Základní desky AMD B450 v redakci a míří na trh. Jde o nejzajímavější novou platformu na trhu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 22 červenec 2018
altV redakci se nám sešlo hned několik B450 desek a další jsou na cestě. A máte se na co těšit.

 

 

 

 

Předem musím říci, že NDA na B450 platformu od AMD končí podle AMD 31.6.2018, nicméně situace je, že na NDA v tomto případě nějak všichni kašlou. Základní desky jsou nejen v distribuci, ale dají se najít i obchody, které vám ji už teď klidně prodají, ačkoliv oficiální uvedení ještě neproběhlo. Snad všichni výrobci pak tyto oficiálně nevydané základní desky ukazují na svých stránkách jako vydané produkty.

Pravdou ale je, že B450 není přelomová novinka. B450 čipset jde v duchu již představeného X470, tedy přináší drobná vylepšení a hlavně aktualizované modely jednotlivých modelů základních desek, nicméně v zásadě prostě jde o vylepšené dosavadní B350 a X370 platformy, jen prostě přicházející pro aktuální 12nm RYZEN 2000 procesory. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od Intelu, který znemožnil používání LGA 1151 procesorů COFFEE LAKE na starších LGA 1151 deskách (Z270/170), AMD funkčnost starších i aktuálních procesorů neomezuje.

Nové RYZEN 2000 si můžete osadit i do starších desek X370/B350 jen musíte udělat update BIOSu, což bohužel může být pro některé uživatele dost komplikované, obzvlášť pořídí-li dnes B350/X370 desku novou z obchodu a k tomu novější RYZEN 2000 CPU, tak to doma nemusí rozchodit, jelikož loni vyrobená deska samozřejmě nemá v základu aktuální update BIOSu s podporou letošních CPU. Bohužel stále není totiž standardem speciální funkce lepších desek, která umožňuje přehrání BIOSu bez nutnosti osazení kompatibilního CPU apod. Několikrát v poslední době jsem byl kontaktován uživateli s podobným „problémem“. Doporučuji prostě při nákupu požádat prodejce o přehrání BIOSu na nejnovější verzi, solidní obchody to zvládnou. Nicméně s příchodem nové B450 platformy (a X470) tato „starost“ odpadá, protože pochopitelně tyto nové desky mají automaticky od začátku podporu stávajících letos uvedených CPU.

Každopádně B450 není jen pouze přejmenovaný B350. Přináší několik vylepšení v podobě vlastní efektivity a také podporuje vylepšený Precision boost Overdrive a XFR2 přicházející s novými procesory AMD RYZEN 2000 a využít tak maximum jejich potenciálu v základu a potenciálu vašeho chlazení. Další novinkou je pak podpora AMD StoreMI, což je technologie nabízející výkon SSD při využití kombinace HDD, SSD a RAM. No a pochopitelně proti loňským B350 modelům jednotliví výrobci desek aktualizovali design v případě B450 v mnoha ohledech, kompatibilitu a funkčnost mnoha DDR4 pamětí atd. B450 desky samozřejmě přímo nahrazují B350 modely, které už se jen budou doprodávat.

  • B450 základní desky

Na trh míří několik desítek modelů a proti X470 deskám, jejichž výběr je velmi omezený, a to téměř výhradně na ATX modely, několik ITX a téměř žádný mATX, tak v případě B450 přichází desky v každé velikosti. Vzhledem k tomu, že tato platforma pokrývá v podstatě low end i mainstream jsou kvalitativně mezi deskami dost rozdíly, protože tady pochopitelně záleží na každém dolaru. Ty nejlevnější modely budou stát kolem 1500 korun, zatímco dražší až kolem 3000 korun, za což však budou nabízet luxus, za který se obvykle platí ještě mnohem více. B450 platforma si tak zachová status asi nejvýhodnější a pro většinu uživatelů nejzajímavější desktopové PC platformy na trhu.

Do redakce nám mezitím dorazilo několik novinek, zatím tedy ty luxusnější :). ASUS nám poslal dvě jeho parádní B450 modely v podobě ATX verze ROG STRIX B450-F GAMING a ITX modelu STRIX B450-I. V obou případech jde o nejluxusnější desky s B450 čipsetem na trhu, ta ITX edice je a bude i nejdražším B450 modelem na trhu, podobně jako její B350 verze, a to ze stejných důvodů ;).

To B450-F STRIX bude o něco levnější, kdy vzhledem k výbavě a zpracování nabídne velmi zajímavý poměr cena-výkon, kdy má v podstatě vše, co běžný uživatel může od desky žádat, ve špičkovém zpracování a provedení, které obvykle nabízí dražší modely, ale prostě cena bude mnohem přijatelnější. Troufám si říci, že tohle bude jeden z hodně populárních modelů.

