Když se z taktování stává tuzing – výrobci desek nerespektovali omezení voltáže u RYZEN 7000X3D Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 21 April 2023
altObjevily se případy selhání procesorů RYZEN 7000X3D výrobci desek stahují některé BIOSy.

 

 

 

Taktování TOP CPU se v současné době stává nebezpečným tuzingem a už nejde o tuning. AMD RYZEN 7000X3D jsou velmi speciální produkt. Tři procesory, RYZEN 7 7800X3D, RYZEN 9 7900X3D a RYZEN 9 7950X3D mají totiž čipy s druhou fyzickou vrstvou L3. Tohle řešení je stále velmi neobvyklé a technologicky poměrně komplikované. Dáváte prostě dvě vrstvy křemíku na sebe a ty dvě vrstvy se výrazně liší fyzickými vlastnostmi. Mezi největší výzvy tak patří hlavně napěťové sladění, kdy ta připojená L3 nesnáší vysoké napětí, které naopak CPU snese. Problém je také chlazení, kdy AMD tak z mnoha dobrých důvodů u RYZEN 7000X3D omezilo možnosti zvyšování napětí a klasického taktování i napájení. Jenže někteří výrobci desek umožnili AMD specifikace obcházet! Výsledek? Třeba tohle:

Objevilo se několik případů tzv. vyhořelých CPU nebo spíše patic AM5. Většina dobře zdokumentovaných případů má společného původce = obcházení pravidel a specifikací AMD! Některým shořely procesory při vysokých pokusech o „taktování na černo“. Jiným shořely i při menších pokusech o taktování, a zdá se, že vina je čistě na bedrech výrobců desek/uživatelů, kteří nerespektovali jasně dané specifikace AMD ohledně restrikcí napětí pro RYZEN 7000X3D.

Drtivá většina hlášených případů se týká výhradně desek ASUS ROG a MSI. Oba tito výrobci najednou „v tichosti“ poslední dny stahují a mažou ze svých stránek verze dosavadních BIOSů a nahrazují je novými, které „najednou“ dodržují omezení ohledně taktování a napájení procesorů RYZEN 7000X3D. A jaký důvod byl, že někteří výrobci nedodržovali specifikace? Samozřejmě snaha získat výhodu v testech, uživatelských recenzích atd. Pokud výrobce desky umožní více přetaktovat CPU a udržet mu vyšší takt delší dobu, než je obvyklé, v grafech vyjde jeho deska lépe, protože „bude mít vyšší výkon“.

  • Výrobci desek obchází pravidla často

                                                             – a často s negativními důsledky

Obcházení pravidel výrobců CPU není ze strany výrobců desek absolutně nic nového. Speciálně u Intel platformy, které je roky známá svým výrazným oficiálním omezováním možností taktování, což oficiálně jde jen u „K“ procesorů a jen u „Z“ verzí čipsetů, výrobci desek často přicházeli s řešeními, jak to obejít. Takže na některých deskách, u kterých by to nemělo jít, je možné CPU taktovat atd. U AMD platformy zdaleka tak restriktivní oficiální pravidla nebyla. Drtivá většina RYZEN procesorů taktování plně ze strany AMD podporovala a taktovat jste mohli/můžete i na levnějších čipsetech (nejen X, ale i B). Nicméně ani tohle zdá se některým výrobcům desek není dost dobré.

A tak v případě nových procesorů RYZEN 7000X3D, kteří mají možnosti OC omezeny zjevně z dobrého konstrukčního důvodu, zdá se někteří chtěli opět nabídnout maximální možnosti, i za cenu překročení limitů AMD. Výrobci tuhle možnost samozřejmě v tvorbě BIOSů mají, bohužel často jich využívají i bez vědomí uživatelů desek. Speciálně když třeba nastavíte režim „auto“, tak zjistíte, že se liší od „default“, kdy výrobci desek si pomáhají a v režimu „auto“ k „lepšímu výkonu“ a nechávají třeba boostovat CPU trvale (platí u Intel platformy). Je to poměrně velký problém, když auto nerovná se default nerovná se základní specifikace, a prostě se výrobci desek snaží pomoci si k lepší pozici v benchmarcích, nerespektováním a nedodržováním specifikací Intelu či AMD a jako uživatel o tom nejste důsledně informováni. To je zdá se i tento případ, ovšem s vážnějšími důsledky. AMD sice u RYZEN 7000X3D nepodporuje klasické taktování, ale povoluje omezeně oficiální PBO, ale i to má jasně dané limity ze strany AMD. Jenže někteří výrobci desek zdá se obcházeli tyhle limity, umožnili překračovat voltáž a výsledkem jsou tak fyzická selhání. Nové BIOS pro MSI a ASUS AM5 desky přicházejí nyní s výrazně limitovanými PBO možnostmi, tak aby tedy dodržovaly specifikace AMD.

