Žhavá novinka v testech DDWorld již brzy. To nejlepší z nejlepšího na platformě X58?
V pátek nám kurýr dovezl žhavou novinku z dílen společnosti Asus. Nejedná se o žádnou z velice povedených nereferenčních edic grafických karet (na ty se dostane později), nýbrž o absolutní drahokam v oblasti základních desek. Přivítejte třetí reinkarnaci veleslavné série "základovek", pro ty největší ladiče a požitkáře. Pevně držíme v rukou (tedy spíše naše case drží na distančních šroubech) Asus Rampage III Extreme. Tato deska je určena pro patici s1366 a tedy pro čtyř-jádrové procesory Core i7 9xx a chlubí se elitní připraveností na Core i7 980X. Čipset je samozřejmě Intel X58 s kvalitní podporou pro více grafických karet v jednom stroji.
Zcela jistě se Vy čtenáři pamatujete, že zde máme drobný restík, který bychom měli splnit. Ano, řeč je o odložené recenzi na Asus Maximus III Extreme pro s1156. Na tuto sesterskou desku pro slabší a menší procesory do LGA1156 se také dostane. Ale prvně se nechte nalákat, na to, co Vás na webu DDworld v následujících týdnech čeká. Již nějakou dobu čeká v zákoutí datového sektoru našeho serveru recenze na dvě Asusky s čipsetem H55 a H57. Testu se dočkáte již tento týden a konečně budeme moci pohnout s dalším restíkem. A tím není nic menšího, než monstrozní Gigabyte X58A-UD7. Nejsme si, ale jisti kdy se tohoto testu dočkáte.
Rádi bychom dali přednost testu Asus Rampage III Extreme, ale takto neučiníme dříve, dokud se na internetu neobjeví solidnější BIOS, se kterým budeme moci řádně poškádlit náš Core i7 920 a Core i7 980X. Výsledky, kterých jsme dosáhli s aktuálním BIOSem 0402, nestojí moc za řeč. Předem prozradíme, že GB-UD7 nemá problém s udržením stabilního BCLK na hodnotě okolo 220MHz! O tom se dozvíte již brzy v článku. Věříme, že s dalším BIOSem se situace zlepší, a že nás čeká zajímavý konkurenční souboj desek GB a ASUS. A to má GB v rukávu ještě přichystánu GB X58A-UD9, která, jak doufáme, se nám dostane do rukou také.
Jestli tedy vše půjde podle plánu a s taktováním se nám zadaří, dočkáte se testu tohoto skvostu hned příští týden. Pravděpodobně v jeho druhé polovině. Když bude situace opačná, tak budeme vyčkávat. Jako omluvu vám naservírujeme test výše zmíněné Gigabytky. Po testu jedné z těchto dvou krasavic bude následovat Asus Maximus III Extreme. S největší pravděpodobností počátkem května. Jestli jste pozorní čtenáři, tak jste si všimli, že se nám podařilo sehnat i slibovanou EVGA X58 Classified. Test vám bohužel nenabídneme dříve než začátkem letních prázdnin. Máme zde rozdělané testy grafických karet a něco okolo technologie ATI Eyefinity a prostě jsou to časově náročné testy pro malý nadšenecký web :). Děláme, co můžeme :).Teď když jste obeznámeni se situací nač se můžete na našem webu těšit, představme si v krátkosti Asus Rampage III Extreme.
Balení je opět klasické, snad tedy až na velikost. Krabice je o dobrou polovinu větší než ta od Asus Maximus III Extreme. Kdo tedy nadával na přehnanou velikost krabic R.o.G. desek, může zvesela nadávat i nadále. Naštěstí není velikost krabice samoúčelná a je plná exkluzivního příslušenství. Chlazení a celkové provedení a je až nezvykle "futuristické". Barevné tóny desky odkazují na šampiona z dílen EVGA ale provedení působí hezčím dojmem. Je zcela jisté že Asus se s tímto produktem chce dostat až na samotnou špici "nejextrémnějších" produktů. Již dle výbavy a provedení této krasotinky nemáme obavy, že by tomu tak nebylo.
