Disková pole v praxi #2 - RAID0, JBOD, RAID1 Tisk E-mail
Napsal Jan Kořínek   
Thursday, 07 January 2010
altPosledně jsme se brouzdali historií, dnes se koukneme na nejčastější jednoduchá pole: RAID0, JBOD a RAID1.

 

 

 

  Dost tedy bylo historického okénka, pojďme se spolu podívat na nejjednodušší disková pole, která můžete začít používat už od dvou disků. Není to jediný důvod, proč je nazývám jednoduchá. Na jejich realizaci totiž není zapotřebí ani nijak vysoká výpočetní síla.

Začneme prvním požadavkem:

Chci především rychlost a když něco selže, obnovím data ze zálohy (RAID0)

  Tohle pole vlastně není plnohodnotným RAID polem, chybí mu totiž základní vlastnost RAID: redundance. Když si vytvoříte pole typu RAID0, které se také někdy nazývá stripe set a v češtině asi nejspíš sada datových pruhů, a jakýkoliv z disků v tomto poli klekne, máte po datech. Tečka. Hotovo. Dokážete zrekonstruovat maximálně fragmenty a to ještě značně pracným způsobem, kdy se nevyhnete nízkoúrovňové práci s editorem disků. Rozhodně tedy nepoužívejte tento typ, pokud Vám jde o spolehlivost uložení dat. Proč tedy vůbec tohle pole použít? Především kvůli rychlosti.

325px-raid_0.svg
Schéma ukládání dat v RAID0

  Principem tohoto pole je totiž rovnoměrné rozložení zátěže na tolik disků, kolik jich jen do pole zařadíte. Aby to bylo zřejmé, řekněme, že máte v počítači 4 pevné disky a pracujete s videostřižnou (to je mimochodem asi nejtypičtější užití RAID0). Tím pádem máte originál filmu v HD kameře připojeném přes FireWire a pro co nejefektivnější práci potřebujete co nejrychlejší disky, na kterých pracujete s lokální kopií. Sám střihový předpis má pár kB, ale shlédnutí části a ladění střihu vyžaduje neustále hledání pozice, přehrávání a zase hledání.

  Máte tedy 4 oddíly na disku takždý řekněme 50GB velký a ty spojíte do RAID0. Výsledná kapacita je 200GB. Při úvodní konfiguraci zadáte něco, co se bude nejspíš jmenovat chunk size nebo stripe size. V tento okamžik zadáváte hlavní a vyjma počtu disků také jediný parametr RAID0. Tento chunk/stripe size (v češtine asi nejspíš velikost proužku) určuje velikost dat, které se zapíší na jeden disk, než se přejde na další. Zadáte-li chunk size třeba 256kB a zapisujete soubor o velikosti 2,75MB na RAID0 pole ze 4 disků A B C D, zapíše se na disk A 256kB, na disk B také a tak dál až na disk D, tím se uložil první megabyte a jdeme zpátky na disk A, tohle celé se opakuje, až skončíme v jakémsi třetím patře na disku C (ABCD - 1.MB, ABCD - 2.MB, ABC - 2,75MB. Máte-li tedy disky s ustáleným datovým tokem 75MB/s pro čtení. Vytvořením RADI0 jste rázem za velmi slušný peníz získali čtení 300MB/s. Stejná kalkulace samozřejěm platí i pro zápis. Zkrátka jste získali v podstatě lineárně zvýšený čtyřnásobný výkon. Jestliže používáte SATA disky, nejspíš Vám právě přestala stíhat sběrnice, ale střih běží, jako nikdy předtím.

battleship
Takový podomácku vyřešený RAID :)

  Je důležité si i uvědomit, že limitem pro Vás nebude skoro u žádného disku přímo SATA sběrnice, ale PCI nebo PCIe. Máte-li externí diskový řadič na PCIe 1x, víc jak dva disky vám na plno nejspíš jen stěží utáhne.

  Zároveň je ale samozřejmě jasné, že v případě pádu jednoho disku nezbývá, než rekonstruovat tři čtvrtiny dat. V situaci, kdy mi chybí každých čtvrtých 256kB je práce pro skutečně odhodlaného zachránce dat. RAID0 je možné realizovat jen na stejně velkých oddílech a nebo discích, pokud nějaký disk/oddíl přečuhuje, použije se velikost menšího jako základ. Stejně tak se nepoužije konec disku/oddílu, pokud se tam nevejde celý chunk.

