Nové základní desky nabízejí moderní zpracování a jsou za zajímavé ceny. Máme je v redakci.
I když se najdou tací, kteří se z nějakého důvodu AMD procesorům FX vysmívají, pravdou je, že v výkonově jsou tím nejlepším ve svých kategoriích. To proto, že nativně 8jádrové FX-8000 začínají na 3500 korunách a solidní FX-8350 je za 5300 korun. Proti nim tak stojí Core i3 začínající na 3400 korunách a i to nejlevnější Core i5 stojí 5500 korun. Navíc jsou FX modely plně aktivní pro taktování a se svými 8jádry strčí pochopitelně při plném využití Core i3 (2jádra+2vlákna) i Core i5 (4jádra) do kapsy.
Problémem AMD FX byl hlavně výkon na jedno jádro. Záměrně říkám, že byl, protože s výjimkou některých starších her nové hry už využívají více jader a hodně AMD pomohl i nástup Windnows 10 a tedy i nutných nových verzí rozlišeného SW, takže výkon AMD FX je vlastně lepší, než kdy před tím. Poměrem cena/výkon nemají FX v Core i3/i5 modelech vyrovnaného konkurenta a v aplikacích využívajících plný výkon procesorů nejsou Core i3 a Core i5 ani ve stejné lize. Problémem AMD je ale pochopitelně efektivita, daná 32nm výrobním procesem (i když modely FX-8320E/8370E umí být zatraceně efektivní přes 32nm handicap). V tomto ohledu, tedy ve spotřebě, však zase AMD nekope stejnou ligu jako již 14nm Intel. Problémem AMD platformy byla i její zastaralost. Což o to, absence DDR4 a PCIe3.0 je daná stářím FX platformy a ani jedno vlastně nijak výkonově zatím neubírá a nepřekáží, takže podpora jen DDR3/PCIe 2.0 u AMD není žádným omezením (zatím). Nicméně základní desky pro AMD FX procesory s výjimkou MSI, které asi před rokem a něco uvedlo modernější 970 a následně i 990FX model své GAMING desky, byly všechny modely desek prostě zastaralé. A to výrazně proti novým deskám Intel, nabízejícím USB 3.1 type-C, M.2 porty, zcela nové komponenty napájení, nové zpracování integrovaných zvukovek a v podstatě všechno, z čeho se základní deska skládá. S tím je ale konec! Gigabyte (a další) vrací AMD FX AM3+ platformu rázně do hry!
- PREVIEW: Gigabyte GA-990FX-GAMING a GA-970-GAMING do akce!
Dlouho to netrvalo v redakci nám, jako prvním v ČR, přistály dvě horké novinky. Zbrusu nové základní desky od Gigabyte. A pro AMD AM3+ platformu je to vyloženě reinkarnace. Gigabyte prostě vzalo své aktuální technologie, aktuální řešení, výbavu a další prvky, které používá na stávající Intel základní desky Z170 a udělalo novou desku se starým 990FX/970 čipsetem. A hodně se mu to povedlo.
V ruce máme jak nižší 970 model, tak TOP verzi 990FX. Co mě překvapilo, že vůbec nesdílejí PCB. Ale ani trochu. Obě řešení jsou zcela na míru sobě sama. A obě mají vše, co čekáte, že kvalitní a dobře vybavená moderní deska bude mít. Obě desky mají špičková PCB, špičkové komponenty a špičkové zpracování. Každá je ale přizpůsobena cílovým zákazníkům.
Levnějším modelem s nižším čipsetovým řešením je 970-GAMING. Tato deska podle očekávání nepodporuje 220W procesory FX-9000. Nemá tedy tak silnou napájecí kaskádu, ani chlazení. Má ale vše, co zájemce o nic může chtít a požadovat. Kromě kvalitního zpracování je tu kvalitní integrovaná zvuková karta s kodekem ALC1150 s posílením, k tomu je tu síťová herní karta Killer E2201.
Nechybí M.2 slot pro SSD (i když jen 10Gb/s, což je ale standard i u mnoha Intel desek) a je tu také kromě USB 3.0 a také nově USB 3.1 včetně Type-C konektoru. Deska má duální BIOS UEFI, vylepšeny byly i navazující aplikace a podpora taktování a dalšího ladění. Umí i CrossFire, kdyby někdo chtěl a sloty má posíleny oplechováním.
Nám se ale moc líbí hlavně druhý model. Po dlouhé době TOP deska pro AMD. Proti 970 verzi se liší kompletně i zpracováním PCB. Vše je mohutnější. Napájení je úplně jinde a deska samozřejmě podporuje i extrémní OC a podporuje i 220W procesory FX-9000.
Sama je navíc pro taktování dobře vybavena, včetně extra výbavy v podobě ovládání některých prvků, segmentové displaye a dalších aktuálních věcí, na které jsme opět zvyklí u kvalitních modelů pro Intel.
Výbava je proti 970 modelů bohatší. Ještě lépe vybavena je tu zvuková karta opět ale na ALC 1150 základu. Síťovka Killer E2201 zůstala. Deska má ale M.2 slot až 20Gs/s, má také USB 3.0/3.1 type-C atd. Ve výbavě už má jen PCIe sloty a podporuje SLI i CF. Obě desky mají červené podsvícení okolí zvukové karty. Prostě nejen vypadají dobře a hlavně nabízejí to co moderní deska má.
- To nejlepší na konec: Ceny
A kolik že novinky budou stát? Osobně jsem odhadoval cenu 970 modelů někam k částce 3000 - 3500 tisíce a cenu 990FX někam ke 4500 tisícům. No, Gigabyte překvapil. Desky už jsou skladem v některých českých obchodech a je to moc moc dobré. Takže Gigabyte GA-970-Gaming stojí pouze 2600 korun vč. DPH! Luxusnější a mnohem lépe vybavená Gigabyte GA-990FX-Gaming je pak za 3900 korun vč. DPH.
Konkurenci sice mají, ale modely MSI představené už mnohem dříve, nemají všechny ty nové prvky výbavy a stojí podobně, takže Gigabyte se jednoduše dostává v zajímavosti přes MSI modely. I když, i dva další výrobci vydaly nové modely, ale zejména 990FX od GB je zdá se bez konkurence.
Důležité je, že oba modely jsou však o něco levnější, než stejně dobře zpracované a vybavené modely postavené na Intel platformě od stejného výrobce, což tedy výhodnost AMD platformy zvyšuje. Každopádně znovu tedy vypadá AMD AM3+ i po letech velmi atraktivně, nabízející vše, co je třeba a za velmi dobré ceny. Takže na přechodnou dobu ještě stále je pro mnoho potencionálních zákazníků, kteří aktuálně třeba řeší nový PC s výborným poměrem cena-výkon, jsou velmi dobrou volbou.
Test desek, zatím fungují velmi dobře, spolu s aktuálním testem procesorů vám brzy přineseme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|