Tento model se nezrodil pouze za účelem "dotáhnutí" USB 3.0 a SATA 3 do Ultra High Endu, ale také aby zadupal veškerou konkurenci svými volbami u taktování. BIOS je velice obsáhlý a taktovacích voleb je zde více, než kdy jindy. Pomaloučku ještě lépe než BIOS je na tom layout. Na něm naleznete dvojici osmi pinových konektorů pro napájení procesoru "pod dusíkem". Brzký štědrý den pro všechny "taktovače" dělá napájecí kaskáda procesoru. Ta krom luxusního napájení zmíněného výše nabízí i hybridní analogové plus digitální napájení. To si probereme později v článku. Můžete věřit, že se jedná o splněný sen všech "taktovačů" a gratulujeme společnosti Asus, že nám konečně dopřála této "slasti" i na svých TOP-endech.
Čtyři PCI-Express sloty zde nejsou zbytečně. Jsou určeny pro čtveřici grafických akcelerátorů zapřažených do SLI/CF. Provozujete rádi SLI? Nemusíte se obávat, že tyto sloty nevyužijete. Nvidia společně s vypuštěním karet založených na architektuře Fermi vydala i nový speciální "Quad SLI" můstek. U CrossFire je zase dost místa i na dvě HD 5970. Čtveřici PCI-Express doplňuje obstarožný PCI, který přijde vhod, když není vaše strojovna přeplněná grafickými kartami a rádi posloucháte kvalitní zvuk.
Při podrobnějším pohledu je jasné, jaké vymoženosti na nás čekají. Dvojice BIOS a iROG čipů, není na R.o.G. produkt žádným překvapením. Situace se obrací při pohledu na zvolený návrh chlazení, použitého barevného schématu a dalších zásadních věcí, které ji odlišují od Rampage II Extreme.
Při taktování za pomoci "nadstandardních" metod, se může přihodit spousta anomálií. Asus vyslyšel modlitby všech šílených "žhavičů křemíku" a dopřál jim možnost povypínat některé sloty manuálně přímo na desce. S touto vymožeností jsme se setkali již u EVGA Classified. Jedno se ale musí nechat. Asustek to vyřešil mnohonásobně lépe a chytřeji. Nechybí zde ani měřící body, které naleznou uplatnění u "maníku" kteří si rádi hrají s voltmetrem.
Vymožeností, kterých jsme se na této desce dočkali je spousta. Většinou to jsou mírně poupravené starší technologie, které byly již na předešlých modelech, jen v momentální podobě vypiplané k dokonalosti. Ale také se zde najdou i vychytávky zcela nové, na ty ale nechceme teď upozorňovat. V testu si je řádně popíšeme a nemusíte se obávat, že bychom něco vynechali. Tento produkt je vlajkovou lodí Asusu a všech overclockerů a nemůžeme jinak, než přinést vám obsáhlý test, kde si vše probereme do nejmenšího detailu. Mějte tedy chvíli strpení a brzy se dočkáte kompletního představení tohoto skvostu na uživatelském serveru DDworld.cz.
Upřímně, na co tak drahou desku? Stejnou práci zastane "obyčejná kancelářská" P6T, s kterou každou 920ku dostanu stabilně na 3,8 - 4,0 GHz. Jediným limitujícím faktorem je v tomto případě chlazení. Na ty 3,8Ghz stačí Mugen II.
Tedy ne že bych ji nechtěl :-) Pár High-end desek jsem měl v době Q6600 a Q9550 (Striker Extreme, Evga 780i Black Pearl), kde pro dobré přetaktování byla deska důležitá, ale na secketu 1366 je k taktování dobrá snad každá.
Ona je primárně určena pro Core i7 980X... Mě příjde jako barbarství rvát k takhle drahému procesoru nějakou desku za 5k. Tato deska v kombinaci s 6 jádrem bude tím pravým pro OC. Navíc cena není vůbec špatná a necelých 8500,- je opravdovým šokem. Vzhledem k tomu o jak nadupanou desku se jedná je ta cena nadmíru vydařená (vzpomenme si na RIIE ta stála při uvedení 10 500,- ). Samozřejmě že to není deska pro každého. Je pouze pro lidi co jdou do Core i7 980X a nebo pro lidi kteří požadují mít v oblasti základních desek to nejlepší. A řeknu ti těchto lidí není zrovna až tak málo jak se zdá.
hmm, tu cenu jsem nějak přehlídnul. Čekal jsem něco kolem 10-11. Těch 8,5 je akceptovatelná cena.