  Rychlost, rychlost a zase rychlost je tedy hlavní výhodou RAID0 a nepoužívejte to nikde, kde Vám na datech záleží. Nicméně, jak vidíte u střižny, své uplatnění to najde. S odkazem na první díl, nenasazoval bych to na celý disk, což v podstatě nutně vyžaduje softwareové diskové pole, nebo dedikovanou n-tici disků přes HW řadič. Za zmínku rovněž stojí i to, že výpočetně je toto pole velmi levné. Nikoliv nejlevnější, ale stejně. Kdybyste hledali třeba další možné požití, dovedu si představit dva databázové stroje s ultimátně rychlými disky na bázi RAID0, které jsou na sebe na úrovni DB stroje replikovány a tak máte zajištěnu redundanci na vyšší úrovni a těžíte maximálně z výkonu disků.

Druhým požadavkem je:

Chci především kapacitu a když něco selže, oželím jednu n-tinu, a případně obnovím data ze zálohy (JBOD)

  Druhé pole je z hlediska spolehlivosti podobné, jako RAID0, ale při pádu jednoho z disků není situace přeci jen až tak strašně fatální. Zkratka JBOD totiž velmi dobře vystihuje princip tohoto pole: Just a Bunch Of Disks (jen hromada disků). Data se zapisují na první disk, když se zaplní, tak na další a tak dále, až se zaplní celé JBOD pole. Jak sami vidíte, pokud jeden disk padne, data jsou sice ohrožena a na disk se standardně nedostanete, ale když už nic, data jsou aspoň zapsána pěkně za sebou, takže kromě mezního překryvu na hranicích disků a samozřejmě padlého disku máte pořád slušnou šanci data zachránit. JBOD je možné realizovat na libovolně velkých oddílech a nebo discích, pokud nějaký disk/oddíl přečuhuje, nevadí, naváže se, až dojde prostor.

500px-jbod.svg
Schéma  ukládání dat v JBOD

  Výhodou je, že data jsou přeci jen pohromadě a získáte extrémně veliký prostor za nepatrnou cenu z hlediska CPU. Nevýhodou je, že při lineárním čtení máte pořád propustnost jen jednoho disku. Nicméně pěkným příkladem použití by mohlo být nějaké zrcadlo webdisku alá Sunsite na MFF UK s mnoha zrcadly Linuxových distribucí, open source projektů a dalších dat, která existují na mnoha dalších serverech. Na data víceméně rovnoměrně přistupují uživatelé, takže propustnost je srovnatelná s RAID0, prostor je ultimátně veliký. A když to třeba někdy klekne, no tak dotáhnem data znovu, no!

Třetím požadavkem už je spolehlivost:

Chci mít jistotu, že mě padlý disk neohrozí, ale nechci moc investovat (RAID1)

  Tady už se dostáváme konečně ke zvýšené spolehlivosti a to nikoliv zanedbatelně. Řekněme, že máte 0.33% pravděpodobnosti, že Vám tento měsíc jeden disk klekne (mimochodem, to jsem si až tak úplně z palce nevycucal, jelikož některé disky mají v prvních 12 měsících provozu poruchovost 4%). Pokud ale máte byť i jen ze dvou disků vytvořen RAID1, tak už se dostáváte na pravděpodobnost 0,001089%, že přijdete o data. S tím se spí pravda o něco klidněji, že?

  Jak tedy RAID1 funguje? No, hodně napoví jeho lidštější jméno: mirror/zrcadlo. Použijeme příklad se dvěma disky. Pokud přijde požadavek na uložení dat, ovladač diskového pole vrátí systému zprávu o úspěšném uložení až poté, co dostane potvrzení od obou disků v poli. Pokud některý z disků vyhlásí problém, ovladač ho odepíše, data mu už nesvěří, ale vy je máte na druhém disku nebo oddíle. RAID1 je možné realizovat jen na stejně velkých oddílech a nebo discích, pokud nějaký disk/oddíl přečuhuje, použije se velikost menšího jako základ.

