Reakce na žalobu Intelu na sebe nenechala dlouho čekat. NVIDIA zažalovala Intel a opět jsou tu rukojmí některé licence …
Poté, co se minulý týden Intel pustil do AMD a vyhrožuje tím, že kvůli novému uspořádání výrobních kapacit AMD mu zanedlouho vypoví licence, tu máme další spor podobného druhu. Ten je vlastně ještě starší a pokračuje. Intel totiž před nedávnem podal přímo žalobu na společnost NVIDIA, která podle něj lže o tom, že licenční dohoda, kterou Intel a NVIDIA spolu mají ohledně výroby čipových sad, neplatí pro novou generaci procesorů Intel s integrovaným řadičem pamětí. Intel žádá soudní potvrzení tohoto faktu.
Už tehdy jsem říkal, že společnosti NVIDIA jde opravdu o hodně. O celý čipsetový business a i o část grafického trhu – bez čipsetů se totiž těžko budou objevovat integrované grafiky NVIDIA na platformě Intel. Říkal jsem si, kdy přijde nějaká odpověď na žalobu Intelu ze strany NVIDIA. Tak už je tu.
NVIDIA oficiálně zažalovala Intel. Tvrdí, že se jí Intel snaží vystrnadit ze své platformy a brání jí ve vytváření čipových sad, které podle licenční dohody vytvářet může. Víceméně tedy to samé, kvůli čemu podal žalobu Intel na NVIDIA, ale samozřejmě obráceně. Soud tak bude rozhodovat o jediném – pro které čipsety platí licenční dohoda a pro které ne. NVIDIA nemá žalobou vlastně co ztratit, doufá ale spíše v mimosoudní dohodu, ačkoliv se obě firmy dohadovali téměř rok před současným vyhrocením situace. Dohadovali, ale bezúspěšně. NVIDIA spoléhá na to, že Intel, který získal licenční dohodou některé licence na technologie NVIDIA, které se týkají 3D a GPU obecně, nebude chtít o tyto technologie přijít a tak se radši dohodne. Otázka je, zda má Intel zájem se dohodnout.
Evidentně se nám ale v poslední době rozmohla móda žalob a braní licencí jako rukojmí. Přijde mi to, že dokud nebyla krize a firmy měly dost starostí s vlastními produkty, tak si hleděli svého, teď se někteří evidentně nudí a tak zkouší chrastit zbraněmi a připravovat si pozice na dobu, kdy se zase poptávka zvedne. Nejsem si jist, kdy se soud dobere nějakého výsledku. Nicméně fakt, že Intel rozhodně NVIDIA čipsetům dnes moc rozletu nedopřává už NVIDIA ovlivňuje. Nejsem si jist, zda je tu vůle na straně Intelu se dohodnout. Ten se evidentně rozhodl obrnit své pozice a vlastní platformu si hlídat více, než dříve a NVIDIA, se svými plány na x86 procesor, konkurent na poli mobilních počítačů (zejména grafik) a zanedlouho také konkurence Intelovu larrabee, není na platformě Intel již vítána. Ostatně sama NVIDIA tomu loňským prezentováním v některých prezentacích procesoru jako mrtvoly, také nepřidala. NVIDIA se proti gustu Intelu snažila prorazit i do netbooků a v neposlední řadě poslední souboj na poli integrovaných grafik Intel GMA 4500 vs GF9400 také nesvědčí o nějakých super vztazích s Intelem. NVIDIA také prohrála souboj o SLI na Nehalem X58 a tak nakonec nedávno prostě SLI otevřela na celou platformu Intel X58, aby zachránila své zájmy kolem SLI. NVIDII nepomáhá ani fakt, že se snaží prosadit PhysX, které je konkurencí Intelovu HAVOKu a konec konců ani z NVIDIA CUDA není Intel nijak nadšený, je to přímá konkurence jeho platformě a jeho Larrabee. Intel má opravdu hodně důvodů, proč využít momentálního oslabení NVIDIA, na kterou zle z druhé strany tlačí AMD-ATI, zejména cenovou politikou svých grafik a není to tak dávno, co už NVIDIA považovala AMD-ATI za v podstatě mrtvé. A to ani nemluvíme o tom, že čipové sady NVIDIA na AMD platformě také zrovna úspěchy nezáří – nic proti nim po technické stránce, ale kdo a proč by si dnes k AMDču koupil NVIDIA čipset? Boj probíhá na více frontách.
NVIDIA tedy vytáhla do boje se vším, co má. Podává žalobu, opírá se o své licence poskytnuté Intelu a doufá, že buď soud rozhodne v její prospěch, nebo se Intel pokusí dohodnout. Jak tohle dopadne, se opravdu nedá s jistotou předpovědět. Jedno je ale jisté, NVIDIA je pod útokem ze všech stran a stalo se tak přesně to, co jsem říkal v době, kdy AMD koupilo ATI. Platformy AMD a Intel sílí a uzavírají se a NVIDIA, která zůstala sama, jak kůl v plotě musí hledat cestu jak dál. Najde ji?
Zdroj: NVIDIA
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|