...ještě k nadšencům - no, já vždycky myslel, že nadšenec koupí to nejvýhodnější a dostane z toho maximum. U podobných desek mám pocit že je kupují bohatí lidé pro radost nebo pro frajeřinu a OC potenciál stejně naplno nevyužijí, protože by k tomu potřebovali nějaké nestandardní chlazení (tím myslím dusík, nebo peltiery či mrazáky) a dostanou se tak kvůli použití standardních metod (voda vzduch) s výkonem procesoru tam, kam by je stejně pustila i průměrná deska (pořád jsme na platformě 1366).
Ale to jen tak. Za 8,5 je to jen dražší deska pro 1366 :-)
Otazka je jak odhalit kvality tejto dosky pre user 24/7
//Na rozdiel od verzii s polovicnou cenou kde sa neda priamo nieco merat....bla, bla...//
Mozno testy typu FSB@200MHZ teplota dosky a hodnoty kolisania voltage cpu pocas viachodinoveho testu...
O tuto dosku mam zaujem pri kupe s I7 980 no neviem ci nepojdem radsej do UD 9 od Gigabytu.. som zvedavy na testy.. a cena je super cca potrebuejm dosku do 9000 čk... teda 350e... cca.. uvidime...
tveřici PCI-Express doplňuje obstarožný PCI, který přijde vhod, když není vaše strojovna přeplněná grafickými kartami a rádi posloucháte kvalitní zvuk.
Fandovia do zvuku a hier, čo hovoríte na tekéto čosi?
http://www.auzentech.com/site/products/x-fi_forte.php
Uz se těšim na testy. Měl jsem to štěstí pohrát si s předchozí generací RAMPAGE II (mikroATX deska, byla tady na DDWorldu v testech). Ladění super, jen dost hřál severní můstek. Na této je pasivní chlazení NB a SB možná o něco větší tak jsem zvědav.
na co sa tesis v testoch rozdiel vo vykone s doskami o 5000 lacnejsimi 0,01 nic - pretaktovavanie hracka pre male deti v hrach sa to tiez neprejavi na pracu je pretaktovany procak tiez k nicomu a honit si pero nad tym ze som dostal o 100MHz viac na tejto doske je usmevne
Tu nejde len o taktovanie ale o vyuzitelnost a pouzitelnost...ta doska je namakana.... keby si porovnal UD 7 UD 9 RampageII a Rampage III tak by si v hrach dostal to iste da sa povedat ze aj v taktovani... no vo vyuzitelnosti toho ponukne viacej....uvidime testy aj tak bude na tom trochu lespie ako predchodca si myslim..
no to si presne uhádol, je ohromne mile sedet napr. 6 hodin pri solidworkse a jebne ti system a pretaktovani dosiahnes co? - nic akurat pochybne stabilny nenazraty a zahrievajuci sa stroj
Ale tak se nečil, praskne ti žloutek
Tak mašina se dá samozřejmě přetaktovat tak, aby nepadala. A jestli moje stařenka třeba výsledný hodinový projekt z Premiery ve fullHD počítá 47 hodin, nebo 39 hodin je pro mě značný rozdíl...
pochybne stabilny nenazraty a zahrievajuci sa stroj
Kecáš blbosti. Doporučuji si najít kvalitní testy taktování procesorů. Ten průběh závislosti spotřeby a taktu tě překvapí - u jakéhokoliv procesoru 45nm a většiny 65nm.
no to prekvapi, skusal som tu zavislost pred rokom
na X3 945 +400Mhz 20W hore a to je len asi nad nominalnu frekvenciu 13%, nárast výkonu + 4%
to je výhodné
Ty seš neskutečnej ignorant. Končím s tebou a ještě jednou si přečti co jsem napsal a jaký to má význam. Svět se netočí jen kolem tebe a tvých měření a tvého jednoho procesoru.
no to sa netoci ale okolo tvojich mudrosti vycitanych niekde na lama forach - nikto co sem chodi si ju nekupi len tu bude onanovat aka je uzasna nevidim na nej nic uzasne pockame si na testy a uvidime aka skutocne je, ci tak uzasne namakana
"no to si presne uhádol, je ohromne mile sedet napr. 6 hodin pri solidworkse a jebne ti system a pretaktovani dosiahnes co? - nic akurat pochybne stabilny nenazraty a zahrievajuci sa stroj"
1) taktování neni pro amatéry
2) chlazení a stabilita PWM je důležitá
3) testování stability pro 24/7 ještě víc..
Muj stroj jede standartně 24/7 s CPU na 100% zátěže.. a stabilně. i7 930 - 3.8GHz s HT zapnutým. Žádné problémy, žádné chyby a životnost to neovlivní, protože voltáž je zvýšená opravdu jen minimálně (tušim +40mV ).
