Jako obvykle máme nejočekávanější novinky mezi prvními a tahle by se vám mohla obzvlášť líbit.
DDWorld.cz je sice jen menší čistě uživatelský magazín, ale za 4 roky svého fungování dokázal přesvědčit řadu firem, aby nám půjčovaly své produkty často s předstihem i před velkými, ba dokonce největšími, profesionálními redakcemi v ČR. Zkrátka jsou tu společnosti, které si věří natolik a věří svým produktům, že jsou natolik dobré, že se nebojí svěřit je při uvedení na trh přímo do ruky běžným uživatelům a nechat na nich, aby skutečně nezávisle otestovali tyto věci a doporučili, nebo nedoporučili je ostatním uživatelům a neschovávají se za PR a marketing všeho druhu. Těchto společností si osobně velmi vážíme a hodláme z toho vytěžit maximum přínosu pro nás/vás, prostě pro běžné uživatele.
A jednou z několika společností, se kterými v podobném duchu je pro nás radost spolupracovat je firma ASUS. Ta nám svěřila jejich horkou očekávanou novinku. Myslí si totiž, že jejich ASUS CrossHair IV Formula je natolik dobrá základní deska, která nepotřebuje schovávat za PR a marketing, že nám ji jako jedněm z mála v ČR i ve světě půjčila k prvnímu čistě uživatelskému zhodnocení a dojmům a jejich prezentaci široké uživatelské veřejnosti. Bylo nám dovoleno vám ukázat pár fotografií desky, nicméně vlastní testy a nějaké benchmarky zatím můžeme sice udělat, ale ukázat vám je nemůžeme.
Tahle základní deska totiž nese nový čipset AMD 890FX, který bude uveden až za zhruba 14 dní. A do té doby tedy nemůžeme žádné benchmarky týkající se tohoto dosud neuvedeného čipsetu od společnosti AMD, prezentovat. Mohli bychom, protože nás k tomu nic neváže, nepodepisujeme žádná NDA s AMD ani s ASUS, ale dal jsem osobně své slovo a to má pro mě větší cenu, než kus papíru a partneři i čtenáři DDWorld.cz jsou si toho dobře vědomi. Takže zatím si budete muset vystačit jen s pěknými fotografiemi. Ostatně uveřejnění bechmarků by stejně v tuto chvíli bylo poněkud předčasné. Tato základní deska se reálně do prodeje dostane až na přelomu dubna-května, tedy zhruba s koncem zmíněného NDA na AMD 890FX a jeho oficiálním uvedením na trh. A právě tehdy dorazí i naše recenze se vším všudy.
Snad jen pár údajů, které o desce říci můžu. Jedná se samozřejmě o absolutní high end na platformě AMD. Cena zatím oznámena nebyla, ale jak už je na platformě AMD zvykem, rozhodně to nebude nijak přemrštěná částka, o které by nemohl uvažovat i opravdu běžný uživatel. Osobně bych cenu tipoval někam na úroveň 4600-4800 korun včetně DPH.
Jinak je deska přímo napěchována technologiemi a kvalitou. Na první pohled zaujme svým designem, ale také výbavou. Deska má úplně vše, na co si jen dokážete vzpomenout. Je připravena jak na běžné uživatele, kdy nabízí naprosto jednoduchým způsobem přístupné taktovací i odemykací funkce (více jader), tak pro naprosté OC nadšence, kdy nabízí i připravené výstupy pro připojení měřících a diagnostických přístrojů.
Ohledně výbavy stojí za pozornost konečně úplná absence IDE a FDD konektorů, které jako přežitek konečně zmizely. Deska má samozřejmě SATA6G konektory, což je věc, kterou nativně přinášejí právě nové čipsety AMD. Jinak ASUS sám tuto desku vyšperkoval třeba kvalitním, ale pořád integrovaným, čipem SupremeFX s technologií X-Fi a kvalitními elektro součástkami připravenými na vysoká OC. Deska samozřejmě podporuje i CrossFireX a to jako 16+16, či 16+8+8. PCIex16 sloty jinak mají v pořadí od shora 16/8/16/8 linek. Dále najdeme dvojici klasických PCI.
Ozdobou desky jsou designově pěkné, ale doufejme, že hlavně funkční chladiče hlavních elementů základní desky. O nic méně působivá není ani napájecí kaskáda procesorů v patici AM3. Deska podporuje oficiálně i 140W modely. Samozřejmě většina zákazníků si k této desce pravděpodobně pořídí rovnou některý z nových AMD Phenom II X6 procesorů a pro ty je tedy na první pohled taktovacích možností více než dost. A tím bychom zatím s představením této na první pohled zajímavé desky skončili. Více vám zatím prozradit nemůžeme a budete si muset počkat až na konec NDA. Pak vám také v našem podrobném uživatelském testu prozradíme, zda je důvěra společnosti ASUS v kvality této desky na místě a nesnaží se nás, lidově řečeno, opít rohlíkem. Každopádně sledujte nás dále, v dohledné době to nebude jediná exkluzivní novinka na našem/vašem uživatelském magazínu …
Tesime sa a moc - idealne by to bolo otestovat rovno uz so spominanym Phenomom II X6 - najlepsie hnet s 1090T Black Edition uz ma dost dlho svrbia v penazenke nejake tie eura a toto by mohla byt ta spravna kombinacia.
Spíš bych řekl že to jsou desky s jedinným účelem: Rekordy pod tekutým dusíkem. Tahle (Rampage III Extreme): Odkaz
to jen a jen dokazuje.... 2x 8pin pro CPU, 2x Molex pro overclock, funkce LN2 mode... já nevim ale mě to pro normálního hráče nepřipadá...
