Arctic Cooling Freezer 7 Pro a 64 Pro je série chladičů procesorů, kterou zná asi každý. Za hezkou cenu nabízí velmi dobrý chladící výkon. Nová revize Rev.2 se však ne ve všech ohledech povedla.
- AC Freezer 7 Pro Rev.2 – multifunkčnost problémem
Společnost Arctic Cooling měla donedávna na trhu dva modely Freezeru Pro. Jeden model byl pro Intel patice, druhý pro AMD. Rozdíl byl pouze v uchycení a jméně, kde verze pro Intel měla v názvu „7 Pro“ a verze pro AMD „64 Pro“. Oba typy uchycení asi znáte. Intel má čtyři ostny, které se zapichují do čtyř připravených děr na základní desce, AMD má umělohmotnou základnu, na kterou se chladič uchytí přes dvě packy. Aby měl představu každý, podívejme se na obrázky:
AC Freezer 7 Pro měl na sobě již z výroby konstrukci pro uchycení od procesorů Intelu. Stačilo koupit, nasadit na procesor, zapíchat ostny a bylo po práci.
AC Freezer 64 Pro měl z výroby také konstrukci pro AMD patice. Pokud si představíme jeho uchycení, zjistíme, že ventilátor byl vždy nad nebo blízko operačních pamětí a profoukával chladič směrem k zadní části skříně. Tuto představu si zapamatujte, budeme s ní pracovat za chvilku dále.
V Arctic Cooling se však rozhodli, že je zbytečné mít dva typy chladiče, když mohou vyrábět jeden pro obě platformy. A proto vznikl Freezer 7 Pro Rev.2. Pojďme se na něj podívat blíže.
Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2
Na první rozdíl od předchozích modelů nemusíme dlouho čekat. Balení dřívějších modelů bylo krabičkové z kartonu, dovnitř jsme neviděli. Nový Freezer má balení z průhledného plastu.
V balení tak vidíme celý chladič. Podle mě je toto balení horší, neb v něm chladič nemá takovou ochranu před poškozením, ale to už je jen na výrobci. Vypadá to také tak, že se z Freezera stal produkt rychlého použití, který si krabičku za svou cenu nezaslouží.
Ať tak či tak, balení je poměrně chytře vymyšleno. Plast totiž není nikde svařen, nýbrž se drží sám sebe přes tři úchyty, které vidíte na druhém obrázku. Všechny tři jsou po krajích zadní části – napravo, nalevo a ve spodu. Po zandání chladiče do plastové krusty se obě její poloviny dají k sobě a přes úchyty se spojí. A drží. To je vymyšlené pěkně.
Protože je chladič multifunkční pro obě patice, je příslušenství rozděleno na AMD a Intel komponenty pro uchycení chladiče. Pro AMD jsou dvě kovové packy a dva šroubky, pro Intel pak umělohmotná čtvercová konstrukce, dva šroubky a čtyři ostny. Nechybí ani manuál, na kterém je popsána instalace pro obě patice.
Tvar a složení chladiče je stejné jako u předchozích modelů. Šest heatpipes, tři na každé straně, vede skrz hliníkové plátky z měděné základny, na které je již z výroby nanesena teplovodivá pasta. Celé tělo je pak ofoukáváno 80mm ventilátorem.
Porovnání základny s uchycením pro AMD u Freezeru 64 Pro
Jelikož je Freezer 7 Pro Rev.2 udělán multifunkčně, je nad základnou přišroubován plech, na který se oba systémy uchytí. U Intelu je to jednoduché. Umělohmotná konstrukce se na chladič přišroubuje, do jejích rohů se pak zasadí klasické Intel ostny a celé se to přitlačí do děr na základní desce.
Finální podobu nasazení pro Intel patici vidíme na obrázku. Ještě doplním, že podpora je pro všechny současné sockety – 1366, 1156 i 775. U patice Intel je navíc výhoda, že můžeme chladič uchytit, jak chceme. Nejlepší asi je, aby ventilátor foukal směrem od operačních pamětí k zadnímu systémovému ventilátoru.
A teď nastává zásadní dilema: Chladič se jmenuje Freezer 7 Pro Rev.2 a je tedy nástupcem verze pro patice Intel. Přidává multifunkčnost a možnost uchycení i pro patice AMD. Jenže proč? Na trhu je totiž na rozdíl od původního Freezeru 7 Pro Freezer 64 Pro určený pro patice AMD. Právě ten na trhu zůstává, prodává se a i výrobce ho má na svých stránkách v aktuální nabídce. Ono by to bylo jedno, jenže je tu ale a to poměrně velké. Vysvětlení najdeme s představením uchycení tohoto nového chladiče pro patice AMD.
