Pokud máte v plánu postavit si skutečně high endový počítač, budete potřebovat novou desku.
Můžeme samozřejmě dále předstírat, že Ryzen 9 3950X je high end. Někteří nedokáží přenést přes srdce, že procesor se 16jádry za 20 tisíc korun je dnes mainstream, ačkoliv všechna fakta mluví jasně. Žijeme zkrátka v době postfaktické, a subjektivní dojmy jsou dnes podle mnohých více než fakta. Nicméně pro ty, které fakta a realita ještě zajímají, tak se na trh chystá skutečný procesorový a počítačový high end.
Jen 16jádrový RYZEN 9 3950X se jako mainstreamový procesor pro mainstreamovou platformu nebude moci měřit s výkonem high endové Threadripper platformy, která bude v nové generaci začínat 24jádrovým RYZEN ThreadRipper 3960X, pokračovat 32jádrovým ThreadRipper 3970X a po novém roce se dočkáme i 48jádrového 3970X, a hlavně 64jádrového krále desktopových high end procesorů, ThreadRipper 3990X. Já vám bohužel zatím nemohu prozradit výkony jednotlivých modelů, ačkoliv je samozřejmě znám. Snad jen řeknu, že počítačový high end bude od tohoto měsíce opravdu na trhu jen jeden. Já už trochu proháním 3960X, a je to monstrum … a to je zdaleka nejslabší z high endových novinek :).
Vedle 18jádrového Core i9-9980XE (brzy přejmenovaného na 10980XE) je to úplně jiná galaxie výkonu. Nejde jen o výkon v aplikacích, které dokáží větší počet jader využívat, jde o výkon několika aplikací najednou. Mám třeba současně spuštěný rendering v Blenderu, zpracování videa v Adobe Premiere a současně hraji hru, všechno jede plynule a použitelně. Největší problém je paměť, jen 32GB je prakticky nepoužitelné, i 64GB je pořád málo. Procesor to vše zvládá, ale více paměti a více PCIe 4.0 SSD budou nutná. Ale o všem bude řeč v recenzi :).
Jak už víte, pro novou generaci Threadripper procesoru bohužel byla nutná změna patice. AMD asi udělalo chybu, když se rozhodlo původně X399 postavit na výrazně upravené sTR4 patici, která sice fyzicky byla stejná jako pro EPYC procesory, ale měla kompletně jiné uspořádání a mapu pinů. To je něco, co se u nových 7nm ThreadRipper ukázalo jako problém. Prostě by to nefungovalo. Sama patice sTR4 tak nadále pokračuje. Na serverech je původní verze pro 14nm ZEN EPYC stále kompatibilní s novými 7nm ZEN 2 EPYC, ale u X399 platformy končí.
Nové 7nm EPYC do ní prostě nejde funkčně dát. AMD muselo změnit mapu a využití pinů u nové verze sTR4 patice pro 7nm Threadripper procesory a přichází tedy nová TRX40 platforma. AMD mimochodem tvrdí, že tahle platforma tu chvíli zůstane, takže se můžeme těšit na kompatibilitu i s nadcházející 7nm+ generací ThreadRipper procesorů.
- Gigabyte TRX40 AORUS Xtreme
Jako první nám do redakce z novinek dorazil nejvyšší model od Gigabyte. Nový AORUS Xtreme. A je to jedna z nejlepších desek, kterou jsem kdy měl v ruce. Má naprosto šíleně předimenzované 16+3 fázové napájení s extrémně účinnými komponenty a celé je to chlazené klasickými heatsinky s masivní heatpipe. 8 slotů pro paměti pojme až 256GB DDR4 na 4400MHz. ECC je podporováno.
7nm ThreadRipper procesory nabízí v kombinaci s TRX40 platformou až 72 PCIe 4.0 linek. Všechny PCIe linky na téhle desce jsou ve verzi 4.0, což znamená dvojnásobnou kapacitu a rychlost proti 3.0 u předchozí X399 nebo u „konkurenční“ Intel X299 platformy. Konkrétně AORUS Xtreme TRX40 nabízí 2x PCIe x16 + 2x PCIe x8 sloty, k tomu 4x M.2 PCIe x4. Vše osaditelné najednou s plnou kapacitou a výkonem! Ve výbavě najdete i 10x SATA, hromadu USB 3.2 Gen 2 konektorů, USB type C atd.