325px-raid_1.svg
Schéma ukládání v RAID1

  Primární výhoda je jasná: spolehlivost za velmi dobrou cenu. Zápis je o trohu pomalejší vzhledem k dodatečné režii ovladače pole a navíc je rychlý jako nejpomalejší disk, ale u slušně napsaného ovladače získáte další výhodu, která není až tak zřejmá. Řekli jsme si, že se data zapisují v podstatě současně na oba disky. Z hlediska obsahu dat jsou tedy disky rovnocenné a číst tedy můžu z libovolného disku. Mám-li data uložena, je to jedno, odkud čtu, nemám-li data ještě uložena, dám je rovnou z paměti. Pro RAID1 tedy platí mírně pomalejší zápis, až dvakrát rychlejší čtení! A schválně se koukněte, jak je na tom s poměrem čtení/zápis právě Váš počítač. S polem typu RAID1 máte šanci získat třeba i desítky procent výkonu navíc a ještě máte data uložena velmi spolehlivým způsobem.

floppy_disk_striped_raid
Krásné RAID řešení externích disketových mechanik dá dohromady více než 10MB paměti! :)

  Nevýhodou ovšem samozřejmě je, že data ukládáte na tolik disků, kolik jich je v RAID1 nastaveno, a tak fyzicky využijete jen jednu n-tinu z instalované diskové kapacity. U tří disků tedy získáte pár tisícin procenta jistoty navíc za cenu celého disku nebo kapacity daného oddílu.

No a příště si řádně pošpitáme o polích, která sice nejsou oslnivě rychlá, ale zato nabízí slušnou využitelnou kapacitu za cenu malého navýšení instalované kapacity (RAID3, 4, 5, 6).

Zdroj obrázků: http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID

AUTOR: Jan Kořínek
V IT jsem už 18 let a z toho jsem posledních 5 let vedl webhostingovou divizi. V tuto chvíli už působím jen jako externí konzultant - specialista na Linux, počítačové sítě a bezpečnost. A jelikož si od IT odpočívám, otevřeli jsme si se ženou kavárničku.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-07 21:22:20
avatar
No u RAID1 by clovek musel mit fakt smulu pac by moseli kleknout spolem,... nebo 2. v case kedy by se kupoval/instaloval nahradni za 1. a jete sa na nem neudelala zalozni kopie,... ale no pech je pech,....
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-07 22:26:22
avatar
Jestli je pravda, že odborníkem na nějakou oblast je ten, kdo v dané oblasti už udělal všechny chyby, pak jsem hotový mistr.
Nestalo se mi totiž něco tak fatálního, jako že kleknou dva disky v zrcadle po sobě, než první nahradím, ale něco podobného přeci jen ano: Pole RAID10 (detailně v dalších dílech) mi ale začalo hlásit problém s diskem. Čas od času jeden disk prostě vypadnul z pole, vlastně jenom jeden jeho oddíl z tuším 5. Řekl jsem si fajn, je načase ho vyměnit, vyndal jsem ho, dal nový disk a začal s resynchronizací jednoho oddílu po druhém. A v tenhle okamžik je zrcadlo nejzranitelnější, jelikož vyžaduje přečíst všechna data z celého disku a to docela dost rychle. No a v tenhle okamžik se mi stalo, že mi lehnul jiný oddíl na zdrojovém disku.
Takže pokud mohu doporučit: Pokud disk opravdu maká, měnit nejpozději po 2 letech a ideálně v režimu jeden rok jeden, druhý rok druhý.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-08 08:18:23
avatar
No tak to je mazec Nikdy mě nenapadlo uvažovat o pevném disku takhle "negativně". Osobně jsem se setkal v životě jen se dvvěma disky (asi z 10 co jsem kdy měl), které ale skoro nešly hned od začátku. U jednoho jsem nainstaloval systém a ten se už nespustil nikdy a u druhého to hodilo SMART chybu, tak mi dali nový. Nějak si nedokážu představit, že by mi teď odešel disk třeba externí, kde jsou fakt všechny videa, fotky rodnné + další soukromé věci.