  • Pokud netaktujete,

                        nepoužíváte PBO k maximalizaci výkonu, není problém?

To zdá se omezilo voltáž i napájení RYZEN 7000X3D procesorů z velmi dobrého důvodu. Jeden by skoro řekl, že u AMD věděli, co dělají ;). Bohužel někteří výrobci desek si myslí, že jsou chytřejší než AMD a tvůrci CPU obecně. V redakci máme RYZEN 7000X3D procesory a všechny aktivně používáme, a to hlavně v kombinaci s ASUS a Gigabyte deskami. V hlavní sestavě používáme ASUS ROG CrossHair X670E HERO, která je mezi těmi, jež ty „potíže vykazují“ a BIOS umožňuje výrazně překračovat některá omezení. Ale zjevně jsou ty potíže jen, když ty CPU taktujete nebo necháváte taktovat. V našem případě jsme ale nikdy PBO nehnaly na maximum a nepřekračovali napětí. Osobně používám PBO pro zlepšení efektivity (tedy voltáž naopak snižuji), ne pro maximalizaci výkonu za každou cenu. Takže v tuto chvíli nemohu ze své zkušenosti hlásit nějaké problémy natož selhání. Zjevně, pokud dodržujete limity, tak to šlape více než skvěle.

Každopádně výrobci desek, kteří zjevně umožňovali překračování limitů a teď stahují a mažou starší verze BIOSů a nahrazují je novými, si zadělali na dost velké problémy. A samozřejmě kvůli nim stín padá i na produkt AMD, které však v tuto chvíli podle dostupných informací za ty problém nemůže, protože nejsou hlášeny potíže na systémech bez taktování, či když PBO běží v rámci specifikací AMD s jasně omezenými možnosti voltáže a podobně. Samozřejmě situace se dále zkoumá, ale vypadá to, že za hlášené potíže mohou čistě výrobci desek umožňující překračovat specifikace dané výrobcem CPU. Takže si dejte pozor na jakékoliv překračování limitů apod. Osobně nechápu, proč vůbec 7000X3D procesory taktovat. Ve hrách v základu mají nejlepší výkon ze všech CPU a mají přitom extrémně nízkou spotřebu a vynikají tedy efektivitou. Proč prostě zabíjet ty skvělé vlastnosti 7000X3D procesorů nějakým taktováním?

Používám RYZEN 9 7950X3D a je to podle mého názoru v současnosti nejlepší CPU na trhu pro toho, kdo chce hrát i pracovat a chce efektivní PC. Jako celek nemá tenhle CPU žádnou skutečnou konkurenci kombinací obecně vysokého výkonu a současně s extrémní efektivitou, takže ničit tohle dalším taktováním? Hloupé a zbytečné. Pokud chcete nahnat výkon, použijte radši co nejrychlejší paměti, s co nejnižším časováním kolem 6000MHz. Na některých kvalitních deskách už drží i 6400MHz bez děličky, a je to na výkonu proti 5600MHz docela znát. Obecně taktovat současné TOP procesory nad rámec specifikací, třeba i mimo PBO, které jsou optimálně na hranici rozumných možností vyladěné z výroby, už není umění ani něco hodné obdivu, ale hloupost. Je to jako šoupnout Nitro kit do běžného auta … taktování moderních TOP procesorů se tak rychle stává tuzingem a rozhodně nejde o tuning.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
janakulka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 14:57:35
avatar
Nuž presne ako píšeš, od minulého týždňa idem na Asus X670 doske, ktorá podporuje pamäte až do 6400 MHz, aby som to neškáloval na doraz dal som tam 6000Mhz moduly, Ryzen 7 78003xd obalený Noctuou, a mám kopec výkonu na nízkych teplotách a bez hluku. + pri bežnej prevádzke okolo 35W spotreba cpu. Taktovať to fakt nemá zmysel.
tipa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 16:30:42

