Současné kancelářská PC už nemusí spoléhat na spotřebou náročné komponenty.
Asi se shodneme, že pro kancelářský PC, na kterém bude pracovník vyřizovat emaily, tvořit běžné kancelářské dokumenty a tak podobně, nepotřebuje super výkonných procesor a ještě výkonnější přídavnou herní grafiku a kdesi cosi. Pak jde také o spotřebu, kdy běžné nové mainstreamové PC vhodné i na hry má spotřebu někde kolem 60-70W v klidu a třeba 200-250W v zátěži. A pokud takových PC máte v kancelářích pár set, už se to na účtech za elektřinu projeví. Velmi zajímavou volbou se všemi výhodami desktopového PC se tak stala před časem platforma AMD AM1, což je v podstatě SoC AMD procesor (tedy ultra mobilní CPU včetně GPU i čipsetu) daný do podoby klasického desktopového CPU a osaditelného do běžné desktopové AM1 patice. Základní desky, které už se pak obejdou bez čipsetu a jsou tak velmi levné a ve formě mini-ITX velikosti, pak v kombinaci s klasickými DDR3 tvoří velmi cenově výhodný celek, se všemi výhodami upgradovatelné PC platformy. Ovšem s mobilním napájecím zdrojem (speciální redukce) je spotřeba takového celku v zátěži jen tak 30-40W maximálně v klidových stavech i mnohem nižší. Přímou konkurenci AM1 platforma od AMD nemá, protože Intel žádný SoC procesor v socketové formě nenabízí, ale jsou tu ještě jeho ATOM procesory, které ve formě BGA (přímo napájené na základní desky) existují. Starší verze proti AM1 výkonově ani výbavou příliš neoslňovaly, ale nyní jsou tu nové 14nm "Braswell" ATOMy!
A MSI je jeden z prvních výrobců, které tyto nové procesory na Mini-ITX deskách nabízí. Konkrétně jsou tu tři modely MSI N3050I ECO, N3150I ECO a N3700I ECO. Ty se liší pochopitelně hlavně použitým SoC modelem procesoru Intel. N3700I je nejvýkonnější verze se 4jádrovým 2,4GHz Pentium N3700, nižší verze má 2,08GHz čtyřjádro CELERON N3150 a nejlevnější verze si musí vystačit jen s dvoujádrem 2,16GHz CELERON N3050.
Všechno jsou to pochopitelně SoC platformy, což znamená, že procesor, grafika i čipset jsou pohromadě součástí toho jednoho čipu napájeného přímo na desku. Díky 14nm výrobě mají tato ultramobilní SoC CPU TDP jen 6W, takže si vystačí s jednoduchým pasivem pro své chlazení.
(Starší verze s 22nm J1900 procesorem Intel)
Desky samotné mají jen základní výbavu, ovšem včetně některých dnes už obstarožních konektorů (například COM). Zaměření je tudíž jasné. Vybavit je také musíte operační pamětí DDR3 ve formátu SO-DIMM tedy pro mobilní PC (Až 8GB DDR3L-1600MHz). Výkonově jsou novinky rozhodně lepší než stará generace ATOMů, zejména po grafické stránce. Výkonu rozhodně na rozdávání nebude, ale pro kancelářské potřeby ho bude dost a spotřeba opravdu minimalistická. Ceny a dostupnost zatím neznáme, ale pro představu: Starší generace v podobě modelu se 4jádrovým CELERON (22nm J1900) MSI J1900i stojí 2300 korun vč. DPH, takže můžeme předpokládat podobnou cenu. Pokusíme se udělat nějaké srovnání, přeci jen tyhle platformy jsou zajímavé i pro leckteré domácí uživatele.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|