost vládne světu. ASUS, GIGABYTE i MSI ale už vyrábějí další a další AM4 modely, které se na trhu objeví v průběhu dubna a dál, kdy se počítá už samozřejmě i s příchodem cenově dostupných a tedy ještě masovějších RYZEN 5 procesorů, jež celkem s přehledem převálcují Core i5 a Core i3 (možná ne výrazně ve hrách, ale všude jinde ano protože 2jádra/4vlákna a jen 4jádra prostě na 6jader/12 vláken a 4jádra/8vláken, stačit vážně nebude).
ASUS chystá STRIX ROG desky, v plánuje je i několik dalších modelů, o kterých zatím nemohu mluvit. Gigabyte rozšíří nabídku hlavně střední třídy a snad i o lepší AORUS (v tuto chvíli mu chybí vyloženě overclockerská deska). MSI nabídne své obvyklé designové GAMING edice. Současně všichni výrobci pracují na optimalizacích a vylepšení BIOSů a podpory a využití RYZEN procesorů a zejména ohledně možností taktování jsou tam velké přínosy. A tak dále … Současná nabídka desek se tedy rozroste, bohužel spíše v tom stejném segmentu, či ve středním segmentu. Počty fyzicky dostupných AM4 desek v obchodech tedy výrazně vzrostou do konce měsíce a hlavně v dubnu, kdy budeme začínat řešit příchod RYZEN 5 procesorů, které se už kvapem blíží a budou celkovým výkonem mnohem lepší, než co ve středním segmentu nakupujeme nyní a poptávka po AM4 tak ještě výrazně vzroste (na úkor stávající Intel platformy).
Věci ale prostě chtějí trochu času, tím spíše, že výrobci už AMD v podstatě poslední roky neřešili a nyní je tu úplně nová situace, kdy AMD nejen že nehraje housle do počtu, ale převzalo iniciativu a trh se s tím bude teprve srovnávat … sám Intel aktuálně vůbec vymýšlí, jak se k RYZEN postaví a co vlastně bude dělat. A s cenami dolů se mu vůbec nechce, protože je zvyklí na určitou marži a tu by si hodně podsekl. Ještě to bude zajímavé ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|