Celkem zajímavé informace se rojí kolem společnosti NVIDIA a jejího boje proti společnostem AMD a Intel ...
Před časem plnily internetové stránky informace o tom, že NVIDIA dokonce převezme společnost VIA. Postupem času z toho nakonec bylo jakési spojenectví, že NVIDIA vyrábí čipové sady pro VIA procesory. Nicméně VIA má v současnosti problémy, nové procesory se opozdí, příjmy společnosti výrazně poklesly a celkově asi jen velký optimista mohl předpokládat, že by VIA ukousla nějaký velký kus koláče z procesorového trhu a NVIDIA si tedy v závislosti na tom nějak polepšila. Zahraniční zdroje však dnes píší o tom, že celá situace se spoluprací NVIDIA+VIA je jen hrou ze strany společnosti NVIDIA, která se tím snaží zvýšit tlak na společnost Intel. NVIDIA totiž chce vyrábět čipové sady pro Intel a to jak pro desktopové procesory NEHALEM, tak hlavně pro ATOM. Nejen, že chce, ona musí, protože možné příjmy z platformy Intel proti možným příjmům z VIA to je trochu jiné kafe. Pro společnost NVIDIA je životní nutností vyrábět čipové sady, které v minulosti tvořili značnou část příjmů, právě pro platformu Intel.
Společnost NVIDIA v současnosti trápí hrozivý pokles prodejů a tím i příjmů z čipových sad NVIDIA. Důvod je prostý, AMD i Intel budují vlastní platformy a velmi úspěšně. Do toho trh s desktopovými sestavami stagnuje a naopak silně roste mobilní segment, jenže zde NVIDIA nemá v současnosti šanci cokoliv nabídnout, protože mobilní počítače jsou v současností ještě více uzavřenějšími platformami a jasným písečkem Intelu a AMD. NVIDIA se tedy chce procpat alespoň na nově se formující ultramobilní trh, kam se vydávají procesory Intel a posléze podobné řešení připravuje i AMD. Je celkem jasné, že spojení Nvidia VIA v dohledné době těžko situaci NVIDIA na poli čipových sad a příjmů z nich může jakkoli zlepšit a to ani při hodně optimistických odhadech. NVIDIA musí vyrábět pro Intel. Spojením s VIA tak prý chtěla na Intel zatlačit. Jenomže jak se zdá s Intelem to ani nehlo. Ostatně nějak si neumím představit, že by takováhle věc s Intelem vůbec hnula. Ten už jako konkurenci stěží vnímá samotné AMD, natož nějakou pidi společnost a platformu VIA. NVIDIA ale nemá v současnosti jak jinak na Intel zatlačit a tak zkouší, co se dá. Jenže obávám se, že výsledek bude stejný. NVIDIA si totiž vůbec nepomáhá současným bojem proti Intelu, kdy tvrdí, že CPU je v podstatě mrtvé. Za této situace nemá Intel vůbec sebemenší důvod, udělit společnosti NVIDIA licenci na výrobu čipových sad a také je neudělil. NVIDIA nemá licenci na výrobu čipových sad pro procesory Intel Nehalem. Stejně tak nemá licenci ani spolupráci s Intelem na výrobě čipových sad pro obilní platformu i platformu ATOM. A nějak mě nenapadá sebemenší důvod, proč by Intel měl NVIDIA na svou platformu pustit a tím jí umožnit financování jejího boje proti jeho procesorům potažmo proti x86 procesorům obecně. Společnosti NVIDIA se její dříve tak výdělečný business s čipovými sadami dnes doslova rozpadá pod rukama a je velmi pravděpodobné, že už příští rok nemusí být vůbec žádný, alespoň ne v souvislosti s Intelem a dost možná jen skomírající na platformě AMD.