Deska má také dvě síťovky. Obě jsou 10Gbit LAN. K tomu má samozřejmě je zde Wi-Fi 6 a BT 5.0. najdeme i kvalitní zvuk ALC 1220 VB s posílením ESS Sabre DAC a dalšími prvky. Ve výbavě je vše pro taktování, včetně toho extrémního, samozřejmě nechybí RGB, hromada konektorů pro ventilátory a chlazení všeho typu. Všechny fyzické prvky jsou extra zesíleny, samo PCB je extrémně kvalitní (musí, když jsou všechny PCIe ve verzi 4.0). No a pokud by vám třeba nestačilo, že deska má sama na sobě 4x M.2 PCIe x4 4.0pozice, tak v balení je ještě AORUS Gen C AIC adaptér pro další čtyři M.2 SSD PCIe gen 4 disky:
Jedná se o kartu do PCIe x16 slotu s masivním chlazením a 4 pozicemi pro M.2. Všechno ve verzi 4.0 a samozřejmě díky tomu, že platforma má PCIe 4.0, dokáže tahle karta nabídnout 2x větší rychlost než dosavadní PCIe 3.0 řešení a platformy. Aktuálně s PCIe 4.0 AUORUS M.2 SSD gen4 dokáže jít až na 15 000MB/s pro čtení (RAID pole). Tahle karta je u této desky tedy již v ceně a dohromady tak můžete osadit osm M.2 NVMe SSD PCIe 4.0 disků na tuhle desku, a všechny pojedou naplno a bez ztráty výkonu nedostatkem PCIe linek, jako je tomu na jiných platformách. Cool :).
Ve srovnání s AORUS X399 Xtreme, kterou jsem používal doposud pro svůj dnes už výkonem tedy mainstreamový 16jádrový ThreadRipper 2950X, udělalo Gigabyte velké změny a vylepšení. Deska je o poznání kvalitnější, napájení je mnohem silnější (ostatně musí počítat i s tím chystaným 64jádrovým RYZENem). Je škoda, že to nešlo bez ventilátoru nad čipsetem, ačkoliv všude je spousta kovu. Mám trochu dojem, že je tam ale ten ventilátor není kvůli čipsetu, jako kvůli těm 4x NVMe SSD pozicím kolem. Ty určitě dokáží topit více než čipset.
V redakci mě přistála ještě nová Designare X299X pro Intel, ale zajímavější asi bude pro mnohé spíše nová Designare TRX40, kterou Gigabyte také připravuje do prodeje. Třetí deskou pro nové Threadripper procesory bude pak TRX40 AORUS MASTER, která bude tvořit základ nabídky. V mnoha ohledech jsou ty desky podobné, ale XTREME má prvky zejména pro masivní OC, které ty dvě další nemají. Má také nejvíce další výbavy, nejmasivnější zpracování atd.
Na test kromě XTREME budu mít i právě MASTER verzi, která bude citelně levnější. Znám cenu nové TRX40 AORUS Xtreme, a řeknu to asi takhle. Pokud se na ní musíte ptát, tak na ní nemáte :). Dobrou zprávou je, že bude znatelně levnější než ten nejlevnější nový ThreadRipper procesor, který k ní budete potřebovat ;).
Já vážně chápu, že se mnozí zdráhají říkat 16jádrovému RYZEN 3950X pro AM4 mainstream, opakuji důrazně, že vím, že to není levný procesor, ale prostě fakta jsou jasná: je to mainstream! Výkon jen základního ThreadRipper 3960X procesoru je úplně jiná liga, je to jako když srovnáte 2jádrové Pentium G s RYZEN 7. Ten rozdíl je prostě obrovský. A ano, ty ceny jsou velmi vysoké, počty jader, PCIe linek ohromující, ale na TRX40 platformě a RYZEN ThreadRipper 3900X sérii procesorů není nic zásadně extrémního.
Je to normální high endová PC platforma, nepotřebujete na to nutně ani vodní chlazení. NOCTUA NH-U14S pro TR4 to chladí tiše a bez problémů. Vejde se to do relativně normální skříně atd. Ano, pokud nedokážete zaměstnat a využít 24, 32jader, je to overkill, ale to je pointa high endu a vždy byla. To samé bylo i kdysi, když přišel 6jádrový high end, a v diskusích se mnozí do krve hádali, že 6jádrový procesor je, a dlouho bude, naprosto k ničemu. Jen nás zkazila téměř dekáda, kdy se vývoj všeho prakticky zastavil. Poslední 2 roky se ale rozjel, a tak se smiřte s tím, že 16jader v podobě 3950X pro AM4 je zkrátka mainstream a nová TRX40 platforma a 24, 32 a brzy až 64jádrový ThreadRipper, jsou skutečný high end s tomu odpovídajícím odstupem výkonu i ceny.
Samozřejmě můžeme klidně zkopírovat roky staré diskuse, nahradit pasáže o tom, že 4jádra/6jader je nanic, dohady o tom že 24/32 jader je nanic, a vést stejnou nikam nevedoucí diskusi na tohle téma až do doby, kdy 32jader bude mainstream a 128 jader high end :). Fakt, že si dobře pamatuji diskuse o smysluplnosti 4jádrových procesorů, ba dokonce i ty diskuse nad tím, kdo sakra potřebuje 2 jádra, když 1 jádro stačí všem, a teď tu máme to samé znovu, mě hodně baví. Historie, a hlavně chyby v ní udělané, se opravdu často opakují. Ještě že v tomhle případě je to jen neškodně zábavné :).
Recenze nových TRX40 desek a Threadripper procesorů se dočkáte ještě tenhle měsíc, kdy také dorazí do obchodů (od 24.11.). Takže někteří budou mít opravdu veselé a výkonné Vánoce :). Nové éra počítačového high endu tak začíná a pokud mohu ze svých prvních zkušeností s novinkami soudit, je to mazec. A to nejlepší teprve přijde …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|