Pro mainstream ale dorazí NVMe PCIe 5.0 řešení později. Zatím to není na pořadu dne.
PCIe 5.0 chce Intel nabídnout už na Z690 platformě s procesory ALDER LAKE, které se představí na konci tohoto roku. Nicméně všichni se shodují, že je to hodně předčasné. Neexistuje na trhu žádná PCIe 5.0 grafická karta ani běžné SSD řešení. A u tohoto to nějaký čas zůstane. Nebude tak ani možné otestovat, jestli tohle nové rozhraní na nové Intel platformě vůbec funguje.
Samozřejmě o tom, že PCIe 5.0 (Gen5) co by standard později nastoupí, nikdo v nejmenším nepochybujeme. A těšíme se na něj :). Ovšem jeho nástup bude ještě komplikovanější než současného Gen4. Díky zdvojnásobení přenosových rychlostí proti PCIe 3.0 vyžaduje už Gen4 výrazně robustnější zpracování PCB, aby signál a vše bylo perfektní a spolehlivé. Asi vás tedy nepřekvapí že Gen5, které opět bude mít dvojnásobnou přenosovou rychlost proti Gen4, vyžaduje ještě o třídu lepší zpracování všeho. Současně však platí, že ze strany běžných PC není zdaleka využito ani plně možností PCIe 4.0 …
Máme sice na trhu grafické karty s PCIe 4.0 (Radeon RX 5000/6000 grafiky AMD a RTX 3000 od NVIDIA), ovšem u herních grafik je vidět přínos PCIe 4.0 jen u karet jako třeba RX 6600 XT, které nemá ten konektor s plnými 16linkami, ale jen s 8, takže když to zapojíte do PCIe 3.0 je tam ve špičkách určitý několika jednotek % úbytek výkonu proti 8linkám Gen4. Ale v praxi to není zase tak velký rozdíl, aby to mělo smysl řešit. Ovšem ani u TOP výkonných grafik není dnes ve hrách příliš velký rozdíl mezi x16 linkami v Gen4 vs Gen3 režimu. Rozdíly jsou měřitelné pouze u TOP modelů hlavně v případě jejich výpočetního využití. Zkrátka aktuální PCIe 4.0 zdaleka není využito na hranici svých možností …
To platí i o SSD, kdy na trhu máme sice dnes už běžně NVMe M.2 PCIe 4.0 M.2 disky s rychlostmi kolem 7000MB/s pro čtení, ovšem zápisy jsou stále mnohem pomalejší. Navíc v běžně praxi není v mnoha směrech u běžných PC téměř poznat rozdíl proti SATA SSD s 520MB/s, vyjma extrémnějších případů použití. I když i tady se snad situace zlepší s nástupem technologií jako Direct Storage, kdy by hry konečně mohly potenciál NVMe SSD využít. Z hlediska běžných PC jsme stále daleko od využití potenciálu PCIe 4.0 rozhraní. NVMe SSD se sice blíží maximům pro čtení u tohoto 4linkového M.2, které je kolem 7500MB/s, ovšem čtení ani těch nejlepších modelů nedosahuje pořádně ani poloviny této potenciální rychlosti. Takže ještě určitě tak dvě generace SSD, než bude PCIe 4.0 nějakou limitací.
- Pro koho PCIe 5.0 bude? Určitě pro servery a HPC!
Zatímco u běžných PC je PCIe 5.0 věc, co nebudeme muset ještě několik let řešit, u výkonných serverů, workstation apod. to je o něčem jiným. Už dnes stávající výpočetní karty AMD a NVIDIA používají ještě dodatečné komunikační můstky, takže nejpozději u další generace počítáme s nasazením PCIe 5.0. Což tedy bude na konci příštího roku.
Zatímco AMD nepočítá s velmi náročným PCIe 5.0 u první generace mainstreamové AM5 platformy a procesorů ZEN3+/ZEN4 pro ni určených, počítá s Gen5 určitě pro servery a pracovní stanice. Tedy procesory EPYC a ThreadRipper se ZEN 4 architekturou, které dorazí v druhé polovině příštího roku. To platí i o serverové platformě a platformě pro pracovní stanice společnosti Intel, kdy v druhé polovině roku dorazí Sapphire Rapids, stejně jako konkurenční AMD s DDR5 a PCIe 5.0 podporou.