Asi fakt to nejdůležitější začnu pálit na Blu-Ray, to by mělo vydržet déle.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-08 08:51:25
avatar
Tohle byla databázová mašina s několika tisíci databázemi, která dělala v dlouhodobém průměru 700 dotazů za sekundu. Disky byly v době pádu cca 3 roky staré, takže by se dalo říct, že jsem si o to vyloženě říkal.
Navíc ti to dá představu, co bys musel s tím svým diskem dělat. Ale na druhou stranu, spoléhat na jeden pevnej disk je podle mého bláhovost, zvlášť, pokud ho přenášíš.
Zkrátka: V Boha věřím, ale data stejně zálohuju.
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 17:40:29
avatar
Tak tak Když je něco co by se blbě shánělo tak zálohovat a dnes asi nejlíp na Blu-Ray a dát přednost jednovrstvým médiím s dual mam u DVD hodně špadné zkušenosti
amartin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-08 15:13:44
avatar
Ja som v roku 2009 kupil asi 20 klasickych desktopovych diskov a z toho odisli 4 a tiez hopom; ani sa v kopoch velice neohriali . Co sa tyka notebokov tak tam je to horsie tam mi klakli 4 z 5. No ono to je tym, ze zapnute notase ba sa nemali nosit hore dole.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Parita 2010-01-08 14:57:09
avatar
Pokud někdo máte dotazy a nebo doplnění k fungování parity, rád si to zodpovím/přečtu ;o)
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-08 20:44:32
avatar
Zdravím díky za dobrý a srozumitelný článek. Rád bych se zeptal autora co si myslí o desktop diskách přímo určených do diskových polí (Seagate Barracuda ES, Western Digital RE)
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-08 19:26:12
avatar
Dobrej dotaz! Taky by mě zajímalo, zda to má smysl, protože některý stojí o dost více než normální verze.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-08 22:00:24
avatar
Asi myslíte RAID edition řady. Na hostingu jsme je používali v podstatě výhradně. Už jsem to dokonce někde i zmínil.
Jejich hlavní rozdíl je obyčejně v ložisku někde i v uložení ramene hlaviček, ale hlavně potom v nastavení NCQ parametrů, které počítají s dlouhou frontou požadavků. Technicky je to hlavní důvod, proč Vám tyto disky nedoporučím na desktop. Bude to katastrofa. nemalou přidanou hodnotou je pak samozřejmě i prodloužená záruka. Když byl standard 60 měsíců, nekupovali jsme nové disky do diskových až do doby, kdy došel prostor. Jen padáním disků jsme inovovali 16 disků průběžně. Jeden vypadl, vyměnili jsme ho za záložní v serverovně a vyreklamovali ten padlý disk kus za kus.
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-08 22:50:52
avatar
Jde mi o sestavení malého domácího servru s disky v RAID1, který by běžel 24h denně a mimo jako uložiště by sloužil občas jako server pro on-line hru.
Právě mně jde o to, že u klasických disků se uvádí, že není doporučován 24h provoz, naopak tyto RAID edition jsou na to přímo dělané. Takže jestli se vyplatí na takové domácí úložiště v rámci co nejdelší životnosti a bezpečnosti dat si připlatit za RAID edition.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 00:24:16
avatar
Tak podle toho, co píše kořen, je to určitě dobré. Je na to dlouhá záruka, takže když padne nějaký, tak vyměníš v reklamaci za jiný a máš záruku znova. Tahle výhoda je asi největší + ty parametry šité na míru pro serverové řešení RAIDu.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 12:02:26
avatar
Nerad bych Vám radil, co dělat a co ne, ale zkusím Vám dát co nejvíc informací (porovnával jsem jenom WD BE versus RE):
Desktopové disky PRO:
- Mechanicky se liší pouze minimálně, pokud vůbec
- Nastavení elektroniky optimální pro desktopovou zátěž = relativně malé množství požadavků na disk (několikrát za vtěřinu je relativně malé množství)
RE disky PRO:
- V lepším případě spolehlivější ložiska
- Elektronika obsahuje vlastnosti, které se zvyšují spolehlivost u extrémní zátěže
- Větší vyrovnávací paměť
Desktopové disky PROTI:
- Nižší záruka (nicméně u WD je 5 let omezená záruka)
RE disky PROTI:
- Nastavení firmware podává při desktopové zátěži menší výkon (důvodem je agresivnější nastavení NCQ)
Co se mě týká, já jsem pro svoje domácí diskové pole vybral 1TB WD green disky v RAID5 z 5 disků. Nepotřebuji, aby mi hučel větrák a jako úložiště pro fotky, hudbu a filmy to bohatě stačí. Dokonce tam mám uložený svůj domácí adresář přes NFS a pohoda s jedinou výjimkou, když se načítá fotogalerie na desktop ze zhruba 300 adresářů.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 12:35:57
avatar
Tento koment o rozdílu normal disků a těch RAID upravených je skoro na samostatný článek. Díky za vysvětlení, nikdy jsem nad tím ani nepřemýšlel (nad tím rozdílem).