Všechno ale souvisí se vším. Situace na poli čipových sad neohrožuje společnost NVIDIA jen co se čipových sad týká. NVIDIA se snaží protlačit do rostoucího mobilního segmentu, protože součástí čipsetů zde většinou bývá i grafický čip u ultramobilních zcela jasná věc. A současná situace na mobilní platformě nehovoří ve prospěch společnosti NVIDIA vůbec. Tím spíše, že Intel i AMD vytrvale pracují na integrování grafického jádra přímo do procesoru. NVIDIA se tedy snaží ještě před tím do ultramobilního segmentu proniknout a urvat tak co se dá a vybudovat nějaké pozice, jenže to se nedaří a nedaří a v konečném důsledku, kdy desktopový segment stagnuje a mobilní roste a podíl společnosti NVIDIA v mobilním segmentu klesá, je jasné, proč se NVIDIA snaží za každou cenu se uchytit v nově se rozvíjející části trhu. Je ale otázkou nakolik bude její snaha rozbít čím dál více se uzavírající platformy AMD a Intel, úspěšná.
Znovu teď zopakuji, že všechno souvisí se vším. NVIDIA je v současné době v lehce nezávidění hodné situaci. Na jednu stranu musí s Intelem i AMD spolupracovat, pakliže si chce udržet své pozice, své finanční příjmy a vůbec vše, kam se až dostala. Na stranu druhou ale vyhlásila Intelu, potažmo i AMD válku. Chápejme válku proti procesorům. Zde NVIDIA se svým CUDA, tedy programem pod kterým lze pod GPGPU tvořit aplikace. NVIDIA by ho ráda rozšířila, kam až může a nedávno se pokusila se s ním dostat i na AMD-ATI grafické karty. Neuspěla ze dvou důvodů. Tím hlavním je, že AMD-ATI má svůj vlastní úspěšný GPGPU program a dost možná v současné době a realitě grafických karet zatlačí NVIDIA CUDA do pozadí. NVIDIA se snažila dostat CUDA do Radeonů záminkou za podporu PhysX fyzikálních instrukcí. Jenže ATI už delší dobu spolupracuje s HAVOK, což je už dlouhá léta působící společnost ve fyzikálních výpočtech a ohlásili podporu HAVOK pro ATI karty. Kromě toho HAVOK běžně pracuje s procesory Intel i AMD. Na druhou stranu se ale AMD PhysX instrukcím nebrání a nikdy je jako takové neodmítlo, ale podmínka nutné asimilace CUDA systémem je od začátku do konce nepřijatelná. Že je to orpavdu nesmysl a žádné CUDA k běhu PhysX nepotřebujete, dokázal nedávno jeden nezávislý programátor, který PhysX Instrukce dostal na ATI karty! PhysX nejsou prostě podmíněny přítomností CUDA, je to jen program a ten je bez problémů upravitelný pro chod pod GPGPU systémem ATI. Autor oné předělávky dostal v minulých dnes podporu ze strany NVIDIA, která si jeho úspěchu všimla a údajně NVIDIA podporuje vznik PhysX podpory na AMD. Je ale trochu otázkou co se samotným CUDA systémem. NVIDIA ho potřebuje, aby mohla pracovat na tom, že GPU je lepší než CPU a tedy proti Intelu i AMD. Na stranu druhou by ráda drahé PhysX instrukce, které za draho vyvíjí a snaží se prosadit, rozšířila co nejvíce a tedy na grafikách AMD-ATI je mít chce (navíc se údajně pracuje i na CPU verzi PhysX) a hodně by se jí to hodilo, navíc když současná situace na grafických kartách vypadá, jak vypadá. NVIDIA tedy žongluje s několika míčky najednou a některé její cíle a snahy se vzájemně moc neslučují s tím, co potřebuje za pozici na trhu, aby jich mohla dosáhnout.
Něco mi ale říká, že tady už nejde o samotnou technologii a hardware, tady jde čistě jen o politiku, složité vyjednávání, strategii do budoucna a samozřejmě peníze. Z pozice zákazníků tohle můžeme jen z povzdálí sledovat, celá věc je ještě o mnoho složitější než co víme a myslím že bude zajímavé sledovat, jak tohle dopadne ...
Zdroj: DigiTimes.com, VR-Zone forum, Tom´s Hardware.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|