Jako další nám do redakce dorazil model od Gigabyte, konkrétně opět luxusnější kousek v podobě B450 AORUS PRO, který existuje ještě v o pár set korun dražší edici s WiFi. I tento model nabízí v podstatě vše, co najdeme u výrazně dražších edic desek (X470/Z370) včetně podobného zpracování.

Gigabyte mě informovalo, že hodlá být s tímto modelem dost cenově agresivní, takže bych očekával opravdu hodně zajímavou cenu, určitě pod 3 tisíce. Asi se ptáte, jak je možné, že jsou tyhle desky, co vypadají jako výrazně dražší edice s čipsety X470/Z370, stojí tak málo. Inu přeci jen celkový stupeň výbavy je o něco nižší a pak je tady nižší level zpracování, pokud jde o napájení, elektroniku apod. Napájecí kaskády, a další elekroniky je na B450 deskách obvykle přeci jen výrazně méně, což má zásadní vliv na cenu. Ale už jsme některé B450 desky v rychlosti vyzkoušeli a z praxe mohu říci, že na nějaké limity tohoto napájení narazíte až když bude hodně taktovat nějaké to 8jádro. A tím hodně myslím vodu nebo spíše až dusík. Prostě slabší napájecí kaskáda více topí atd. Jinými slovy, pro všechny běžné uživatele nepředstavuje jednodušší řešení kaskád a další elekroniky u levnějších B450 absolutně žádný problém ani omezení, a to i pro jakékoliv běžné domácí taktování.

B450 desky pak podle mého budou nejatraktivnější desktopovou platformou na trhu, protože prakticky nabízejí z hlediska výbavy vše, co je nutné v dostatečném množství, výkonově jsou špičkou a cena je prostě fantastická. Proti konkurenční a nedávno uvedené Intel B360 platformě pak nabízejí prostě více. Zatímco Intel B360 platformu značně funkčně a možnostmi omezil, nemůžete na ní taktovat vůbec nic, a to včetně pamětí, které si sice můžete koupit rychlé, ale více než 2400/2666MHz vám to stejně nepojde. AMD B450 platformu neomezuje. Stále plně podporuje taktování všeho, včetně možnosti osazení rychlých RAM 3200/3400MHz a více, a to ceny končících B350 a nových B450 jsou často za srovnatelnou desku ještě o něco lepší než u B360. Nemluvě o faktu, že do B450 můžete osadit i 8jádrový RYZEN 7 a téměř určitě i příští rok 7nm RYZEN procesory. O budoucí kompatibilitě a rozšiřitelnosti B360 od Intelu máme značné pochybnosti a podpora 8jádrového Intelu také není vůbec jistá. Ostatně nemůžete do ní osadit ani starší LGA 1151 čipy, což samozřejmě do B450 není problém, loňské RYZEN 1000 procesory tam bez potíží fungují.

Takže počítejte s tím, že v srpnu budou B450 desky normálně dostupné a v obchodech a budou skvělou volbou pro každého, kdo hledá plně vybavenou a funkčně neomezenou platformu s vynikajícím poměrem cena-výkon. Nabídneme vám spoustu článků, testů a dalších informací.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-22 07:39:03

30.6.2018?
Jinak silnější napájecí kaskáda (s více Mosfetama) nemusí být vždy pozitivní. Pro slabší procesory je lepší mít napájecí kaskádu dimenzovanou ta akorát. Nejúspornější desky mívají třebas jen polovinu nebo dvě třetiny napájecích větví, co taktovací desky.
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-22 09:50:23

Skutečně data (datumy) nějak nesedí.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-22 21:56:20

A konečně přicházejí nějaké levné mATX desky.

Levňoučký a přitom rozumně vybavený Pro4 od asrocku nebo trochu dražší mortar od MSI, ale pro změnu s výstupy od spdif po display port a type c usb. (škoda jen obyč alc892 nebo realtek LAN)

Ale hlavně že bude pořádný výběr, jako je na intel platformě.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-23 00:58:59
avatar
Postrádám přehlednou tabulku o možnostech chipsetů x470 a B450 (množství pcie linek, jakým způsobem jdou dělit atd. Někdy je tento web až přespříliš psán "populární" formou. Není to na škodu, pokud nechybí to technické, zde však chybí.
Plánuju např. Osadit do desky 2xnvme x4 SSD. Umí to B450 nebo na to potřebuju dražší x470? Jaké jsou možnosti RAIDu v takovém zapojení? Umí ho B450 nebo až X470? Jak se dělí pcie linky, je např. V B450 při dvou nvme jsou pro první disk dispozici x4 linky a pro druhý x2, nebo pro oba x4 ale pak jsou pro vga slot k dispozici jen x8 linek? Tolik otázek, vše si musím stejně zjistit sám. Recenze nám zas na nic z toho neodpoví, místo toho zase ukáže, že různé desky se stejným chipsetem dávají rozdíl 1fps ve hrách (chyba měření) - vypovídající hodnota 0, škoda času redakce to vůbec měřit
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-23 09:45:27

