AC Freezer 7 rev.2 není vždy ta nejlepší volba, ač již z hlediska výkonu chlazení nebo právě kvůli upevnění na procesor!
DDW je uživatelský magazín, a proto jsem se i já rozhodl přispět svou troškou do mlýna, aby někdo neříkal, že dokážu jen komentovat a nebo se strefovat do práce druhých.
- Problém s AC Freezer 7 rev.2
Před nedávnem jsem narazil na podobný problém jako Holoway ve svém článku a to ten, že chladič procesoru AC Freezer 7 rev.2 (dále jen ACF 7) je svou multifunkčností problematický u AMD sestav! Sám jsem si tento chladič loni pořídil, ale při koupi mě nenapadlo se podívat na způsob uchycení, které se od AC Freezer 64 liší, že ho nelze na desku pro AMD natočit tak, aby vyfukoval horký vzduch směrem k zadnímu větráčku. Takže jediná možnost je, že chladič bude foukat horký vzduch na zdroj, který se bude zbytečně přehřívat a jeho větrák bude hlučný díky větším otáčkám potřebných k uchlazení. U Intel sestavy by to tedy nevadilo a chladič by byl nainstalován správným směrem.
Pokud jsem počítač provozoval na běžnou práci ve Windows, tak větráček na starém chladiči ACF 7 zůstával buď zcela vypnutý, nebo běžel na velmi nízké otáčky a ani jsem o něm nevěděl. Potíž nastala až v zátěži. Uchladit 4 jádra Phenomu II 965 BE běžících na základním taktu 3,4 GHz už stojí trošku úsilí a jelikož větráček může točit až 2500 otáček za minutu, neváhal tak činit bez jakýkoliv rozpaků! Jenže hluk vyprodukovaný 80mm větráčkem na 2500 otáček je přinejmenším otravný a chvílemi jsem koukal z okna, zdali v okolí nouzově nepřisává stíhačka.
- Výměna za AC Freezer Xtreme rev.2
Došla mi trpělivost a po nahlédnutí do nabídky e-shopu a přečtení pár recenzí jsem měl jasno! Důležitým faktorem byl hlavně způsob uchycení pro AMD platformu, aby odchozí proud vzduchu směřoval k zadnímu větráčku. Pořídím si tedy AC Freezer Xtreme rev.2 (dále jen ACFX2). Výsledky v některý ch recenzích nevypadaly příliš lichotivě, ale když jsem vzal do úvahy cenu, tak člověk nemá zas tolik z čeho vybírat. Věřím, že Noctua za 1700,- Kč podá jistě super chladící výkon, ale pochybuji, že to bude natolik znatelný rozdíl, abych za ní dal 2,5x tolik pokud nejsem extrémní taktovač! V úvahu by ještě připadl Thermaltake ISGC 200, který je cenově srovnatelný, ale nemohu porovnat kvality obou. Nakonec jsem dal na doporučení kolegy, který ACFX2 vlastní a je s ním spokojený.
Pokud stavíte nejen AMD sestavu a budete jí používat v zátěži, tzn. hrát hry, převádět videa atd., výměna za BOX chladič je nutností. Do Intel sestav a nebo méně energeticky náročných bych určitě AC Freezer 7 rev.2 doporučil, protože dokáže uchladit procesor i pasivně. Ale pokud bude počítač vytížen více, zvažte sami, zdali investice necelých 300,- Kč navíc nebude stát za to „ticho“… Můj názor je, že se vyplatí si připlatit a pořídit si AC Freezer Xtreme rev.2 za cca 730,- Kč (19.1.2011).
Na mé desce MSi 790FX-GD70 nemám ani s tímto větším chladičem problém s kolizí s paměťmi. Chladič ACFX2 je mimo paměti jak horizontálně, tak vertikálně. Grafickou kartu mám v prvním PCI-E slotu a mezi chladičem a grafikou je cca 2 cm. Větrák nehlučí, protože je schovaný uvnitř a až při vysokém zatížení se ozve díky vzduchu narážejícím na žebrování, ale v tu chvíli už v počítači něco řve jistě daleko více.
Abych nepěl na tento chladič pouze oslavné ódy, přidám i pár negativ. Tím největším je asi dílenské zpracování. Větší mezery mezi heatpipe trubicemi a styčnou plochou jsou vyplněny zřejmě teplovodivou pastou a oba vrchní pláty žebrování jsou uvolněné, ale to lze přičíst zacházení během balení. Další spornou věcí je použitý atypický větrák a jeho případná výměna. Zřejmě se nedá koupit jako samostatná část, ale vyzkoušel jsem, že chladič půjde osadit klasickým 120mm větrákem s trochou šikovnosti a drátu. To je možná nevýhoda oproti již zmiňovanému Thermaltake ISGC 200, který používá klasický větrák upevněný pomocí spon.
Přikládám tabulku orientačních teplot mnou naměřených. Berte to prosím s rezervou. S dobrým prouděním vzduchu ve skříni by se dal systém používat i bez větráku na chladiči, ale při jeho skoro neslyšném chodu je to dle mého názoru zbytečné „riziko“.
|
Teplota jádra CPU
|
Teplota na chladiči
|
Klid - Windows
|
40
|
32
|
Zátež – Cinebench (pasiv)
|
80
|
45
|
Zátěž – Cinebench (1500 RPM)
|
50
|
40
|
Na závěr bych rád poděkoval za článek o klávesnici Logitech UltraX Premium, kterou jsem si díky tomu koupil a která přenesla mé dnešní myšlenky do počítače. Vyzkoušel jsem už poměrně velký počet klávesnic a tato je jedna z nejlepších nízkozdvihových v daném cenovém segmentu. Mohu vřele doporučit!
Rád bych tímto řekl, že místní blogy nejsou jen výkřiky do tmy a rád bych poděkoval ostatním autorům za jejich snahu. Je lehké kritizovat, ale o dost těžší něco vytvořit, udělat, sepsat…
Tak konec tlachání a hurá na komentáře ;-)
F3rd@
|