Tak bohužel má AM5 docela problémy mám krátce ASUS ROG Strix B650-A. Problémy byli s pamětí aby vůbec jeli 6000Mhz stabilně. Navíc oproti AM4 hrozné časy z BIOS 40sekund. AM4 stará sestava má 9sekund. Technická podpora ASUS naštěstí funguje ale celkově mi to přijde zatím nedoladěné
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 17:54:50
avatar
AM5 nemá problémy ...

důrazně upozorňuji, že podpora 6000MHz pamětí není standardem a neodpovídá specifikacím výrobce! AMD garantuje funkčnost jen s DDR5-5200MHz! To je oficiální specifikace - podobně jako Intel u Core 13000 garantuje funkčnost jen s DDR5-5600maximálně. Cokoliv nad tyto hodnoty je taktování = bez záruky že to vůbec pojede a jet to nemusí. A když to nepojede tak to pořád není problém, protože to je prostě taktování a mimo specifikace.

6000MHz je AMD pouze doporučeno jako "OC sweet spot", nicméně není záruka, že pojede na všech deskách, protože hodně záleží na fyzické kvalitě desky a vyladění BIOSu. Obojí je věc výrobců desek nikoliv AMD a AM5 platformy obecně. Takže není to nedoladěné, protože prostě DDR5-6000MHz je taktování. Chceš mít jistotu a chceš jet na specifikacích? Použij DDR5-5200MHz, ty jsou garantovány.
tipa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-25 19:23:15

Ano blbě jsem pospal problém. Má deska Asus Strix B650-A měla problém s chodem pamětí na 6000Mhz (jsou v QVL že by to deska měla dát). Jak píšeš pokud jsem nechal paměti v základní rychlosti vše fungovalo správně i čas z BIOS 8s stabilně. ASUS technická podpora mi pomohla o problémech ví všechno chtějí řešit novými BIOS. Paměti už my jdou stabilně ale ten čas stále řeší.
razor1966 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 17:00:33
avatar
Prečo sa v podobne zmierlivom duchu nemohlo písať o horení káblov 12vhpwr na 4090 keď to bola chyba užívateľov a nie karty a ani kábla ale samozrejme zlá zlá Nvidia.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 17:47:59
avatar
??? že vás to baví tady ze sebe dělat hloupého flamera ...

Možná kdybyste si tu přestal hrát na flamera a něco si našel, tak víte že protože NVIDIA ten konektor a zapojení navrhovala!!! Je to její design a musela vědět, že jsou s ním problémy, protože ty problémy byly zdokumentovány před vydáním! Konektory prokazatelně selhávaly když se špatně zapojily NV to moc dobře věděla, přesto to takhle na trh pustila ... takže stejně jako je tohle problém některých výrobců desek že nedodržují specifikace, je problém s konektorem problém špatného designu tvůrce konektoru, což jsou firmy NVIDIA a Intel, ti jej navrhly a prosadili jako standard v této podobě ... a zejména NVIDIA navrhla RTX 4090 tak šíleně žravou, že kvalitní extrémní napájení skrze 650W konektor prostě potřebuje ;)
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 19:55:07

Příčinou vyhoření 16-pinů není chyba uživatelů, ale zoufalé poddimenzování tělesa a zámku konektoru, který není schopen udržet hlavně souosost pinů a zdířek konektoru především při zatížení bočním tlakem. K tomu běžně dochází u rozměrově předimenzovaných rtx 40xx karet ve skříních normálních rozměrů. A nesouosost výrazně zmenšuje kontaktní plochu a vede k přetížení.

Kromě toho v důkladných testech na HWU je vidět, že už i jen velmi mírný tah za kabel vede k uvolnění zámku a konektoru.

A pokud by někdo tvrdil, že za konektor nVidia nemůže, protože je daný PCIe 5 standardem, tak doporučuji pozornosti seznam návrhů změn standardu. Je tam vidět, že ho do standardu prosadila nVidia za podpory Dellu.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 19:54:10

V vypálení AM5 patice jde o něco zcela jiného.

Napájecí piny procesoru jsou rozmisteny celkem rovnomerne po cele patici. Takhle lokalni vypaleni patice signalizuje, ze zjevne doslo k masivnimu proudovemu pretizeni jen nekolika kontaktu.

Je temer jiste, ze to nemohlo byt zpusobeno beznym provoznim stavem, ani zvysenou spotrebou pri pretaktovani. To by driv doslo k prilisnemu lokalnimu ohrati kremiku, ktere by zaznamenala mistni teplotni cidla a procesor by odstavila. Ridici obvody procesoru hlidaji i maximalni proudy a prikony jednotlivych casti procesoru. Je tedy nerealne, ze by pri ­(rozumnem­) pretaktovani mohla nejaka cast procesoru odebirat proud schopny takhle znicit patici.