A přesně tam je ten rozdíl mezi kvalitní a nekvalitní deskou.. nemusim přidávat moc voltáže, je to 100% stabilní (LinX, OCCT) a plně funkční. Nu a stojí to rozhodně méně než i7 975. Plus to neni limit.. limit je výše, ale nechce se mi kupovat ani vodník ani fázové chlazení. A i ten vodník + moje sestava by vyšel pořád levnějc, než moje sestava s 975.
hoši...já taky sedím jen celý dny u Fejsu ICQ netím a občas skutím článek nebo zjuknu film a to mám kompa za 100 hadrů Holt HW je závislost a někomu nejde o ten výkon nebo tak ale pouze o ten pocit že to mají doma. Ostatně takto drahý HW se dělá pouze pro tyto lidi a pro extrémní taktovače
to skor si prestan honit ty, najdi si babu pridi o panictvo
a potom prestanes rozmyslat nad doskami ktore sice ponukaju neskonale vychytaviek ktore su v podstate nanic, akurat pre partu onanbikov
Podle tebe jsou na nic. Představ si, že Intel prodává procesor za 20 tisíc a někdo si ho koupí. Uvědom si, že co je nanic pro tebe nemusí být nanic pro každého. Každý je ochoten a schopen zaplatit jinou částku za něco navíc. Highend existuje a nikdo netvrdí, že má nejlepší poměr cena/výkon.
hele když na to nemáš nebo to nechceš kupovat tak tu lidem neříkej ať si najdou konečně babu.... ono to tak trochu prozrazuje tvoji vlastní inteligenci a často věk, takže pokud chceš vypadat aspoň trochu civilizovaně tak podle toho taky piš
jo a ještě něco, každý člověk má svůj názor, takže v podstatě nemůže existovat jediný správný názor, tak si nemysli, že tu máš jako jediný pravdu a tvoje jediné názory jsou správné. Ono je lepší než tvrdě hájit svou uznat názor jiných.
Hele, jenom jestli u tebe nejde o takzvanou projekci viny, tedy kdy neustálým podezíráním a poukazováním na onanii u druhých, zbavuješ sám sebe pocitu vinu z vlastní přebujelé hoňby...
no podla teba su na co? kvalitna a stabilna doska sa da kupit aj za 180€ - rozdiel vo vykone a stabilite =0 to skor dam za prodak 20 litrov ako za dosku 10 - tam je ten rozdiel aspon poznatelny a serepeticky vobec nevyuzijem a kto vobec ? mozno sa s tym pohra a potom sa na to vysere
Když to nechápeš, tak to nekritizuj a radši vůbec nekomentuj a běž si hrát se svojí deskou za 180E.
I když zrovna za 180E se tušim dá sehnat mATX ASUS či DFi a to jsou taky dost kvalitní desky. U 1366 skoro neexistuje klasickej low-end.
Jinak nevidim důvod proč utrácet 20k za CPU, když všechny 1366 CPU jsou v základu prakticky stejné (liší se akorát L3 paměti a u Xeonů kolik dalších CPU jde připojit) a liší se akorát frekvencí.
Plus ta deska mi díky konstrukci vydrží značně déle než její levnější alternativy, byť to zrovna u 1366 až tak neplatí.. (protože těch významně levných alternativ moc neni).
Na tuhle desku čekam.Kdy vyjde?Jen mě nasrali,že socket 1366 podle všeho zase končí,což mě trochu vede k tomu,jestli nevydržet s RIIE do příchodu nových Intel procesorů.Taky mě trochu zarazila věta,že taktování zatím nic moc,tohle se mi nelíbí.
Do konce měsíce dubna by měla být naskladněna ve většině obchodů. Tedy alespon v ČR. Moc jsem s tim neexperimentoval zatím procák jsem vyhnal na stabilní 4,0GHz ale výše se mi to nepodařilo udržet stabilním...Uvidíme s novějším BIOSem..
Na RIIE mi 920 D0 dával bezproblémově 4300 (20x215)...
No nic moc ako nic moc musis pochopit ze s novou doskou pride aj neskor novy bios ja ked som kupil RIIE mal som tam bios onicom dokonca na i7 920 som mal len 20x povoleny nasobis a ako nahle prisiel dalsi refresh bios uz som taktil..... Inac asi mimo temy ludia so Slovenska mam na predaj Rampage II extreme ak by mal niekto zaujem nech mi posle spravu dik....tiez xcem kupit toto cudo alebo UD 9 od Gigabyte..
