Ptáte se nás na to hodně, takže se pokusím odpovědět tímto článkem.
Výběr základní desky není dnes úplně jednoduchý, obzvlášť pokud jste omezeni rozpočtem. A teď nemyslím to, že někteří výrobci desek jsou "šílenci" a s jedním řešením uvedou třeba 10 modelů, lišících se v minimálních detailech. Řeč je hlavně o čipsetových řešeních, konkrétně u platformy Intel LGA 1151. Zatímco na AMD platformě je výběr poměrně jednoduchý (výběr se pro nás prakticky omezuje na FM2+ patici, kde je A88X čipset a AM3+, kde jsou 970/990FX desky) u Intel platformy LGA 1151 je výběr poněkud složitější. Intel má totiž aktuálně hned 6(!) čipových sad pro tuto mainstreamovou platformu. Na vrcholu stojí Z170 a pak je tady ale také H170, H110, Q170, Q150 a B150. Mnozí se tak ptají, který čipset zvolit, protože kvalitní Z170 základní deska stojí poměrně dost peněz.
- Vybírat budete mezi: Z170, H170, H110 a B150
Zjednodušme situaci tím, že výběr desek pro nás běžné uživatele omezíme na řešení Z170, H170, H110 a B150, protože právě tyto desky v drtivé většině případů najdete v běžných obchodech. A vyjádřeno tabulkově pokud jde o parametry, to vypadá takto:
Ano, jak vidíte, mezi jednotlivými čipsetovými řešeními je rozdíl. A to nejen v podpoře/nepodpoře některých technologií, ale i ve stupni výbavy. Pochopitelně rozdíl je i v ceně základních desek. Nejlacinější jsou modely H110, které začínají někde nad 1500 korunami vč. DPH. Často se ale jedná o DDR3 základní desky, kdy ale jak víme, tak sám Intel nedoporučuje kombinovat procesory SKYLAKE s klasickými DDR3 1600 moduly, pro které ale výrobci desek udávají podporu - správně ke SKYLAKE patří jen DDR3L moduly. Už z tohoto titulu bychom se H110 řešení vyhnuli, a pak je tu i zdaleka nejchudší výbava, kdy H110 nemá ani PCI-E 3.0 a i to co má je značně omezené.
A tak pokud budete vybírat levnější základní desku pro SKYLAKE procesor, budete se rozhodovat mezi H170 a B150 řešením, na což se nás také nejčastěji ptáte. Parametrový rozdíl vidíte v tabulce. Oba tyto čipsety nepodporují taktování (to podporuje jen Z170, ale protože nejlevnější Intel SKYLAKE procesor umožňující taktování stojí přes 7 tisíc, tak to asi není problém), oba mají přiojený k čipsetu 1x PCIe x16 PCI-E 3.0, ale H170 jej má v 16 linkové verzi, kdežto B150 jen v 8 linkách. A to také znamená, že ani PCIe řešení M.2/SATA Express není na B150 podporováno, zatímco na H170 ano a celkový počet PCIe zařízení které můžete mít najednou připojeny je nižší. B150 má pak i o něco méně USB a SATA a pár dalších věcí. Takže říkáte, že H170 je jasná volba před B150? Inu teoreticky by to tak bylo, prakticky je tu ale problém.
Vaše dotazy na toto téma směřují hlavně k výběru sestav, který pro vás připravujeme. Tam jsme v levnějších sestavách pro Intel použili právě hlavně B150 řešení v podobě mATX "herních desek". Proč když je H170 lepší? Protože výrobci desek se rozhodli, že u levných desek udělají kvalitní pěkně vypadající jen B150 modely, ale už ne H170 verze. A tak pokud chcete slušně vypadající levnou "herní" desku pro SKYLAKE, zjistíte, že váš výběr se omezí právě na B150 desky.
H170 základní desky jsou totiž dražší a jen minimum jich je v pěkné edici a pokud jsou, tak jejich cena už je znatelně výše proti B150 řešení. Tak vysoko, že je v podstatě téměř na úrovni plně vybaveného Z170 řešení, které je prostě lepší.
Naše volba u sestav pro osazení B150 je tak volba cenová, nicméně toto řešení má problém v tom, že nese méně PCIe linek tudíž může být v extrémech výkonově limitováno a nemá možnost osazení M.2 SSD řešení. Bohužel nabídka H170 řešení není příliš bohatá a nenabízí to, co bychom potřebovali za stejně výhodných cenových podmínek (až na vzácné výjimky zejména u mini-ITX řešení). A tak jedinou volbou, která zbývá, je samotný Z170, ale to už pochopitelně leze do peněz. Omlouvám se, pokud jsem tedy tyto věci nezmínil podrobněji v sestavách, dělám to tedy nyní. Dlouhodobě však doporučujeme na základních deskách nešetřit. Proto, pokud stavíte vyloženě herní sestavu, celkem doporučujeme vždy použít Z170 řešení, i když je v těch kvalitních edicích prostě dražší, ale jsou tam prostě modely, které ve stejném zpracování na H170 řešení nekoupíte. A pokud máte prostě hluboko do kapsy, zbývá tedy B150, které jsou v celkem pěkných edicích, ale bohužel parametry odpovídají B150 řešení a tedy z výše uvedeného je vám jasné, kde jsou ta omezení a že jsou znatelná.
Pro naše doporučené sestavy zohledňujeme ve výběru desek kromě čipsetu a ceny, také výbavu a zpracování tohoto konkrétního modelu, zejména pokud jde třeba o lepší integrovanou zvukovou kartu, kde je mezi deskami docela dnes rozdíl, atd.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|