PCIe 6.0 standard je dokončen – vývoj nových platforem může začít. Zpětná kompatibilita funguje. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 12 leden 2022
altV současnosti je PCIe 4.0 již mainstreamovým standardem. 5.0 nastoupí letos. kdy přijde 6.0?

 

 

 

 

Jak jsme vás už dříve informovali, tak se stalo. PCI-SIG zodpovědná za vývoj standardu PCI Express ohlásila dokončení nové generace této technologie. Tedy alespoň co se týká specifikací atd. Na rozdíl od jiných běžných standardů (ehm HDMI), udržuje přísný pořádek ve svém značení, ale především v jasně definovaných specifikacích pro každou novou verzi. A z toho pramení i jasná přehlednost. Každopádně PCIe 6.0 je tu a asi nikoho nepřekvapí, že není revolucí, ale evolucí předchůdců.

Hlavní novinkou je opět dvojnásobná přenosová rychlost proti Gen5. To znamená již necelých 8GB/s na jednu linku. U standardních slotů jako je například 4linkový M.2 slot pro SSD, to tak znamená posun na 31,5 GB/s proti necelým 15,8 GB/s u Gen5 a současných zhruba 7,8GB/s u Gen4. A tomu by tedy mohly odpovídat i rychlosti dosahované SSD disky. Ze současných maxim kolem 7500MB/s na více než 15 000MB u Gen5 bude přes 31 000MB u Gen6.

Samozřejmě hlavní pozornost je věnována PCIe x16 připojení, které je zásadní pro nové generace nejen grafických karet, ale také AI akcelerátorů a výpočetních GPU. Už dnes musí modely od AMD i NVIDIA využívat vedle PCIe 4.0 také další můstky. Takže PCIe musí zrychlit. U Gen6 to znamená rovnou 128GB/s pro jeden x16 slot, proti současným 31,5 GB/s u Gen4 a to je znatelný posun.

PCIe 6.0 má ale i jiné vylepšení, funguje s novou modulací signálu místo NRZ (Non Return to Zero) přechází na PAM4 (Pulse-Amplitude Modulation 4). Což znamená rozlišení rovnou 4 provní signálů s dvojicí bitů. Tedy dvojnásobek ve srovnání se Gen 5. Nová generace má také vylepšenou korekci chyb a spoustu dalšího. Nicméně důležitou vlastností je také zachování zpětné kompatibility, jako u současných standardů, takže do PCIe 6.0 půjdou osadit i karty starších formátů.

Ačkoliv je tedy tímto PCIe 6.0 standard hotov a připravený k nasazení do praxe, bude trvat, než se tak stane. Můžeme určitě vyloučit letošní rok. I když se na nás chystají hned tři zbrusu nové platformy. Intel a jeho SAPPHIRE RAPIDS v desktopové i serverové podobě nabídne „jen“ PCIe 5.0. To samé AMD a jeho serverová/high endová SP5 (LGA-6096) pro ZEN4/ZEN4C a novější, a také mainstreamová AM5 (LGA-1718) pro RYZEN 7000 (ZEN4) a novější. Ty také budou nativně PCIe 5.0.

V současnosti se běžným standardem stalo teprve PCIe 4.0, které až letos je v základu také již u obou mainstreamových mobilních platforem i desktopových. PCIe 5.0 tohle teprve čeká tedy až příští rok (2023), kdy se asi objeví u další generace mobilních platforem a doplní tedy nástup na mainstreamové a high end platformy letos (2022). Můžeme tedy předpokládat, že k nasazení PCIe 6.0 alespoň do high endu, nedojde dříve, jak koncem 2023, spíše realističtěji až v průběhu 2024. Samozřejmě její nasazení speciálně do serverů a HPC je velmi žádoucí vzhledem k rychle narůstajícím výkonům a požadavkům. Osobně tedy očekávám, že v případě AMD bude PCIe 6.0 podporováno určitě u ZEN 5 generace, která se očekává na přelomu 2023/2024. U Intelu by to měl být 7nm METEOR LAKE, ovšem u toho je stále více pravděpodobné, že to bude jen mobilní záležitost, takže tam asi zůstane u PCIe 5.0. Takže jednoduše, cokoliv co bude na 7nm jako nová generace pro nové platformy pro velký desktop. Což by také mělo být nejdříve na přelomu 2023/2024 možná i později.