Uchycení na patice AMD je uděláno přes tyto dvě kovové packy. Ty se musí přišroubovat k pevnému plechu, který je nad základnou chladiče, jenže…Pokud packy přišroubujeme ještě před umístěním chladiče do skříně, chladič na patici samozřejmě nenandáme. Pokud chceme packy přišroubovat ve skříni, tak i sebešikovnějšího kutila zřejmě chytnou nervy. Je potřeba si packy k plechu lehce předšroubovat. Zádrhel je pak v nandání. Určitě to nikdo nezkoušejte uvnitř skříně. To už stálo moje nervy. Chladič se dá přidělat na desku, když je deska mimo skříň, s velkými obtížemi i ve skříni.
Musíme držet jednou rukou obě kovové packy chladiče u umělohmotných pacek patice a druhou rukou šroubovat. Rozhodně je potřeba šroubovat postupně kousek jeden šroub, kousek druhý šroub. Navíc k tomu, abychom mohli šroubovat šroub pod ventilátorem, je potřeba ventilátor sundat. Tak a je to, řeknete si. Co z toho dělá za vědu? Úplně jednoduché to není, ale pro toho, kdo chladič po první instalaci už neodmontovává, je to v pohodě.
Chcete, aby vám, stejně jako u předchozí verze či uchycení pro Intel, foukal ventilátor směrem k zadní straně skříně? Smůla. Kovový plech nad základnou chladiče je totiž namontován na kříž s heatpipes, takže je možné při instalaci na AMD desku natočení ventilátoru pouze směrem foukání ke zdroji, nebo dolů do skříně. V pohodě přece, to se nepo…, když bude ventilátor foukat směrem na zdroj. Jenže ejhle, operační paměť do prvního slotu od patice? No, to bude oříšek. Z obrázku to není až tak patrné, ale chladič i s tenkou pamětí Kingston v prvním slotu koliduje. Vychyluje ji o kousek doleva, což se mi teda vůbec nelíbí. Podpora socketů AM3, AM2+, AM2, 939 a 754 mi tak v tomto případě přijde sice hezká, ale zcela zbytečná.
Ventilátor na chladiči má PWM regulaci, je tedy 4pin. Dosahovat by měl až 2500 otáček. Při této běžné rychlosti je poměrně tichý, na což jsme už zvyklí z předchozích verzí. Aktuálně je jeho cena okolo 400 korun i s DPH, což je dle mého názoru velmi pěkné. Na webu výrobce je udaná cena 25 Euro nebo 35 Dolarů, což je docela hodně na to, kolik stojí u nás. Konečně tak něco, co je u nás levnější. Teploty jsou určitě lepší než v případě základních chladičů procesorů. Přeci jen heatpipes odvádí mnohem lépe a plocha žebrování je mnohem větší. Výrobce uvádí tyto výsledky:
V obou případech tedy snížení o 10-15°C, což je i dle recenzí odpovídající. Chladič je určen pro procesory do spotřeby 130W, což by měly být všechny v prodeji bez přetaktování, i když šestijádra bych vynechal a raději koupil něco lepšího. Rozdíl v teplotě bude ještě větší při přetaktování procesoru, kdy se ještě více projeví umění heatpipes oproti standardnímu chladiči, na kterém bych procesory rozhodně nepřetaktovával.
Celkově je tak nová revize takovým otazníkem. Dle mého názoru měl výrobce zůstat u patice pro Intel a nedělat podobné pokusy. Propracovanost balení ostře kontrastuje s nedokonalostí a velkou nedomyšleností redukce na patice AMD, kdy je v podstatě všechno špatně. Pro procesory Intel je uchycení v pořádku, ovšem není to jen o jednoduchém nandání jako dříve. Teď už je potřeba vzít při instalaci šroubovák.
A proto: uživatelé platformy AMD, kupujte stále verzi Freezer 64 Pro a doufejte, že bude v nabídce i nadále. Uživatelé platformy Intel, nemáte na výběr, takže si pořiďte šroubovák, tak lehce jako dříve, to už nepůjde. Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 se prostě moc nepovedl.
Zdroj obrázků: Arctic Cooling
AUTOR: Tomáš "holoway" Hort |
---|
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq. |
|