Musím vydat ten další díl, ať vím, co to je RAID5, co máš doma
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 15:37:18
avatar
Jojo, taky mě napadlo se na to podívat do hloubky pěkně výrobce po výrobci.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 12:18:15
avatar
Ještě mě napadlo: Jestli nejde úplně o hluk, tak bych šáhnul po hot-swap šasí na 5 disky do 3 5,25" pozice. Když budete chvíli hledat, dá se najít skříň, která má 11 5,25 pozic, kam v extrému můžete dát 3 takové boxy a získat tak 15-ti diskové pole se 2 optickými mechanikami.
Konečně náplň pro 10 SATA portů v nových chipsetech.
Box: Odkaz
Case 9 pozic: Odkaz
Case 10 pozic: Odkaz
Case 7 pozic: Odkaz
A nebo recenze z DDW: Odkaz
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-10 16:08:10
avatar
Dík moc za rady. Prozatím se nebudu pouštět do velkých akcí. Počítám pouze s RAID1 se dvěma disky. Asi to teda vidím na nějaké green disky
Mak44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-14 20:54:30

ja mam takyto server doma uz cez 2 roky (07/2007) a odvtedy ide 24/7/365. Povodne tam je 120GB maxtor 7200rpm 8MBcache ATA. Vtedy sa este sata nerobili, tak asi taky je stary. Ide bez problemov, teraz uz viacmenej ako systemovy disk. V decembri 2008 som pridal samsung F1 500GB (dosiel z reklamacie, medzitym som uz klientovi dal barracudu) a ide tiez nonstop, bez problemov. Uvidime ako dalej. Ale fakt sa divim tomu maxtoru.
edit: nizsie pisete o teplotach, za posledny mesiac (to je uptime po poslednom update) je max 35°, aktualne 31°C oba
EuMatBa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 18:43:47

Předpokládám paritu na příště. Asi by bylo se dobré zmínit nejen o ní, ale i o Hammingově kódu a možná i o jiných zabezpečovacích kódech typu 2 z 5.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 19:41:19
avatar
No, to narazí hned na několik věcí:
1. Článek jsem mínil spíš uživatelsky
2. S RAID2, ve kterém se Hammingův kód využívá, jsem se v praxi nesetkal za celých 15 let
3. Ale hlavně nejsem tak silnej v algebře, abych ty matice pochopil
EuMatBa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 23:54:03

Tak že bych tu ještě třeba rozjel rychlokurz číslicovky Nebo základy asembleru
Hfero3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 13:17:04
avatar
Niečo ako 2x (2disky v raid1) v raid0 asi nie je možné?
Ale 2x2 disky v raid1 je nie?
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 15:36:22
avatar
To existuje, dokonce ve dvou variantách. RAID 0+1 a RAID 10.
Více se o tom rozepíšu v následujících dílech.
t85m [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - pochvala 2010-01-09 17:00:48