..že byl ASUS tak hodnej a půjčil jí, tak budu já taky trošku hodnej.
Ta deska vypadá dobře (vyjímečně). Má docela pěknej (pěkně obšlehnutej) design. (BloodRage/Classified)
Layout vypadá solidně, napájecí část nevypadá vyjímečně až tak přehnaně. Sloty tam kde mají být. Až na ty paměťové, vážně kapku moc blízko procesoru..
Podle předběžných výsledků se na tom taktuje velmi dobře a co je opravdu zajímavé je, že se povedlo dosáhnout 2000 MHz na ram na této desce. (pro neznalé, pro AMD je obvykle limit 1600 MHz)
Doufam, že dopadne dobře, protože mizernejch AMD desek sem poslední dobou viděl víc než je zdrávo.. (nezávisle na výrobci, chyba je spíš na straně AMD, narozdíl od Intelu se jim nějak nedaří vyprodukovat adekvátně kvalitní chipsety).
Limit běžně tedy není 1600MHz, to bylo maximum přes násobič. Limit byl mezi 1800-1900MHz op přetaktování u čipsetů AMD 7xx. To, že je u nových AMD 8xx tato hranice posunuta se ví už od 890GX, kde je už oficiální podpora dle specifikací pro přetaktování na 1866MHz (Gigabyte 890GX Odkaz) a dokonce oficiálně také 2000MHz (Asus 890GX Odkaz)
Takže 2000MHz na této desce je vlastně skoro málo.
Mam ASUS Crosshair I a som s nou naprosto spokojny. Svojho casu to bol high-end. Ked som ju kupoval pred 3 rokmi stala okolo 6200 SK. Rozhodne sa ale vyplatila. Inak by ma zaujimalo ci ma uz tato verzia tlacitko Mem OK...
Doska pekná, určite výborná kvalitou aj výkonom, ale ja si Asus dosku už asi v živote nekúpim. Asus podpora nových CPU je biedna. Kúpil som zhruba pred rokom a 4 mesiacmi dosku Asus M3A78, t.j. AMD 770 čipset, taký lowend. Uvažoval som aj nad Gigabyte 770-UD3, ale vybral som si Asus, pretože som si myslel, že bude viac podporovať novšie procesory. Aký omyl! AMD predáva C3 revíziu už niekoľko mesiacov, ale podpora od Asusu pre moju dosku žiadna. Gigabyte však tieto procesory podporuje. Škoda.
Mám s jinými modely desek Asus uplně stejné zkušenosti. Navíc pro mou stávající už hodně dlouho nevyšel žádnej stabilní bios a na předchozí downgrade nelze = smrt.
skor si myslim ze prestige je skor o tom, kto ma prvy recenziu na nete... za ten masiac to stihne obehat v republike vsetkych... a to ze to ASUS da prevemu ako DDworldu je jasne, uz len preto ze je to jasne uzivatelsky cize AMD(hlavne koli pomeru cena/vykon)ladeny web - s cim plne suhlasim, ale pripada mi to ako keby sa na pct chvalili ze dostali fermi ako prvy... no samozrejme ze ho nemozme ako prvy cakat tu na DDworlde
No tá cena by bola famózna na tú výbavu. Prvýkrát vážne uvažujem že najbližší komp si postavím na platforme AMD . Ale Asus dosku už zrejme nekúpim, moja súčasná Asus P5B-V vo mne vyvolala veľké sklamanie.
DD: měl bych dotaz obsahuje aspon seriovej port v podobě pinů na desce nebo budu donucen udělat konečně USB verzi toho příjímače pro dálkáč?? jinak vypadá na super nahradu za u mě již dosluhující 790FX jinak si myslím že by sneslo víc SATA portu když už není IDE
Řeším podobný problém s absencí paralelního portu nebo jen pinů na nových deskách. Kouwell vyrábí řadiče do PCI nebo PCI-e sběrnice ( viz. řadiče Alza.cz ) a čekám na dodávku zboží, abych zkusil, jestli mi bude fungovat prastarý hardwarový klíč k jednomu prastarému caadu, na který od roku 1997 dokupuju upgrade, místo koupě plné verze s usb donglem.
pro mě snadnější si to na USB upravit jelikož se jedná o přidání 2 obvodů ale pro todle aspoň makají ovladače i pod win 7 x64 u té USB verze jsi nejsem jistej
PS mě jde o interní port abych nemusel tahat kabely když mam čidlo zadělaný ve skříni u kompu
Počkaj si na gigabyte, moja súčasná 790FXTA-UD5 (USB3,Sata3) má sériový, paralelný, floppy aj IDE tak akosi verím, že by takú oldtimer výbavu mohla mať aj niektorá doska s 890FX
dvě síťovky? nemá to mít gigabyte 890fx ud7? ten se mě osobně líbí zatím víc... osobně jako mnoho lidí tady plánuju upgrade někdy v následujících měsících a asusu se chci vzhledem ke zvukovkám (k chrchlákům lepší než integrovanou nepotřebuju) vyhnout, to co tam dávaj normálně, Adi soundmax... to je hnus velebnosti i když tahle má čip od creativu že? ne že by to byla nějak velká kvalita, audiofilové by xfi nekoupili ale lepší než soundmax to asi bude
edit: po zběžném kouknutí na aušusovské stránky zjišťuju, že si asi lidi stěžovali protože tam maj teď už jen realteky či jiná řešení koukám kooukám že bych nakonec asus nezatracoval?