Rozdíl mezi modelovou řadou pro Intel a AMD na poli základních desek byl velký. Náhoda to není.
Speciálně v minulých letech u předchozích RYZEN procesorů a desek pro ně, panoval značný rozdíl v nabídce výrobců desek mezi deskami pro AMD a pro Intel. Speciálně u vyšších mainstreamových a high endových řad byl viditelný rozdíl v přístupu výrobců, kdy mnozí prostě nenabízeli AMD varianty zajímavých modelů vůbec, ačkoliv jinak nižší AMD a Intel verze víceméně stejných modelů nabízeli. AMD platforma však nápadně postrádala třeba zajímavé bílé desky, zejména modely s otočenými konektory na záda či dokonce i některé high end verze.
Důvodem byl tlak Intelu, aby výrobci tyto marketingově atraktivní desky pro AMD platformu prostě nedělali. Samozřejmě firmy to nepřiznají oficiálně, ale neoficiálně tohle není tajemství. Zejména u AMD5 X670E série pro Ryzen 7000 byl rozdíl v nabídce některých výrobců až okatě alarmující. Například pro Intel existovaly high end varianty jako Gigabyte a jeho Xtreme Z790 verze, která z nějakého důvodů pro AMD ve stejné podobě vůbec nebyla. Stejně také mnohé bílé nebo jinak speciální edice pro AMD nebyly uvedeny. A už vůbec výrobci nenabízely tzv. „BFT“ tedy desky s konektory otočenými na záda s AM5 paticí. Opět téměř bez výjimky jen záležitost Intelu. A to navzdory faktu, že o ty Intel verze vlastně nikdo nestál, protože Intel a jeho platforma už jednoduše nebyla zajímavá.
Někteří také poukáží na zjevný rozdíl v počtu nabízených modelů, kdy pro Intel výrobci nabídnou v rámci jednoho čipsetu klidně 20+ modelů (každý), pro AMD jen pár. Tohle mě ale osobně zase tak moc netrápí, jednoduše Intel prodával prostě více procesorů, takže širší početní nabídka desek se dala omluvit. Především však osobně dlouhodobě kritizuji tohle absurdní množství modelů od každého výrobce. Je to plýtvání a zjevný nesmysl. Výrobci to vysvětlují odlišnými požadavky různých trhů, kdy některé prvky výbavy jsou v některých částech světa nutností, v jiných ne, a tak prostě ve výsledku je ta nabídka tak široká. Osobně si ale dlouhodobě myslím, že speciálně s ohledem na náklady nedává smysl nabízet více jak 5 modelů s jedním čipovým řešením, speciálně u dražších desek je ta nabídka nesmyslně široká, kdy mají několik ATX variant stejné desky, a naopak chybí mATX apod. Jsem příznivcem toho, že méně je někdy více a lepší pár kvalitních produktů s jasným výběrem mezi nimi, než záplava stejných desek s minimálními odlišnostmi.
- AMD platforma dostane více zajímavých desek!
Proč o tom mluvíme? Asi jste si všimli, že bohužel výrobci desek následovali podobný scénář i s novými X870E/X870E/B850 modely u AMD AM5, kdy pro dnes naprosto nezajímavý (a fakticky mrtvý) Intel LGA 1851 už dávno na trhu jsou mnohé extrémní luxusní desky Z890/B860, bílé edice a modely s otočenými konektory na záda apod. Nicméně v této generaci už výrobci desek nemohou jednoduše ignorovat prostou realitu, že ta nová generace procesorů Intel se téměř neprodává. Nikdo, kdo má na výběr a ví, jak se věci mají, je jednoduše nechce a AMD má prostě objektivně jasně lepší procesory. Speciálně pro desktopové PC nadšence. Mohu tedy potvrdit, že nabídka AMD desek se brzy rozroste o zajímavější edice a „nevysvětlitelná exkluzivita“ některých designů jen pro Intel, tak pomalu končí.

Vrací se například extrémní edice, včetně skutečného XTREME modelu Gigabyte pro AMD ve formě X870E AORUS XTREME AI TOP. ASUS pak brzy uvede konkurenční ROG Crosshair X870E Exreme verzi, i když v jeho případě tohle pozdější uvedení Extreme edic je relativně běžné, jelikož tahle deska má být vyladěnější a prostě TOP, takže obvykle vychází později. Ovšem nelze si nevšimnout, že jaksi ROG Extreme Z890 byla uvedena téměř okamžitě při vydání Z890. Takže ne vše je tu zjevně košér ;). Nicméně situace se pro AMD zlepší i v mainstreamu. A hlavně na poli tzv. BTF desek, kdy ASUS konečně nabídne zajímavou desku tohoto formátu pro AMD platformu. Konkrétně Asus TUF Gaming B850-BTF:

Otázkou je, proč to dělá tak tiše? Možná proto, že k tomu nemá odpovídající grafickou kartu? Jak vidíte, ta nová ASUS deska má i ten jeho speciální konektor pro skryté napájení grafiky. Ovšem ASUS nyní jaksi nemá žádnou aktuální BTF kartu. Vlastně fakticky nemá žádnou, protože ty starší 4070 Ti/4090 BTF jsou dávno pryč. Možná chystá nějakou Radeon RX 9070, protože na NV to nemá smysl stavět s jejími dodávkami GPU? Ale nevíme o tom. Naštěstí lze do té desky osadit i normální kartu a potěší tedy jen všechny ostatní konektory, že jsou na záda. S ohledem na provedení desky i přes fakt, že jde o B850, nebude levná. Nicméně je to prostě další zajímavý model, který dodatečně rozšiřuje nabídku nových AM5 desek, kde doposud prostě nebyla a existoval podobný design jen u Intelu. Náhoda?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|