Chvalim autora za perfektne napisane clanky, vela ludom sa tieto informacie hodia. Tesim sa na pokracovanie Este by som prosil autora, aby v poslednom clanku navrhol rozne typy RAID poli s dvoma alebo viacerymi HDD s cielom dosiahnutia najvyssej rychlosti alebo aj s kombinaciou rychlosti a spolahlivosti pre domace vyuzitie.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 18:23:35
avatar
No, o tom vlastně celé ty články jsou. Popisuji jednotlivá RAID pole právě tak, abyste si mohli vybrat, co je pro vás nejlepší.
Za chválu se skoro rdím
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 17:28:13
avatar
Super článek. Já sám jsem s Raidem0 experimentoval v době prvních Sata disků - Měl jsem dva Maxtory 200GB a výkon byl velmi dobrý. A mimochodem kombinace 4disků v Raidu0 je velmi těžká konkurence pro SSD a to jak výkonově tak kapacitně. Vždyť dneska za deset tisíc je výhodnější Raid0 jak drahé a nespolehlivé SSD (MLC) kde musí část místa zůstat volná aby se moc nedegradoval výkon. Na praci je tohle Raid nejlepší - výkon a kapacitu má a kvuli spolehlivosti se cenná vyrobená data ukládají na bezpečné úložiště. A ani s tou nespolehlivostí disků bych to neviděl tragicky - když se pořídí Raid edice od WD a k tomu kvalitní zdroj a hlavně ochrana před přepětím v zásuvkách tak je to velmi spolehlivé.
Ostatně myslíš že je nejlepší značka disků? Já mam nejlepší zkušenosti s WD. Samsung mi dvakrát kleknul - prostě prdly ložiska no a teď mam nový Seagate 7200.12 500GB s jednou plotnou a už měl taky jeden kiks - šlo na nej dost teplo a začal vypadávat. Nějaký čas jsem ho měl vně skříně a tam šlapal zas dobře...
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 18:27:38
avatar
Na hostingu jsme protočili kvanta disků a zjistili jsme, že je to prašť jako bácni. Zkrátka si vyber ty disky, které se ti nejsnáz reklamujou. Z toho důvodu jsme brali Seagate, který nám ve velkoobchodě měnili kus za kus jen proti reklamačnímu protokolu.
BTW: Teplo je zabiják, jakmile vnitřní teplota přesáhne 60 stupnů, stoupá velice riziko odloupnutí magnetické vrstvy. Pokud ale udržíš teplotu na rozumné úrovni, je to se spolehlivostí v běžné zátěži opravdu dobré.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-10 16:55:21
avatar
No...mě se ještě asi za rok nestalo, že by měl můj WD 640GB víc než 32°C, natož 60°C. K tomuhle může dojít max v těch velkých serverovnách ne, jinak myslím, že 60°C nehrozí
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-10 18:04:51
avatar
ale může, když máš menší skříň a grafiku co vyfukuje teplo do skříně...
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-10 21:26:19
avatar
Ve slušné serverovně a se skříní do racku ti přehřátí hrozí asi tak stejně, jako v Grónsku
Moje disky se přehřívaly právě proto, že jsem měl blbě udělanej odtah a praly se mi větráky nad podlahovým topení. A než jsem se stihnul vzpamatovat, skoro jsem na nich neudržel ruku.
Dumbo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-10 17:18:33

Priznám sa ja som z tychto Raidov Debil
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-10 21:24:30
avatar
Rád vysvětlím, co jsem nenapsal srozumitelně. V čem přesně plavete?
lBakYl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RAID 0 2010-01-11 12:56:33
avatar
Ahoj Korene, mas koukam nejen vybornou znalost o discich, ale taky zkusenosti. Mam pocit, ze takovych schopnych lidi je dneska cim dal mene. Ale to by byla diskuze na jine tema.

Osobne chapu princip fungovani RAID, at uz 0, 1, 5...moje otazka je spis, jak to prakticky zapojit, aby to fungovalo. Od svych 13-ti let jsem postavil zhruba 15 PC, nikdy jsem ale RAID nepotreboval. Rekneme, ze bych rad postavil jednoduchy RAID 0. Krome 2 disku ktere jsou dejme tomu shodne (znacka, kapacita..), co k tomu jeste budu potrebovat? Predpokladam, ze to musi podporovat deska. Musi na to mit desky specificky podporu, nebo se to da zapojit s jakoukoliv beznou zakladni deskou (uvazuju moderni PCI-E desky).

Protoze jsem takove zapojeni nikdy nevidel, nemam paru, jak to je fyzicky zapojene. Krome desky, je jeste neco potreba? Napriklad by ty disky mely byt propojeny nejakym konektorem (SATA u SATA disku, apod.). Ted jde o to, jestli jsou propojene mezi sebou, nebo jestli oba vedou do desky (chapu, ze to bude spis druha varianta).

No a posledne, kdyz je mam fyzicky zapojene, jak bude komp vedet, ze je chci dat do RAIDu? Da se to nastavit manualne na desce, nebo v BIOSu, nebo pri instalaci systemu?

Sorry za toliko otazek, rad bych vedel vic praktickych info z lame point of view.