OT, ale ne zas tak moc...
Jakou slušnou desku a paměti z hlediska taktování mi poradíte pod nový nastávající AMD x6? Nejde mi o žádné extrémní výkony, nebudu nikde nic měřit voltmetrem a podobné brikule, jde mi o slušné nataktování na vzduchu, co se nesesype s příchodem letních veder
Stejně mám pocit že to všechno nějak stárne... Když jsem měl svůj poč s C2D na 1,86 na Asus P5B s Corsairama nový, běžel v kuse na nějakých 2,4 nebo snad ještě výš, už přesně nevím, 24/7 v zátěži a to zvládal víc ale nechtěl jsem ho vyloženě drtit. A po nějakém roce to začalo padat, tak jsem víc zvedal napětí, pak už nešlo kam, tak jsem šel postupně dolů, až mě to asi před rokem přestalo bavit (počítač je starý asi tři roky) a jedu na nominálních frekvencích a víc ani ťuk... Prostě se "unavil". Samozřejmě je to dobře chlazená bedna, čištěné chladiče, nová pasta pod CPU atd...
Už to dvoujádro nechávám dožít, ale rád bych aby to šestijádro jelo na nějaké slušné frekvenci co nejdýl...
V podstatě je to jedno, novej ASUS vypadá pěkně Crosshair IV tuším.. Pak případně nějaká MSI/GB.. to je jedno.
Vzhledem k tomu, že AMD nedělá eVGA a DFi zrovna moc od ruky tyhle desky nejdou, tak je to jedno.. prostě si vyber v mainstreamu co ti vyhovuje.
A paměti na jaké máš.. Corsair/OCZ jsou dobré značky. A-Data občas ujde. A nic jiného tě v rámci ČR asi moc zajímat nemusí.. mimo ČR je pár zajímavých značek.
Když chceš kupovat novou, moderní a potenciálně co nejkvalitnější desku s AM3 tak to máš celkem jednoduchý.
Asus M4A89GTD PRO - 2800Kč
MSI 890GXM-G65 - 3000 Kč
Gigabyte GA-890GPA-UD3H - 2900Kč
Pokud si dobře pamatuji, tak ten gigabyte vychází teplotně nejhůř, ale nic hrozného. Všechny už umějí novou SATU, kterou do budoucna chci, ale zase mají integrovanou grafiku což někomu vadí. Asus nutí dávat grafiku do spodního PCI-e a tudíž to blokne nějaký PCI slot.
No a když bys náhodou nechtěl nejnovější chipsety tak MSI 790FX-GD70 je opravdu to nej, ale zase o něco dražší. Beru to tak, že pro taktování X6 nechceš mainstream za 2000Kč. Osobně buď do září něco takového postavím nebo pak už počkám na nové architektury. Situace u GPU mě přijde dost k prdu, proto to září.
Kingston, Geil, Patriot....vybírej asi podle vzhledu pasivu .
U Black Edition to jedno je. U zvyšování base clock (200MHz) je to díky děličce pamětí taky jedno - nastavíš téměř cokoliv. Např. při vyšších frekvencích base clocku budeš nucen snížit děličku (děličky jsou pevně dané takže ji snížíš na nejbližší nižší) aby se nezvedla frekvence pamětí nad určitou mez, tím o něco snížíš frekvenci pod normální max. udávanou 1600MHz, ale zase můžeš zlepšit časování. To že ti ramky 1600MHz budou pracovat třeba na 1400MHz ani nepoznáš. Rozdíly ve výkonu jsou u AMD dost malé ve vztahu k časování a ve vztahu k frekvenci je to ještě méně znatelné. Výkon navíc je skoro neměřitelný.
Míň jak 1600MHz se dnes už nevyplatí brát a vyšší frekvence mi přijdou zbytečný. Radši počkej na testy, protože dnešní phenomy nejdou s pamětí na víc jak cca 1800-1850 MHz, což se u Thubana myslím změní, ale jak říkám - výkon oproti nižším frekvencím to asi nepřinese.
Nic ve zlém, ale až na vyjímky od Kingstonu jsou to pěkné šunky. GeIL bývaly kdysi dobré, dneska už značně méně a Patriotu bych se u DDR3 vyhnul megaobloukem.
Pokud ti neni líto peněz, počkal bych na Crosshair IV (a to ASUS nemam rád).
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!