Nedávno jsem kritizoval ASUS, že neaktualizoval svou X399 nabídku. Tak už ji aktualizoval. Jaká je?
Na konci roku 2018 jsme si povídali o tom co se povedlo a nepovedlo, a to i na poli základních desek, které testujeme na DDWorld.cz velice rádi. Jednou z výtek konkrétně směrem ke společnosti ASUS bylo, že rok 2018 poněkud prospali a konkurence je dokázala dohnat, a dokonce i předehnat, což určitě platilo na X399 AMD platformě, kde původní ZENITH Extreme, ačkoliv byl špičkovou deskou v roce 2017, tak v roce 2018 zejména nová MSI MEG Creation X399 jej prostě překonala. A protože jsem tuto skutečnost vytkl společnosti ASUS, dostal jsem odpověď.
A zatímco u některých firem by mě zařadili na nějaký blacklist, nebo ještě lépe začali pomlouvat a urážet, jak nevím, o čem mluvím, jak jsem fanda konkurenčních firem a kdesi co si, ASUS reagoval tak, jak by to mělo vypadat. Přiznal, že trochu zaspal a že se pokusí věci napravit. A tak jsem už před několika týdny dostal jako první v ČR možnost vyzkoušet novou ZENITH Extreme ALPHA. Aneb takhle si představuji odpověď na kritiku, některé firmy by se měly učit :).
- ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA – opět nejlepší deska na trhu?
Společnost ASUS evidentně věděla, v čem má mezery a samozřejmě práce na této desce začaly už dávno v průběhu roku 2018, jen to prostě nestihla včas na trh při nástupu současných AMD Ryzen ThreadRipper procesorů s až 32 jádry, kvůli kterým se právě výrobci do výrazného posílení X399 desek pustili.
U první generace byl totiž maximem „jen“ 16 jádrový ThreadRipper, u druhé generační řady ThreadRipper tu ale máme také 24 a 32 jádrové modely a ty samozřejmě vyžadují podstatně silnější napájení a tomu odpovídající chlazení VRM, zejména když se bavíme o možnostech jejich extrémního taktování, kdy spotřeba a TDP těchto čipů jde tak vysoko, že to slabší povahy řešící třeba jen 50 - 100W rozdílu spotřeby u grafiky, pošle do kolen. Tady se bavíme o TDP 500W+ a to musí deska zvládat bezpečně a bez problémů.
ASUS tedy opravdu značně vylepšil napájení zesílil 8fázy a znatelně posílil i chlazení, kdy je částečně aktivní s dovnitř instalovanými ventilátory + k tomu je obrovský masivní blok spojený heatpipe. Ale to není jediná novinky u této nové verze ZENITH.
Stará verze sice měla také 10Gbit síťovku, ale extra ve formě přídavné karty v příslušenství. Nová verze má 10Gbit již integrovanou na sobě. Samozřejmě má i Wi-Fi a plno další výbavy včetně OLED displaye přímo na desce. Nechybí pořádná zvukovka a obrovské množství další i běžné výbavy. ASUS opět osadil i své řešení M.2 pozic, které s výjimkou jedné jsou na přídavné kartě, která má svou vlastní pozici vedle paměťových slotů. Kromě ní dodává ASUS v příslušenství desky ještě vlastní modul pro připojení a řízení otáček ventilátorů (montuje se do skříně a 2,5“ pozici).
Velice brzy vám nabídneme kompletní recenzi a test, už máme skoro hotovo. Dokonce jsme si opět půjčili i ten 32jádrový AMD Ryzen ThreadRipper procesor (2990WX) ale samozřejmě máme vše otestované i se 16jádrovým 2950X. S oběma si deska poradila levou zadní, a to i s přetaktováním (i PBO), všechno absolutně stabilní a bez jakýchkoliv problémů.
ASUS se snaží tímto modelem tedy opět dostat na trůn výrobce nejlepší základní desky, který v rámci X399 platformy drží MSI MEG Creation X399, která je vážně úžasná. ASUS ale s novou ZENITH Extreme ALPHA rozhodně zapracoval na nedostatcích a slabinách předchozího modelu a nabízí extrémně vymazlenou základní desku za podobné peníze jako MSI, takže rozhodně velmi vyrovnaný souboj. Zda ASUS dokázal nabídnout tolik, aby se mohl prohlásit za vítěze, to si povíme v chystané recenzi :). Nicméně řeknu jen, že tohle je jedna z nejlepších základních desek pro běžné PC, kterou jsem kdy viděl, extrémně působivá a takhle si představuji odpověď, když nějaký produkt či krok firmy zkritizuji. Prostě výrobce udělá lepší produkt.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|