Žádné přídavné čipy, nic speciálního. SLI poběží jako CrossFire, jako ostatně vždy mělo a klidně už mohlo.
NVIDIA se snažila vždy vydávat SLI za nějakou příplatkovou přidanou hodnotu. Tomu přizpůsobovala svou politiku u čipsetů. Jenže z tohoto pole ji vystrnadil nemilosrdný vývoj uzavírání platforem a stále větší integrace čipsetů do procesorů AMD a Intel. NVIDIA tak přišla o tento velmi lukrativní business, který jí přinášel nemalé zisky.
Pokoušela se vynahradit si to vytvořením speciálních čipů, které chtěla výrobcům desek prodávat. Přídavné NF200 však nikdy příliš velkou popularitu neměly a všeobecně se ví, že neexistuje reálný technický důvod, proč by SLI nemohlo chodit bez jakéhokoliv speciálního čipu nebo licence. Čáru přes rozpočet v tomto udělala před ledy už AMD-ATI, která na čipsetech Intel právě své CrossFire umožnila bez jakéhokoliv přídavného čipu, či licenčních poplatků ze strany výrobců desek a ukázala tak pravou podstatu věci. NVIDIA se svou snahou rýžovat na SLI podpoře narážela stále více na negativní ohlas výrobců i uživatelů. Až musela rezignovat a nabídnout SLI jen tak, byť s určitými poplatky za licencování pro výrobce desek.
Na AMD platformě ale možnost SLI byla a zatím je už jen se starými čipsety NF9xx, které se už ale na nových deskách velmi dlouho neobjevovaly. Nicméně AMD chystá novou platformu a velmi silné procesory Bulldozer, u kterých by rozhodně podpora vícerografik neměla chybět. A protože NVIDIA se snaží otočit negativní vývoj na grafickém trhu, nemůže si dovolit novou platformu AMD ignorovat. A tak chtě nechtě, musí SLI nabídnout bez podpory speciálních čipů apod.
NVIDIA už potvrdila, že na nových čipsetech AMD 900 SLI tedy bude. Pravděpodobně jen na 990FX a 990X (pro něž je také výhradně spojeno CrossFire). NVIDIA samozřejmě nechce vypadat jako prohrávající a tak jednoduše tvrdí, že vše dělá jen proto, že si to zákazníci přejí – je tu ale otázka, proč to tedy neudělala už dávno. Je to totiž už nějaký ten pátek, co čipsety NVIDIA skončily. A hlavně mezi AMD 900 a AMD 800 není v podstatě žádný rozdíl v podpoře vícerografik a neexistuje technická překážka, proč by SLI nemělo chodit na AMD 700/800 čipsetech, stejně jako bude chodit na AMD 900 čipsetech. Je také ale na místě ona hlavní otázka, jaký smysl a přínos by dnes mělo osazovat k AMD něco jiného, než AMD? Výhodnější a funkčnější to být těžko může.
Takže podpora SLI je zajímavá zpráva, ale nijak zvlášť významná, ani překvapivá. Rozhodně nezpůsobí žádnou revoluci, protože nikdy neexistoval technický důvod, proč by chodit na AMD čipsetech nemělo. Jen už firmě NVIDIA došly možnosti dalšího politikaření a dělání z SLI něco speciálního, co jediné vám umožní vysoký grafický výkon. A to i kvůli tomu, že strategie jedné silné grafiky s jedním velkým high end jádrem prostě proti duálním grafikám AMD s mainstreamovými jádry na plné čáře selhala. To je celé. Pro nás to znamená jediné – už žádné omezování, a když budeme chtít dvě karty spojit už nebudeme ani na AMD platformě výrazně omezováni v tom, které čipy musí mít. Na druhou stranu, kdyby Intel dělal výkonné grafiky, nikdo by k Intelu nestrkal nic jiného, takže proč k AMD dávat něco jiného než AMD Radeon grafiku? To je jako byste si koupili Ferrari a chtěli do toho dát motor z Corvety. Jasně, že to pojede a slušně, ale platforma je platforma a je udělána jako celek pro nejlepší možnou funkčnost.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|