Už před týdnem se objevily úniky od výrobců desek, kde videocardz zveřejnil prakticky všechno. Takže na co se můžete těšit v oblasti základních desek?
ASUS Z690
Pokud jde o novinky společnosti ASUS, tak ta si samozřejmě připravila záplavu modelů. Na vrcholu bude tradičně ROG MAXIMUS Extreme. A to v provedení bez vodního bloku a s vodním blokem od EK, tedy verze GLACIAL.
Vedle toho se dočkáme nové ROG FORMULA v neokoukaném bílém designu s integrovaným vodním blokem na kaskádě. K dispozici bude také ultra taktovací speciální model APEX. Pokud jde o normálnější desky pro běžné uživatele, ty začínají tradičně u modelu HERO (ATX) :).
Chybět nebude ani nižší série ROG STRIX, tedy bez OC výbavy, kterou má ROG MAXIMUS série. Zde se dočkáme tradičně modelů A, F, E a také G a I. Nebude tedy vedle ATX variant chybět jeden kvalitní mATX a jedna kvalitní mini-ITX.
Rozšíří se také nabídka ProART série v podobě modelu Z690 CREATOR.
Základ nabídky pak budou tvořit TUF modely a PRIME modely. Většina nižších modelů bude vybavena DDR4 sloty, zatímco dražší modely budou mít výhradně DDR5.
Gigabyte Z690
Pokud jde o nabídku společnosti Gigabyte, i ta bude velmi bohatá. Na vrcholu trůní opět jeden pořádně extrémní model. AORUS Xtreme a pod ním bude jeho odlehčenější varianta MASTER.
Novinkou v nabídce budou zcela nové modely UNIFY a také Tachyon. Chybět nebudou tradiční AORUS PRO a Ultra. Pod nimi budou ELITE.
Ze série VISION, tedy dnes AERO zde budou modely G a D.
Spodek nabídky pak bude tvořen modely GAMING X a UD, kdy překvapivě Gigabyte bude nabízet tyto edice vždy jak v DDR5, tak DDR4 variantách. Vyšší modely jsou až na výjimku všechny výhradně s DDR5. V nabídce budou i další modely, ale ty vám představím později až oficiálně.
MSI Z690
Také společnosti MSI „unikly: všechny materiály. Firma ale oficiálně láká na MSI Z690 MEG, MPG a MAG série. Unikl už dříve také víceméně kompletní seznam edic.
Opět nás tedy i tady čekají DDR4 verze v nižších sériích, zatímco vyšší jsou výhradně DDR5.
ASRock Z690
U nás se také budou objevovat modely ASRock, které také již unikly na veřejnost. Vlajkovou lodí bude opět model TAICHI následovaný edicí EXTREME.
Chybět nebude ani Steel legend či Phantom série. I tady to vypadá na DDR4 u všech levných variant a DDR5 u těch TOP modelů.
Ceny a dostupnost desek
Musím říci, že výrobci jsou celkem odvážní v tom uvádění DDR5 variant, které jsou praktiky výhradně u všech zajímavých modelů desek. Speciálně když výrobci pamětí mají potíže se zásobováním DDR5 a současně první a cenově dostupnější paměťové kity budou docela pomalé, a především i tak ukrutně drahé. O všem vám řeknu později.
Ceny těchto nových základních desek budou nepochybně poznamenány současnou situací ve výrobě i dopravě. Ceny už se řídí podle nových ceníků materiálů apod, a tady došlo k znatelnému zdražení mědi a dalších věcí. Takže očekávejte znatelně vyšší částky, než jsme dosud byli zvyklí za jednotlivé edice platit. Navíc dostupnost některých modelů bude sporadická, pokud vůbec nějaká. Zásobování vázne a váznou nějakou dobu bude.
Samozřejmě o všem budu informovat, až budu moci informovat. Doufejme, že nám leakeři také nějaký prostor nechají :-/ … být dnes slušný a dodržovat dohody a slovo s výrobci se příliš nevyplatí, alespoň pokud jde o exkluzivní informace a možnost ukázat mezi prvními dané produkty :(. Někdy si říkám, zda mě to za to být slušný, objektivní a snažit se s každým rozumným a slušným zástupcem firmy vycházet, za to stojí :). Zda se více nevyplatí být sketa a psát podle toho, kdo zaplatí víc a nedodržovat žádná NDA apod. ….
Informační embargo na část věcí končí dnes, kdy například ASUS bude mít od 19:00 velkou online akci, kde bude představovat novinky, takže to můžete sledovat:
Dnes by vám ale nikdo nemělo ukazovat výkon a další aspekty fungování ALDER LAKE procesorů, na vše trvá embargo až do začátku listopadu, kdy se novinky objeví v prodeji a testech. Samozřejmě budeme o všem informovat brzy …
U Intelu nemá smysl řešit paměti. Vliv na výkon např. ve hrách byl u Intelu vždycky minimální a nemělo smysl připlácet si za dražší modely. Rozdíl byl v jednotkách procent.
určitě se najdou nadšenci kteří dají navíc 10, 20 tis. i více pro několik % výkonu navíc, stejně jako kupovali někteří do čistě herních PC Ryzen 5950x v kombinaci s nějakými výběrovými DDR4 RAM a RTX 3090 za 60K+
Intel sa bije o kazde % vykonu, aby prekonal AMD, je to pekne vidieť na spotrebe.