Tady musely uradovat zkratove proudy po vnitrni destrukci cipu, kterymi se pres par napajecich pinu vybil cely naboj vystupnich kondenzatoru napajeci kaskady. Sice nelze zcela uplne vyloucit, ze mohlo jit o dusledek neodhalene vyrobni vady konkretniho kusu, ale je to velmi nepravdepodobne.

Vzhledem ke zname citlivosti X3D vyrovnavaci pameti na vyssi napeti a z ni vyplyvajicimu omezeni taktovani techto procesorru je nejpravdepodobnejsi pricina nepripustne zvyseni napajeciho napeti. Sice se objevili spekulace, ze by za to mohla byt snaha vyrobcu desky dosahnout lepsich vysledku v testech prekrocenim napeti pri autonatickem taktovani. Ale to mi nezni moc pravdepodobne, protoze to by si vyrobce zadelaval na velke potize.

Mnohem pravdepodobnejsi je, ze nekdo zkousel taktovani, nastavil prilis vysoke napeti a procesor odpalil. Ostatne nedavno takhle der8auer v laboratori asus odpravil 7950x3d pri extremnim pretaktovani skokovym zvysenim napeti o 0,2V z 1.35 na 1.55V ­(viz odkaz dole­). Protoze on ma procesory zdarma a je to pro nej i reklama, tak to vytroubil do sveta.

Pokud nekdo pri pokusech odpalil procesor koupeny za sve, tak se s tim chlubit nebude, protoze ho asi bude chtit zkusit reklamovat.

Zvesti o udajnych upravach biosu vyrobci desek snizujici pretaktovani nemusi byt ale uplne nepodlozene. Vyrobce vetsinou umoznuje rucne nastavit vyssi, nez doporucene napajeci napeti prave kvuli moznostem taktovani. Ale napeti mimo povolene meze upozorni treba hlaskou, nebo cervenou barvou. Je ale mozne, ze pro x3d procesory natvrdo snizili horni mez nastavitelneho napeti.

https:­/­/www.tomshardware.com­/news­/ryzen­-7000x3d­-voltages­-may­-be­-limited­-after­-der8auer­-kills­-7950x3d
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-25 20:26:34

Koukal jsem na seznam BIOSů pro mojí desku ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI a opravdu všechny staré zmizely. Zůstal pouze jeden cca týden starý stable a jeden beta.

Naposledy když jsem koukal, tak tam byly BIOSy i z roku 2022, teď jsou fuč. Šlo tenkrát vidět že aktualizace šly poměrně rychle za sebou, jak se platforma ladila.
Darrian151 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 18:50:36

Zdravím mimo témy....je normálne ak mám nový zakúpený ryzen 7 7000x a v idle má teplotu 50C a pri hraní 90 C ? Chladený je Noctuou U12a čo si myslím, že je dobrý chladič, ale tie teploty sa mi zdajú moc vysoké
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-24 19:06:28

ani nemusis hrat casto staci jen prohlizet web a teplota skace nahoru dolu ale je to normalni u vsech cipletovych ryzenu a v pohode..tekutej kov misto obycejne pasty to snizil u me 5900x na max 80-83 stupnu, ale ten se na ryzeny 7xxx nedoporucuje.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-25 08:30:03

To co ukazuje diagnostika Ryzenů není teplota celého čipu, která se používala dříve, nebo průměr z více čidel. Je to nejvyšší hodnota ze všech teplot naměřených spoustou čidel rozmístěných po celém procesoru. Většinou je to teplota v nejvíce zatíženém jádře.

To, že se měří v podstatě téměř teplota tranzistorů přímo v místě vzniku tepla, má velkou výhodu, protože se dá rychle reagovat na změny zátěže a zahřívání jednotlivých částí čipu a řídit jejich výkon i výkon chlazení tak, aby se co nejlépe využilo možností čipu. Při měření méně čidly, nebo dokonce jediným zjišťující teplotu celého čipu se je potřeba držet teploty níže, aby byla rezerva a nedocházelo k přehřívání v místech, kde není čidlo. Tepelná vodivost křemíku totiž není nejlepší.