Diky,
Baky
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-11 20:48:08
avatar
Popíšu to pro Windows a trochu ve zkratce a jelikož v nich nejsem až tak zběhlý, je možné, že mě někdo doplní. Mojí primární parketou je totiž Linux, který ohledně diskových polí má fantasticky široké spektrum možností.
1. HW řadič
Nejjednodušší varianta. Disky se (obyčejně) připojí k portům řadiče, řadič se ohlásí vlastním BIOSem, kde se pole nakonfiguruje. OS má ovladač k řadiči a přímo nevidí fyzické disky. Fyzické disky se kontrolují prostřednictvím nástroje k řadiči.
2. SW podpora RAID na desce
Rovněž poměrně jednoduchá varianta. Ve standardním BIOSu se obyčejně zapne podpora RAID a tím se zase aktivuje doplňkový RAID BIOS, kde se pole nastaví. Disky jsou připojeny do desky. Dnešní desky obyčejně umí RAID nad disky připojené k SATA, ale viděl jsem i desku, která vzala všechny disky, bez ohledu na SATA/PATA příslušnost. Po nastavení požadovaného pole BIOS pole natáhne obslužné rutiny (chceš-li ovladače pro reálný mód procesoru) a do OS se nainstaluje extra ovladač, který pro přepnutí mašiny do chráněného režimu řeší to samé v rámci OS. Správa fyzických disků opět probíhá přes SW dodávaný k desce. OS standardně fyzické disky nevidí.
3. Čistě SW pole
Ve Windows pokud vím tohle nelze na použít systémový disk, ale jinak Windows SW RAID umí také. V konfiguraci Windows řekneš, že chceš z daných oddílů udělat pole daného typu. IMHO Windows podporují JBOD, RAID0 a RAID1, serverová Windows pak mají další možnosti.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ptejte se! 2010-01-11 20:54:37
avatar
K tomuhle dotazu mě ještě napadlo: Jestli jsem něco napsal nesrozumitelně, tak se určitě ptejte. Já dělám v oboru patnáct let, navrhoval jsem velké SW celky, realizoval jsem docela slušně velkej hosting pomocí architektury, na kterou ostatní teprve přecházejí, pokud vůbec, a tak jsem někdy trochu mimo realitu. Beru za samozřejmé věci, které samozřejmé nejsou a dělám nepřehledně velké skoky v úvaze, které pak znemožní pochopení textu někomu méně zkušenému.
Takže: Se ptát, se ptát, se ptát
lBakYl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Thx 2010-01-14 11:32:33
avatar
Diky moc za obsahlou odpoved. Dava to smysl, asi nejlepsi je HW radic podpora na desce. Jeste je otazka, jestli HW radic bude rychlejsi, nez treba ciste SW pole nebo varianta 2 s SW podporou RAID na desce. A v pripade novych firmwaru na radice, jestli to u HW radicu vubec jde updatovat. Jen tak zvazuju + a - kazdeho reseni.

Rekl bych, ze clanek je srozumitelny i pro mene zkusene uzivatele, neni problem - moc diky!
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-14 15:47:18
avatar
HW řadič je prostě CPU delegované na všechny činnosti spojené s provozem RAID, takže je v podstatě vždycky rychlejší.
Každý řadič pak má svůj firmware, kter je možné aktualizovat.
Tvrzení o rychlosti HW řadiče vychází z předpokladu, že je řadič dobře navržen na svou činnost, ale na to se dá slušně spolehnout, když si koupíte současné řešení.
První řadič, který jsem viděl, byl postaven na procesoru 80286, schopným pracovat s 1MB RAM. To by asi dnešní SATA s 8 disky nezvládlo ;o)
elancer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak ja sa teda spýtam! 2010-01-13 14:40:58
avatar
Zaujal ma RAID1... čiastočne sa už pýtal aj Baky v príspevku predo mnou, ale nie sú mi jasné niektoré detaily.
Mám disk, dajme tomu dokúpim ešte jeden taký istý a budem chcieť vytvoriť RAID1. Zapojím na doske do SATA1 (starý) a SATA2 (ten nový), vbehnem do BIOSu, nastavím RAID1 a už frčím? Čo dáta, ktoré som mal už na predošlom disku uložené... automaticky sa prekopírujú na ten nový? Nehovoriac o tom, že mám vytvorené 3 partície momentálne, budem musieť ten nový disk predeliť najprv napr. pomocou nejakej utility na Hiren's BootCD? A potom, používam ešte XP Professional, budem musieť mať v nich zapnutú nejakú dodatočnú utilitu, ktorá to pole bude menežovať, alebo si drivery v XPčkach poradia sami?
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-14 10:28:49
avatar
Na některé části nedokážu odpovědět, ale co umím, odpovím (proces proběhne nejspíš takhle::
0. Do Windows nainstalujete ovladače pro SW RAID, který patří k Vaší desce, uděláte si kompletní zálohu VŠECH dat, včetně přesné konfigurace diskových oddílů
1. V BIOSu nastavíte podporu RAID
2. Při BOOTu se objeví další možnost vstoupení do konfigurace RAID služeb
3. Vytvoříte nový RADI typu RAID1 a jako první disk přidáte STÁVAJÍCÍ disk
4. Poté přidáte NOVÝ disk
5. Při opuštění pole, pokud dostanete nabídnuto, řeknete, že chcete pole vytvořit a inicializovat
6. Podle kapacity si počkáte i několik hodin, doporučuji tedy akci spouštět na noc
7. Až to doběhne, spostíte Windows, které by měly detekovat i nový HW - diskový systém. Přiznám se, že tohle je moje největší slabina, takže zda a jak způsobit, aby to Windows vzaly za nový systémový disk opravdu netuším