Napriklad novej intel 12 stači 65W spotreba aby dosahovala vykon minulej 11-tkovej generacie ktora mala spotrebu 250W.
Pri spotrebe 125W 12-tkovej generacii prekonava 11-tkovu o 30%
ale to intelu očividne nestači tak kôli 15% intel zvyšuje spotrebu svojich CPU na 241W!
Tak že ak zakaznikovi stači vykon 11-tkovej generacii je to extra usporne CPU s 65W spotrebou, ale ked na nom chcete vykon aky ma AMD tak 241W s vodnikom to chce, aby bol konkurencie schopny...
Pokud Intel nezmenil koncept radice RAM a jeho spoluprace se zbytkem procesoru, tak rychlosti pameti opravdu nemusi mit na vykon rady aplikaci moc velky vliv.
Vyrazneji se ale projevi na vykonu integrovane gpu a u aplikaci pracujicich s velkymi objemy dat napr. komprese.
Navic ten narust prenosove rychlosti neni jen kosmeticky. Frekvence ddr5 zacinaji tam, kde naprosta vetsina ddr4 pameti konci. Standardni rychlosti ddr5 (4800 az 6400) predstavuji proti nejvyssi standardni rychlosti ddr4 (3200) narust o 50-100%.
Regularor napajeciho napeti primo na pameti misto na desce, rozdeleni 64 bitove sbernice na 2x32, nebo nacteni 16 radku do vyrovnavaci pameti v jedne operaci misto 8 u ddr4, to vsechno jsou technicka reseni umoznujici vyssi rychlost. Ale z pohledu uzivatele jsou skryta a nejsou tedy moc zajimava.
S ddr5 ale prichazi i XMP3.0, kde je uzivatelsky zajimava zmena - moznost ulozeni 2 uzivatelem definovanych profilu primo do eepromky na pametovem modulu. To by mohlo zjednodusit pretaktovani ram a umoznit ho mozna i na notebooku (viz Odkaz).
Zajimava je taky schopnost radice alder lake prepinat rychlost ram bez restartu a na zaklade jeji zateze. V klidu jede pamet na mensi rychlosti a pri zvyseni zateze prepne na XMP profil. Da se tim usetrit par watu klidove spotreby. U zraveho intelu to pusobi trochu zbytecne, ale vetsina pocitacu bezi prevaznou cast casu s minimalni zatezi a tak to snizeni naroku muze byt vyznamne. Doufam, ze neco podobneho pujde i u novych procesoru od amd.
Je zajímavé že Intel v grafech kde porovnával herní výkon 12900k vs 11900k a 5950x uváděl že 12900k běžel s DDR5 s rychlosti 4400 což je dost nízká rychlost na DDR5
Třeba by to mohlo naznačovat, že na těch pamětech u Intelu pořád zase tak moc nezáleží.
A nebo naopak použili hodně drahé a rychlé DDR5, ale dali je na nízkou frekvenci s tak nízkým časováním jaké z nich jen dokázali vytřískat, aby jim to ve hrách nahnalo nějaké to procento.
A u AMD to určitě nechali na 3200 s XMP nastavením ;-)
ano je tam že 11900k a 5950x běželi s DDR4 3200 ale to by nemělo mít zase tak velký vliv u Zen 3 procesorů díky sjednocené L3, vyšší vliv možná mělo to že ty testy běželi na starší verzi Windows 11 kde ještě nebyl fixnutý výkon u Zen procesorů
Tak to bude zajímavé ještě sledovat jak dopadnou různé recenze, jak velké budou rozdíly výkonu pod Windows 10 a 11 ( se všemi aktualizacemi), jaký vliv mají různé rychlosti DDR5, jestli stačí nějaké nejlevnější DDR5 a více už nepřinese nějaký značný nárůst výkonu a také porovnání 12700K např. s 5900x při použití stejných DDR4 s nějakou levnější Z690 deskou
me prijemne prekvapili ty ceny..jeste u minuleho clanku DD psal "mohu ti s klidem říci, že RYZEN 5 5600X je a bude výrazně levnější než 12600K" a ofiko je o 10$ dolaru levnejsi, KF verze bez grafiky pak o 30$ uvidime jestli to tak bude i v obchodech, nebo si to nasi klasicti skalperi v cele s alzou prepali stejne jak grafiky
Intelu jsem vždy přál dlouhé problémy, aby vznikla opravdu silná konkurence a k té potřebuje minimálně dalších pět let. Alderlake mě trošku zaskočil, vypadal funkčnějš než jsem myslel. Jenže ve výsledku si Intel nastavil pro své testy nejlepší možný scénář (jak nečekaně).. Cinknuté 11ky, DDR5 vs DDR4 navíc pomalé pro 5xxx ryzen. Omezení spotřeby pro AMD.. tak nějak nevím, ale čekám tu velký fail.. který zmírní pouze to, že tam bude víc jáder.. i když budou atomácké, něco to udělá, tam kde ztrácel nejvíce. Jak bude fungovat přiřazování je taky otázka.. Aby se to nakonec nepeklo a neběželi hlavně ty E-cores to bych se vysmál gigantu ještě víc. https://www.hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/? fbclid=IwAR2XZlZNoK81m1KRvzrBadtmJBh_KeVJAzGXYD_AH
nT4HUr50HfHN66N1C0&
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!