Presne, tiez som toto posledne riesil. Prave kvoli NVMe SSD.
Vyrobcovia si to robia ako sa kazdemu chce.
Casto, aj pri Intel Z370 chipsete, ktory ma dostatok PCIe, liniek najst dosku, kde druhy M2 slot je len PCIe x2.

Alebo nelogicky, v prvom M2 slote (kde chcem mat systemovy SSD) je podpora aj SATA, aj PCIe SSD. Naco tam davat SATA? Ved system chcem mat tym padom na PCIe SSD, ktory je rychlejsi. SATA+PCIe podpora by sa skorej hodila v druhom M2 slote. Alebo proste do oboch M2 dat podporu SATA+PCIe, nech si uzivatel vyberie, ako mu najviac vyhovuje. Ked mu stacia lacnejsie SATA M2 SSD, kupi si tie. A nie byt takto nelogicky limitovany vyrobcom dosky.

AMD chipsety a CPU by mali mat PCIe liniek este viac. Tak netusim, co s tym vyrobcovia maju za problem.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-23 09:56:14
avatar
zaleží, kolik osadíš přídavných karet, obecně je X470 na dvě M.2 PCIe vhodnější protože má více linek než B450 .... já se na to podívám, ale u většiny X470/B450 desek by to mělo být velmi podobné.

BTW: hned první obrázek v tomto článku je tabulka s parametry čipsetů jsou tam i PCIe linky ....
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-23 11:08:00

Ked si vezmeme x470 chipset, ktory je vlastne najvyssia rada s najviac PCIe linkami + Ryzen 2xxx CPU, ktory ich tiez ma dost....tak napr. pri ASUS TUF X470-PLUS GAMING je to takto:

AMD Ryzen™ 2nd Generation/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics/ Ryzen™ 1st Generation Processors :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)

AMD X470 chipset :
1 x M.2 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 2 mode)

Cela specifikacia tu:
https://www.asus.com/ae-en/Motherboards/TUF-X470-PLUS-GAMING/specifications/

...PCIe x2 v M2 slote z chipsetu ma len PCIe x2 ?

Pritom je to vyssia rada Asus TUF, tak tam cakam bezproblemovu podporu takejto banality. Lepsie umiestnenie komponentov z hladiska ich chladenia, lepsie chladenie ako take a kvalitu.

Preto som pisal, ze vyrobcovia si to robia ako chcu a clovek si to musi zakazdym kontrolovat.

Pritom 140eur je uz celkom dost za dosku. Bezne ceny pre beznych ludi su tak 80-120eur.

Dnes by som napr. za standard u normalnych dosiek (80-120eur) povazoval 2x M2 slot na SSD (podporujuci SATA+PCIe x4 vsade)netreba kable, usetrenie miesta), 1x PCIe x16 a 1-2x PCIe x1.
Bezny clovek ma max 1 kartu do PCIe x1 (zvukovka)
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-23 15:37:13

Pokud jsi si nevšiml tak asus TUF již není vyšší řada ale defakto to nic neznamená. Dřív platilo TuF = sabertooth = kvalita za rozumný peníz.
Teď z TUF zbylo logo a barva a je to nejubozesjsi model na X470 co se snad prodává a to nejen u ASUSu
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-23 16:07:14
avatar
Přesně. Stačí vzpomenout na Asus Sabertooth 990FX R2.0 a 3.0. To byly pecka deska. Dnes je TUF spíše základní řada, nic spešl. Štafetu převzala řada Prime. No a pak TOPky z řady ROG.
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - - 2018-07-24 09:22:43
avatar
A to jeste jak ktery prime, treba Prime X370-A je docela shit. VRM uplne stejne jako na nejlevnejsi asus b350 desce. Pretaktovani na tom musi byt parada
Ale to je celkem bezne u vsech vyrobcu, vetsina desek jede stylem copy/paste a az nejlepsi modely maji slusne napajeni. A nekdy ani tam ne, viz gigabyte a jejich naprosto otresny x370 Ultra Gaming /UG 2.0
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-24 14:53:49

No tak to teda pobabrali...clovek si mysli, ze to oznacenie tam na nieco je...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1453x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1701x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3887x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1263x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1246x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1206x
Komentářů: 1