Kromě mnoha jiných má Gigabyte v nabídce tyto dvě „extrémní“ nové desky. Máme je. Jaké jsou?
Výrobci základních desek nové platformě a procesorům AMD hodně věří. Jejich víra samozřejmě není založena na nějakých subjektivních záležitostech, ale je velmi pragmatická. Věří, že nová platforma X570 a procesory AMD RYZEN 3000 jsou to nejlepší, co trh pro PC bude vůbec nabízet. A tak investovali ohromné peníze do návrhu zcela nových desek a jen v rámci X570 nabídky se na trhu objeví nevídané množství modelů, které nikdy AMD platforma v rámci jednoho čipsetu ještě neměla. Všichni jdou naplno do AMD hned od začátku. A podle toho vypadá i nabídka společnosti Gigabyte, která přichází s kompletně novou řadou desek.
Samozřejmě nové designy a návrhy desek jsou nutností, protože X570 je kromě jiného porstevna kompletně pro PCIe 4.0, což vyžaduje mnohem kvalitnější design a vícevrstvá PCB než tomu bylo u většiny X470 modelů. Současně X570 platforma je přímo určena až pro 16jádrový RYZEN 9 procesor, takže tomu musí zpracování desek odpovídat. A odpovídá!
- Gigabyte X570 I AORUS PRO WiFi
Každého z výrobců jsme požádali, aby nám poslal na úvodní testování své nejzajímavější modely. Gigabyte nám tak na první testy půjčil dva nejrozdílnější modely, které v nabídce X570 desek vůbec má. A hned ten první bude určitě zajímat mnoho uživatelů, protože mini-ITX X570 desek nebude na trhu zrovna mnoho ...
Ano, hned od začátku tu máme kvalitní mini-ITX desku, do které můžete bez obav dát i ten 12 či později i 16 jádrový RYZEN 9 procesor a taktovat je! A zpracování desky tomu odpovídá. Potěší ale i majitele RYZEN G procesorů, pro které je tahle deska určitě overkill, ale dá se použít a nabídne pro ně 2x HDMI a 1xDP výstupy vzadu, solidní integrovaný zvuk atd.
Deska má samozřejmě všechny PCIe sloty ve 4.0 standardu, ale je zpětně kompatibilní s PCIe 3.0. Potěší hned dvě M.2 pozice, jedna přímo chlazená s čipsetem a druhá vzadu na desce. Ve výbavě nechybí WiFi 6 a BT5 karta, potěší i funkce Q-FLASH, která umožní přeflashovat BIOS aniž byste měli nainstalovaný nebo kompatibilní CPU, RAM či GPU.
Celkově velmi atraktivní malá deska s výborným zpracováním a výbavou, jedna z nejlepších mini-ITX, kterou jsem kdy viděl. V kombinaci s 12jádrovým či 16jádrovým RYZEN 9 procesorem a AMD RADEON RX 5700 grafikou to bude naprosté dělo, které můžete ale nacpat i do menších skříní, na rozdíl od druhé desky, kterou máme už v redakci a tu do malé skříně určitě nedáte ;).
- Gigabyte X570 AORUS XTREME
No a něco ze zcela opačné strany nabídky a hlavně extrému. Zatímco předcházející deska je s přehledem nejmenší extrémní X570 model, který Gigabyte nabídne, AORUS EXTREME je ta největší. A je naprosto famózní!
E-ATX platforma nacpaná až po střechu výbavou a kvalitou. Mezi snad všemi X570 deskami na na trhu vyniká pak tím, že nemá aktivní chlazení, tedy ventilátor na sobě! Celé chlazení je pasivní, protože všechny pasivy jsou propojeny heatpipe, a zejména ten, co chladí čipset a okolí, je obrovský kus kovu.
Pokud jde o výbavu, má všechno, co si dnes jen lze vymyslet. Včetně dvou síťovek, kdy ano, jedna je 10Gbit. Nechybí WiFi 6 s BT5, 3x M.2, 3x PCIe (16+8+4) všechno v PCIe 4.0 verzi. Extra posílená je i integrovaná zvukovka, která je to nejlepší, co lze dnes integrované na deskách vůbec najít.
Deska podporuje extrémní taktování a taktování vůbec s extra výbavou tomu určenou. Její zpracování jde o třídu výše, než jsme byli zvyklí. PCB má 8 vrstev! Běžně přitom mívají desky jen 4, ty lepší třeba i 6. Ohromující 16fázová napájecí kaskáda nakrmí cokoliv. Na téhle desce budou padat rekordy, jak ohledně taktování CPU, tak hlavně pamětí, kdy 8vrstvé PCB umožní nastavení, která jednoduše na deskách s méně vrstvami nejsou ani myslitelná.
Co mě se hodně líbí je otočení prakticky všech konektorů na pravé straně na bok. Takže netrčí směrem vzhůru, ale do boku. Celkově jedna z nejlepších desek, kterou jsem kdy držel v ruce.Ttohle je rozhodně deska, která může stát v čele nabídky a ukazovat, co je dnes vůbec možné na poli záklaldních desek. V příslušenství najdete také RGB AORUS modul pro připojení a ovládání RGB příslušenství a ventilátorů do skříně.
Gigabyte nám mimochodem poslalo i jedno z prvních PCIe 4.0 NVMe SSD na trhu. Jeho nové AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB nabídne až 5000MB/s ve čtení a 4400MB/s pro zápis. Samozřejmě jen na AMD X570 platformě, protože žádná jiná nemá PCIe 4.0. Na Intel platformě a nebo starších AMD čpsetech s jen zastaralým PCIe 3.0, samozřejmě bude pomalejší.
Obě desky, stejně jako mnoho dalších brzy otestujeme. Pokud se ptáte na ceny, tak ITX varianta AORUS PRO WiFi by měla stát maximálně cca 219 dolarů tedy cca 5950 korun vč. DPH. AORUS XTREME je pak extrém ve všech ohledech a TOP model v rámci celé nabídky. Cena téhle desky bude nejspíše kolem 600 dolarů a tedy cca až 16 tisíc korun vč. DPH. No nedivte se, zpracování desek, jejich výbava, technologická a výkonová převaha AMD X570 platformy atd. tomu naprosto odpovídá.
Tohle je to nejlepší, co si do nového PC budete moci vůbec osadit na stále ještě mainstreamové PC platformě … a věřte, že tohle je mainstream vedle toho, co AMD chystá v rámci ThreadRipper procesorů a nové platformy pro ně určené ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|