PCI-SIG počítá s tímto časovým formátem, realisticky vidí Gen6 v mainstreamu (tedy včetně mobilních platforem) až tak v roce 2025. Mezitím ale samozřejmě bude makat na PCIe 7.0. Nás samozřejmě bude také zajímat, o kolik dražší bude nasazení Gen6 na desky proti současnému už tak drahému Gen5 vs Gen4. kvalita těch PCB, tomu odpovídající materiálové zpracování a elektronika zkrátka něco stojí.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cim vic prouzku, tim vic Adida 2022-01-13 22:11:25

Pro pouziti v oblasti serveru asi rychlejsi pcie smysl mit muze. Ale v beznem jednouzivatelskem pc nema zvysovani rychlosti pcie uz davno moc velky vyznam. Prenosove rychlosti jsou totiz vic nez dostatecne a uzka hrdla jsou jinde. Proto zvyseni rychlosti pcie prinasi jen velmi mala zlepseni realneho vykonu.

Vymenil jsem m.2 sata ssd disk s maximalni sekvencni rychlosti 500MB­/s za m.2 ssd 4xpcie3.0 s teoretickou rychlosti 4000MB­/s a s realnou rychlosti 1500MB­/s, coz je narust o 200%. Zmena prinesla zkraceni startu win10 z 24s na 19s, coz je priblizne o 20% ­(měřeno programem BootRacer­). Takove zrychleni by bez mereni programem clovek temer nepoznal. A v ostatnich aplikacich je zmena zcela nepostrehnutelna.

Rozdil by byl videt jen pri kopirovani velkych dat, nebo celeho disku na druhy, stejne rychly. Tedy kdyby moje zakladni deska mela aspon dva m.2 sloty a kdybych koupil pro zalohovani druhy stejne rychly ssd disk a nezalohoval na klasicky rotacni hdd.

Podobne neuzitecne je zvysovani rychlosti pcie u grafik. Nedavno se nekdo v nejake diskuzi rozciloval, ze nova amd grafika 6500xt ma jen 4xpcie4.0, coz je pry strasne malo, zvlast pokud by se dala do zakladni desky s pcie3.0.

Kdyby misto nadavani trochu pocital, tak by zjistil, ze uzke hrdlo bude jinde, protoze pri vyuziti rychlosti i jen 4xpcie3.0 by se 4GB te grafiky zcela zaplnily za 1 sekundu.

A kdyby trochu hledal, nasel by testy, z kterych je videt, ze rychlost pcie nema na fps ve hre v podstate zadny vliv. Program totiz nacte vse potrebne do pameti grafiky a pak teprve spusti vlastni hrani. A pro rizeni vykreslovani behem hry, zadny velky datovy tok potreba neni. Rychlejsi pcie by mohlo nanejvys trochu zkratit nacitani hry, nebo jeji urovne. Ale ne moc vyznamne, protoze samotny prenos dat do karty tvori jen maly zlomek celkoveho casu nacitani (viz vyse - moznost zaplneni cele pameti karty za 1s)

Jediny pripad, kdy muze mit rychlost pcie na fps trochu vetsi vliv je, kdyz je uzivatel idiot a nastavi pro kartu s malou pameti nesmyslne velke rozliseni a kvalitu. Pak se muze stat, ze planovac ve hre nestihne vcas dotahnout potrebna data, ktera se do pameti karty pred spustenim hrani nevesla a pak muze dojit k propadu fps.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 380x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1783x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1916x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3943x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1328x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1278x
Komentářů: 1