- První produkty se už chystají
Udělat tedy PCIe 5.0 sloty a linky na základních deskách bude zase o něco dražší a složitější, než u Gen4. Proto je celkem nesmysl to osazovat na mainstreamové platformy, kde to bude jen zvyšovat cenu, než aby to reálně k něčemu bylo. U serverových platforem, high endu a pracovních stanic je to pochopitelně o něčem jiném. Tam už dnes jsou jednak kvalitní desky velmi drahé a zpracování musí být TOP, takže náklady na Gen5 jsou akceptovatelné. Současně vzhledem k výkonovým ambicím je přítomnost PCIe 5.0 prakticky nutností.
První grafické karty s PCIe 5.0 rozhraním dorazí nejpozději s nástupem nové generace ke konci příštího roku. Teoreticky by PCIe 5.0 mohly nabízet nové Intel ARC grafiky, ale vzhledem k jejich výkonu maximálně v úrovni kolem RTX 3070 či RX 6700 XT, je to úplně k ničemu u nich. Teoreticky jediný nový produkt, který se v nejbližší době chystá na trh a mohl by PCIe 5.0 využít, je AMD Instinct Mi200, což bude první čipletové GPU postavené na CDNA 2 architektuře. Tam by dávalo použití i smysl, na druhou stranu, protože neexistuje žádná serverová platforma s PCIe 5.0 a nebude na trhu ještě skoro rok, divil bych se, kdyby AMD novou MI200 vybavilo PCIe 5.0. Vyloučit to nelze ale nedává to moc smysl. Zkrátka v případě výkonných grafik se dočkáme PCIe 5.0 až nejdříve za rok.
A tak pravděpodobně jako první uvidíme Gen5 rozhraní u SSD. Výrobci již připravují a testují prototypy nových disků. KIOXIA ser nedávno pochlubila výkony serverového prototypu 2,5“ disky pro datacentra. Dokázala s ním nabídnout 14 000MB/s pro čtení a 7000MB/s pro zápis. Dokonce jsou nižší i latence. Působivé. Nicméně jde o datacentrový produkt, konkrétně řadu SSD 2.5″ EDSFF E3S, která bude nabízena ve variantách od 1,6TB po 30TB a to někdy v průběhu roku 2022. Očekává se spíše jeho druhá polovina, kdy mají nastoupit nové platformy Intelu a AMD vybavené Gen5 rozhraním.
Pokud jde o PCIe 5.0 NVMe řešení, určitě o nich brzy také uslyšíme, ale obávám se, že tam ty nárůsty tak rychlé nebudou. I ty nejlepší běžně dostupné M.2 NVMe Gen4 dnes nevyužívají zdaleka potenciálu PCIe 4.0, takže PCIe 5.0 s 2x vyšší propustností, to bude na mnoho dalších let. Osobně bych ale rád viděl alespoň nějaké smysluplné využití v praxi, protože snad vyjma stříhání videa a práce s většími soubory, v běžném PC není zkrátka poznat rozdíl ve výkonu mezi SATA rozhraním a nejrychlejším Gen4. Což je dost smutné, když benchmarky ukazují 10x vyšší rychlost čtení a běžně 3 až 4x vyšší rychlost čtení. Zkrátka praktické využití potenciálu rychlých SSD značně kulhá a bojím se, že PCIe 5.0 ještě zvýrazní ten rozdíl mezi těmi krásnými benchmarkovými úžasnými výkony za které platíme, proti realitě jejich praktického využití a rozdílu proti papírově mnohem pomalejším SSD …
Z hlediska našich běžných PC tak bude mít smysl řešit PCIe 5.0 určitě až u nadcházející generace high endu, tedy 5nm RYZEN ThreadRipper (ZEN 4) pro novou platformu s DDR5/PCIe 5.0 a nebo konkurenčních Intel SAPPHIRE RAPIDS. U herního mainstreamu bude mít smysl možná při osazení TOP grafik nadcházející generace, jako čipletová RX 7900 XT, která by měla mít více než 2,5x vyšší výkon než 6900 XT. Ale to opět bude tedy aktuální až u další generace CPU a platforem, což znamená 5nm RYZEN 7000 (ZEN 4) a AM5 platformy a Intel Core 13 000 (RAPTOR LAKE), obojí nás čeká nejdříve v Q4 2022, tedy více než za rok. A i pak bude ještě trvat roky vývoje dalších generací, než bude potenciálu PCIe 5.0 využito a než bude skutečně mainstreamem ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|