Na serveru techreport.com vyšla s vydáním nových čipových sad AMD ihned recenze na Asus Sabertooth 990FX a MSI 990FXA-GD80. Už několik lidí včetně DDho tvrdilo, že z ceny dá se říct luxusního (jak po umělecké, tak i kvalitativní stránce) díla Asus Sabertooth budou mnozí překvapeni. A byl jsem i já.
Nová deska by totiž měla stát pouze 209 dolarů, což je v přepočtu kolem 4500 korun i s DPH. Navíc záruka by měla být celkem neuvěřitelných 5 let. Nemusím přehánět, když napíšu, že jsem šokován. Navíc už deska nepoužívá starý BIOS, ale nový UEFI. Co více si přát.
Zde vidíte, jak bude UEFI na Sabertooth vypadat. Pěkné přehledné grafické prostředí, možnost ovládání myší. Možností vznikne mnohem více, bootování při načítání komponent by mělo být mnohem rychlejší než u starého BIOS. Prostě samé a poměrně velké plusy.
Druhá představená základní deska MSI 990FXA-GD80 je zatím nejvyšším modelem od MSI. Její cena by měla být 200 dolarů, tedy o malinko méně než u Asus Sabertooth (kolem 4000 korun). Aktuálně je již v nabídce několika e-shopů v ČR za cenu kolem 4300 korun.
Deska vypadá také velmi pěkně, ale podle hodnocení serveru techreport.com vychází celkově hůře než Sabertooth. Redaktoři by si rozhodně vybrali konkurenci od Asusu. MSI také nahodilo do svého nejvyššího modelu místo BIOSu UEFI, ač by to jeden na první pohled nemusel poznat. MSI totiž zůstalo u schématu BIOSu, jaký byl předtím. I grafická stránka UEFI tak může vypadat takto:
Rozhodně zajímavé řešení. Jelikož budeme mít určitě vlastní recenze na oba modely, nebudu rozebírat, co má jaká navíc a lepší, ale uvedu jen to nejviditelnější - zadní panel. Ten je totiž lepší u Sabertooth. Porovnejte sami.
MSI má vzadu jen 4x USB 2.0 (Sabertooth jich má hned 10). Není tak plně využito potenciálu čipové sady. MSI sice asi nabídne bracket na vyvedení dalších, ale...to prostě nestačí.
Na internetu se objevila už i cena nižšího modelu MSI 990FXA-GD65. Ta by měla být o tisíc korun nižší než v případě GD80, což je ale dost. Alespoň v tom podání, v jakém jsme měli možnost základní desku vidět. Podrobnosti a ceny ostatních modelů na sebe nenechají dlouho čekat, takže vás budu průběžně informovat.
EDIT: Ještě mě napadla zajímavá informace, kterou asi většina z vás ví, ale pro jistotu ji uvedu. Základní desky se socketem AM3+ podporují procesory pro socket AM3. Upgrade tedy lze provést i bez nového procesoru architektury Bulldozer. Osobně mi to vyhovuje, neb plánuji koupit nejdříve desku a posléze až procesor, který teprve vyjde.
Zdroj: DDWorld, techreport.com