Tím, že se disky kopírují DiskToDisk se Vám na nový disk nakopírují všechna data, včetně oddílů.

Chcete-li bezpečnější proceduru, jen přidejte disk a ve Správci disků vytvořte RAID1 přímo pod Windows oddíl po oddíle. Výpočetní nároky jsou identické s BIOS RAID a jediné, co bude komplikovanější, je nabootování v případě pádu primárního disku, ale nijak zásadně.
PanPrcek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 20:22:13
avatar
Ja bych jen pridal moji zkusenost s SW RAID 1 na Windows 2003 server standard. Mel jsem na jedne masine 2 systemove disky v windowsim RAID 1 a 2 datove disky taky v windowsim RAID 1 a problem nastal, kdyz jeden datovy disk odesel (velka vetsina povrchu disku byla poskozena) ale to jsem zjistil az pote, co nesly z "pole" precist nejaka data, system hlasil nejake podivnosti a windowsy vyzadovaly spustit Scandisk, ktery se po restartu spustil a SAM SMAZAL PULKU DAT, pritom jeden disk z toho pole byl naprosto v poradku. Cimz jsem dosel k zaveru, ze windowsi RAID vubec neodpovida tomu co by mel splnovat.

Jinak super clanky oba dva a moc se tesim na dalsi. Doufam, ze toto tema rozeberete ze vsech stran :-)
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 09:42:08
avatar
To je super připomínka, díky moc! Tohle je totiž jeden z případů, proti kterým vás pole neochrání. Zařadím to do posledního dílu seriálu spolu s možnostmi, jak tomu předcházet a co by se mohlo zkusit, když už to nastane. Něco podobného jsme zažili u RAID5 u jednoho zákazníka.
PanPrcek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-24 12:19:15
avatar
Paráda :-) už se těším, jen jsem teda myslel, že přesně proti tomuto by měl raid data ochránit, proti selhání jednoho disku...
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-24 18:00:45
avatar
Já si myslím, že by data šla ještě zrestaurovat, potože nejspíš docházelo k postupné degradaci magnetické vrstvy jednoho disku, který potom dával data chybně. Takže imho by šlo tento disk prohlásit za vadný a jelikož na druhý docházelo k souběžnému zápisu, mělo by vše fungovat. Nicméně tohle je opravdu jediný případ, kdy RAID sám o sobě nepomůže. U polí typu RAID5 by dokonce v případě selhání jakéhokolliv jiného disku došlo k nevratné ztrátě dat. Ale to případně až v díle, který už jen čeká na Hollowaye.
1adad1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - v 2010-01-17 20:25:38

chcel by som sa spytat ci bude clanok aj o matrix raid
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 21:07:23
avatar
Pod tímto výrazem si nic nevybavuji, co přesně máte na mysli?
1adad1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - v 2010-01-17 21:27:10

tu je nieco o tom
http://www.pcforum.sk/urovne-systemu-raid-vt8886.html
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-18 10:36:30
avatar
Aha, takže pole typu RAID 0+1 a RAID10, ano o těch budu psát, stejně jako o polích RAID50 a RAID60 :-)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 204x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 149x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 811x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1145x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1463x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1311x
Komentářů: 6