Gen7 bude opět 2x rychlejší než Gen6, které je 2x rychlejší než Gen5 atd. Dočkáme se i běžných PC?
V současnosti máme už nějakou dobu v našich PC aktuálně PCIe 5.0 standard. Nicméně zdaleka jej nevyužíváme. Například už dva roky jsou na trhu platformy AMD a Intel s Gen5 x16 slotem pro grafické karty, ale žádná PCIe 5.0 grafika od AMD ani NV na trhu stále není. Popravdě, s ohledem na výkon současné i nadcházející generace, není potřeba aby grafiky se 16linkovým připojením měly Gen5. Možnosti 16linkového Gen4 úplně dostačují. Něco jiného je to u menšího počtu linek, kdy by z hlediska propustnosti bylo možné plně nahradit 16linkové Gen4 jen 8linkovým Gen5 nebo dokonce 4linkovým Gen6. To už je konstrukčně zajímavé pro výrobce.
Aktuálně z PCIe 5.0 produktů je na trhu jen omezeně první generace NVMe SSD disků. Ale kvůli potížím s řadiči a jejich přehříváním, se výrobci do Gen5 SSD zatím moc nehrnou. Letos by však konečně měla dorazit první generace pořádných skutečně Gen5 řadičů, a tak by se Gen5 SSD měly stát běžnějším produktem. NVIDIA by také s letošní novou RTX 5090 mohla vydat první grafiku se skutečným Gen5 rozhraním, ale jisté to zatím není. Můžeme však konstatovat, že PCIe 5.0 i po dvou letech na trhu, zdaleka není běžně vyžíváno a standardem je dnes u většiny PC a komponent maximálně Gen 4.0. Nicméně vývoj jde dál.
PCIe 6.0 už je hotové nějakou dobu a vydané jako standard. V letošním roce očekáváme první produkty. Ovšem pravděpodobně jen v rámci serverových a HPC řešení. Nevíme o tom, že by chystané Intel či AMD platformy pro mainstream, měly mít Gen6 v dohledné době. A přestože tedy Gen5 se sotva používá a již hotové Gen6 ještě produktově není na trhu, tvůrci standardu už dokončují Gen7!
- PCIe 7.0 hlásí verzi 0.5 a příští rok má být hotovo!
PCIe-SIG ohlásilo verzi 0.5 nového rozpracovaného Gen7 standardu. Na něm pracuje s partnery. Novinka nabídne opět dvojnásobnou rychlost/propustnost ve srovnání s předchozím PCIe 6.0, novou generaci signalizace, nižší latence a další vylepšení. Nicméně také bude nadále zpětně kompatibilní se staršími generacemi standardu.
V tuto chvíli vše směřuje k dokončení v roce 2025, kdy by tedy měla vyjít verze 1.0. Gen7 tedy nabídne už 8x vyšší rychlost na linku, než stávající běžně rozšířené PCIe 4.0. Jinými slovy, na co dnes potřebujete 16 linek Gen4, by vám stačily 2 linky Gen7 verze. A to je potenciálně velmi zajímavé pro běžná PC. U nich rozhodně nehrozí, že bychom potřebovali tak vysokou rychlost přenosu, pokud jde speciálně třeba o 16linkový grafický slot apod. Ale méně linek znamená jednodušší design, i když samozřejmě nároky na kvalitu PCB atd. u Gen5, Gen6 natož Gen7 jsou a budou vyšší než u Gen4. Nicméně pokud by se CPU a celá platforma obešla s méně než třeba 24 linkami, a na vše by stačilo jen 16 linek celkem, je to pro výrobce potenciálně zajímavé z hlediska konstrukce všeho.
Umím si tedy představit, že nové generace i high end grafických karet by mohly opustit 16ti linkový slot a vystačit si s „pouze“ 8 linkami. U low endu klidně i se 4 linkami či méně. To by znamenalo zjednodušení PCB a konstrukce jako takové. Samozřejmě problémem je, když takové nové produkty nacpete do starších generací slotů, které mají tedy vždy jen poloviny rychlosti toho nového rozhraní. Pak samozřejmě může dojít k úbytku výkonu a také dochází. Ovšem to je prostě vývoj. Zajímavé by to bylo i u SSD, kdy současné běžně rozšířené SSD Gen4 ve 4linkovém M.2 slotu nabízí kolem 7500MB/s maximálně. U Gen5 to už je 14 000MB/s. S Gen6 by to tedy byl opět téměř dvojnásobek a s Gen7 opět téměř dvojnásobek tedy kolem až 60 000 MB/s. Tím se dostáváme na rychlosti, kterých běžné řadiče a NAND dost možná nebudou schopny v žádné dohledné době využít a dost možná ani nabídnout. A tak se nabízí otázka, zda by i u běžní SSD nestačily najednou jen 2 linky, nebo klidně pouze jedna. Protože u Gen6 SSD by prostě jedna linka stačila na propustnost a rychlost, kterou dnes má Gen4 SSD se 4linkami. Opět tedy případně masivní zjednodušení konstrukce PC platforem.
Tohle je tedy podle mého názoru jeden z hlavních argumentů, proč Gen6 nebo dokonce Gen7, do běžných PC v dohledné době vůbec tlačit. Tedy využít ten nárůst propustnosti ke snížení komplexnosti, a tedy snížení počtu PCIe linek obecně. Pokud by ale zůstal zachovaný stávající počet linek, nemá příliš smysl hnát se na PCIe 6.0 natož 7.0. Protože jejich možnosti ani v dohledných generacích běžných herních GPU či SSD, jednoduše nevyužijeme. Hnací silou vývoje PCIe jsou dnes samozřejmě HPC a servery, kde naopak ta propustnost je zásadní s tím, jak roste výpočetní výkon stále komplexnějších „GPU“ a CPU řešení a také množství paměti a tomu odpovídající množství přenášených dat. Jsem si tedy jist, že Gen6 uvidíme možná už letos u nové generace serverových platforem AMD a Intelu, a určitě u nějaké jejich nové verze příští rok. Podpoře Gen7 bych se nedivil pak u následující generace HPC a serverových produktů. Tam všude je pro to dobrý důvod. Pokud jde o klasické PC a hlavně mainstream, vypadá to, že nějakou dobu Gen5 zůstane maximem. Z hlediska výkonu prostě více netřeba. Ovšem jak jsem napsal výše, možná zajímavější bude pro výrobce ta možnost snížit komplexnost, a tedy počet linek. To by mohlo být hnacím motorem nasazení Gen6 v dohledné době u některých PC.
Každopádně PCIe standard jako takový, bude připravený. Gen6 je hotové a může být nasazováno letos, Gen7 standard a specifikace bude hotová příští rok.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|