Při návrhu chlazení polovodičů se normálně počítá s běžnou provozní teplotou polovodičového přechodu 125 C a absolutní maximum může být i 150C (viz odkaz dole, řádka junction temperature na straně 307). Ani čidla přímo v jádře však neměří teplotu jednotlivých přechodů, proto se i v tomto případě nechává určitá rezerva. Nové Ryzeny 7000X se v plném zatížení jedou běžně 95C (v nejteplejším místě) a omezovat takty (prý) začínají až někde kolem 105 C.

Tyhle teploty tedy nejsou přehříváním čipu v důsledku malých čipletů, jak tvrdí v diskuzích někteří, kteří podstatě chlazení zřejmě ani nerozumějí. Protože jde o lokální teploty v místě vzniku tepla a tepelná vodivost křemíku je omezená, nemůže změny okamžité lokální teploty sebelepší chlazení moc ovlivnit. Je to hezky vidět i z chování rozdílu teplot mezi jednotlivými jádry při velké jednojádrové zátěži. Nejdřív vyskočí teplota zatíženého jádra a ostatní se začnou trochu zahřívat, až když k nim teplo generované zátěží křemíkem doputuje.

Chladič se začne částečně uplatňovat až tehdy, kdy teplo ze zatíženého jádra dostane až na povrch čipu nad jádrem a v plném rozsahu až tehdy, kdy ohřeje celý čip tak, aby teplo procházelo celou plochou styku mezi čipem a chladičem. Proto jádra běžně dosahují vysokých teplot i když jsou procesor a chladič v podstatě studené.

Teplotu celého procesoru a chladiče totiž ovlivňuje hlavně celkový trvalý příkon procesoru, který se v něm celý přeměňuje na odpadní teplo. Lokální teploty jednotlivých jader takový vliv nemají. Zvlášť pokud netrvají dostatečně dlouho, aby dokázaly naplnit tepelnou kapacitu čipu a chladiče.

https://docs.rs-online.com/a774/0900766b8171fc9c.pdf
Sagi27 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-25 16:47:36

Cau Ja mam 7950x3d a tiez mam v idle 51 stupnov no ak hram je to okolo 70 az 80 Chladim to s Corsair icue h150i elite lcd display a tiez sa mi to zda vela. Ani tento chladic to nestiha uchladit. Akonahle zapnem CinebenchR23 teplota je v momente 89 - 90 stupnov. Bios a vsetky ovladace som dal najnovsie...tiez ma to sere....uz ma stve ze som radsej nezostal pri Intely 13900 to bol moj povodny vyber.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-25 20:48:17

Při uvedení Ryzenů 7000 se dávalo vědět, že teplota 95°C je normální provozní se kterou AMD cíleně počítá. Celkem dlouho se to i diskutovalo. Hoď se do klidu, procák máš v pohodě.

Jak říká Hoch, ty teploty jsou jen lokální a navíc v pořádku.

Nastav si v BIOS/UEFI v regulaci větráku přechody mezi změnou otáček na 5 vteřin. Tím zajistíš, že ti větrák nebude slyšitelně/rušivě měnit skokově otáčky nahoru nebo dolu.
Každá slušnější deska by tohle nastavení měla mít.

Sám píšeš, že teplota se vyhoupne ihned po spuštění Cinebench. Takže selským rozumem chápeme, že není fyzikálně možné tak rychle ohřát celý křemík + rozvaděč tepla + základnu chladiče. Situace je tedy taková, že ty koukáš sice na číslo 90°C, ale voda v okruhu má třeba jen 30°C.

Ještě mě napadá metafora ... představ si, že máš hřebík(AMD) a 5kg závaží(Intel) z posilky. Oboje zahřeješ na 90°C a pak to hodíš do kýble s vodou. Co zahřeje vodu v kýblu víc?
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-25 20:59:30
avatar
a co vic...to same se pomerne vydatne probiralo uz u Ryzenu 5xxx
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-26 18:50:38
avatar
"Zahoření" CPU způsobuje špatné EXPO, kdy výrobci MB použili stejné hodnoty napětí pro X3D. Jenže ty mají být podle specifikací AMD mnohem nižší, protože 3D vrstva je citlivější. To, že hned stáhli špatné BIOSy a nahradili je funkčními, je sice fajn, ale tady by se měli chytit za nos výrobci MB a škody plně nahradit majitelům spálených zařízení. A to jak MB, tak CPU, příp. RAM.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Friday, 17 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 264x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1736x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1870x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3936x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1313x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1272x
Komentářů: 1