Zajímá vás, na kolik vlastně přijde výroba jedné základní desky? Celkem pěkný náhled máme u nových P55 modelů …
Kdysi dávno, ještě před pár lety, v době, kdy mobilní počítače byly velkou vzácností, na trhu se základními deskami působilo velké množství firem. Počítače byly hodně drahé, výrobní ceny desek byly sice vysoké, ale vysoké byly také marže a zisky výrobců. Postupem času se na trhu se základními deskami vykrystalizovala současná situace. Na trhu PC jsou už víceméně jen dvě platformy AMD a Intel. Na ty ještě nedávno existovalo velké množství čipových sad, a tedy i zde panovala velká konkurence. Jenže Intel začal více prosazovat svá řešení a svou platformu uzavírat. AMD reagovalo až o pár let později a s nákupem společnosti ATI, začalo tvořit vlastní čipové sady a v podstatě tak dnes už nedává smysl si pořídit jinou kombinaci, než AMD k AMD a Intel k Intelu.
Na poli základních desek dnes bojuje několik přeživších firem. Před časem nás opustily například společnosti ABIT, či EPOX. Dnes asi největšími výrobci desek jsou společnosti ASUS a Gigabyte. Následuje je smečka pronásledovatelů, jako jsou společnosti Foxconn a ECS, které své desky vyrábějí pod různými značkami. Zapomenout nesmíme ani na MSI a menší výrobce jako je DFI, Evga a další. Ti všichni již zanedlouho představí základní desky s čipsety Intel P55, jako nový základ pro novou generaci mainstreamových procesorů Intel. Lze tedy čekat více než velmi ostrý konkurenční boj a tak nás určitě zajímá, kolik vlastně taková deska může stát čistě na výrobních nákladech …
Základní desky se samozřejmě liší v zavilosti na tom, do jaké cenové kategorie mají patřit. Samotný čipset je asi nejdražší záležitostí. P55 stojí 40 dolarů, tedy stejně, jako současný P45, k tomu muíste připočítat 3 dolary za jižní můstek. Pokud chcete čipset pro procesory Intel LGA1366, tak X58 vás vyjde na 70 dolarů. Tím ale rozhodně nekončíte. Kromě mnoha součástek musíte zaplatit například i licence. Zatímco ATI CrossFire je pravděpodobně pro výrobce zdarma, za podporu vímeéně toho samého ze strany NVIDIA musí zaplatit výrobce 30 000 dolarů. Server anandtech tedy počítá s cca 5 dolary na desku. To je dobrý business pro NVIDIA, nemusí nic vyrábět, ani distribuovat a 5 babek z každé Intel desky s podporou SLI má do kapsy. Je mi záhadou, proč na tohle výrobci základních desek kývly.
K výrobním nákladům musíte připočíst ještě náklady na prodej a dopravu a dostáváme se na zajímavé částky. Za low endovou desku to tedy vychází na nějakých 100-105 dolarů na výrobních nákladech. To není zrovna málo, když se podíváme na ceny v obchodech. Z toho tedy těží hlavně velcí výrobci, protože větší výroba, více kusů znamená i nižší výrobní náklady. Proto v segmentu levných desek dnes malého výrobce vlastně nepotkáte. Výrobní náklady na desku středního proudu jsou kolem 120 dolarů, což už při prodejních cenách kolem 3000-4000 korun, znamená zajímavější příjmy a i pro zákazníky je tento segment hodně zajímavý. Právě zde se tedy vedou urputné boje. No a protože každá firma chce mít ještě super desku, tak High endové desky jsou výrobně zdaleka nejdražší. Troufám si říci, že odhadovaných 200 dolarů za kus je v případě některých modelů ještě málo. Jsem si jist, že některé High endové modely P55 se budou na výrobních nákladech pohybovat i přes 250 dolarů, čemuž bude odpovídat i jejich cena.
Každopádně vyrobit jednu základní desku není žádná levná záležitost a díky stále velké konkurenci na trhu probíhá mezi výrobci opravdu ostrý cenový souboj a rozhoduje každý dolar. Ledacost se samozřejmě dá ošidit na výrobě a tak když v současné napjaté situaci uvidíme dvě zdánlivě parametrově stejné desky, ale od různých výrobců a za diametrálně odlišné ceny lišící se o několik stokorun až tisíce, je na místě se ptát, na čem všem ten levnější výrobce musel ušetřit, aby se na tu nízkou cenu dostal.
Šlo mi o to že v článku bylo napsáno MSI místo Gigabyte. I po tom co jsem to sem napsal to někomu nebylo (není) jasné? Ve skutečnosti nevím kdo desky vyrábí, vím pouze kdo je prodává .
jo já si ji zakomponuju do svy sestavy v zari . Gigabyte se muze jit klouzat, nemá chlazený napětovy regulatory - vysoká teplota. Na pctuningu je na tyhle desky pekna recenze.
Nezabudaj aj na RAM sloty a PCI a pod. sloty...Ram-ky nie su z piesku pokial viem a ani vacsina grafickej karty :-D A keby nebolo kompov neboli by operacne systemy a microsoft by zacal vyrabat atom. zbrane a nastal by koniec sveta kvoli 1. posratemu ERRORU. (robim si prdel :-D PS: pre tych ktorym by to nezaplo)