Strana 4 z 7
- Jak přetaktovat a vyladit AMD X4 975 – násobiče vs FSB
Předem bych chtěl upozornit, že taktování je vždy určité riziko a záleží i na zbylých komponentech jako je chladič procesoru, kvalita kusu základní desky i procesoru a pochopitelně i počítačový zdroj. Neručím a distancuji se od případného zničení hardwaru, vše co čtenář bude provádět je na jeho uvážení a riziku.
Pokud máme konkrétně procesor s otevřeným násobičem (Black Edition), v tomto případě AMD x4 975 BE, není nic jedoduššího, než nataktovat procesor čistě přes násobiče. Nejprve je dobré nastavit úsporné funkce na disabled.
Nyní k obecným pravidlům taktování na socketu AM3. O bezpečných napětích pro jednotlivá nastavení bylo informováno v kapitole II.. Dále je třeba dodržet podmínku, že frekvence HT linku bude nižší a nebo maximálně stejná, jako frekvence CPU-NB (uncore) procesoru. Nicméně HT link je ideální držet na frekveních okolo 2000 MHz. Naopak CPU-NB nám navyšuje výkon procesoru jako celku. Jeho limit se pohybuje na frekvenci mezi 2600 – 3000 MHz pro procesory AMD Athlon II a Phenom II s jádry Deneb. Obecně C3 revize má lepší taktovací potenciál než starší C2 revize a obecně také platí, že Phenomy jdou taktovat lépe než Athlony II. Samostatnou kapitolou jsou potom šestijádra Thuban (u nich před vyšším OC nesmíme zapomenout vypnout položku AMD turbocore!), kde potenciál pro CPU-NB je mezi 2900-3100 MHz.
Samotný procesor Athlon II jde v průměru dostat na frekvence okolo 3.5-3.9 GHz, procesory s jádrem Deneb na frekvence 3.8-4.3 GHz (C2 revize zhruba na těch 3.8 GHz, C3 revize starého siliconu na 4 GHz a nový silicon v průměru na 4.2 GHz). Procesory AMD Thuban na 4-4.3 GHz.
Z nastavení CPU baseclock x násobič procesoru dosáhneme výsledný takt procesoru.
Z nastavení CPU baseclock x násobič CPU-NB (uncore) dosáhneme výsledný takt CPU-NB části.
Z nastavení CPU baseclock x násobič HT sběrnice dosáhneme výslednou frekvenci HT sběrnice.
Všechny tyto části lze „hlídat“ v mezích pomocí děliček. Toto je třeba si hlídat hlavně při přetaktování právě přes bussped, kdy nám s nárustem frekvence procesoru narůstá i frekvence zbylých částí procesoru a také RAMek. Frekvence RAM je však odvozená od poměrových děliček.
Nastavení časování RAM:
Nastavení násobičů a jednotlivých napětí můžete vidět dole na fotografii. Na následující nižší potom jak vypadá nastavení CPU-NB části procesoru. Znovu upozorňuji, že násobiče směrem nahoru jsou dostupné pouze pro Black Edtion verze!
Nyní níže nastavení, pokud budeme taktovat přes busspeed (FSB). Zde již musím tedy použít více matematiky a hlídat si nejen CPU frekvenci, ale i frekvenci RAM , CPU-NB ( uncore) a HT linku.
Jak vidíme, zde konkrétně jsem nastavil busspeed na hodnotu 240. Násobič procesoru je 17.5. Tedy frekvence procesoru je výsledně 240x17.5= 4200 MHz. HT link jsem musel pomocí děličky směrem dolů snížit, nejbližší možná hodnota kolem 2000 MHz byla právě zvolená 1920 MHz (240x8). Pro CPU-NB frekvenci potom velmi slušných 2880 MHz, znovu pomocí děličky jsem ji musel na tuto hodnotu upravit. S např. Athlonem II by situace byla však jiná,protože ten má násobič otevřen pouze dolů a při busspeed 240 by se odvíjela od maximálního pevného násobiče CPU-NB 10 a byla by tedy 2400 MHz, stejně tak HT link. 2400 MHz není příliš vysoká hodnota a mnoho čipů to dokáže skoro i s defaultním napětím CPU-NB…
Také jsem ještě děličkou poupravil RAM na 1333 MHz,avšak při 240 MHz busspeed je potom hodnota shodou okolností odpovídající na přesných 1600 MHz , jak vidíte na fotografii.
Výhodou těchto ASUS desek je, že nemusíte zbytečně propočítávat výsledné frekvence, ale že vám je BIOS již rovnou nabízí přepočítané. Tedy pokud je něco opravdu vysoké, není těžké hodnotu směrem dolů na nižší změnit. O násobičích jsem tedy psal hlavně proto, aby čtenář pochopil teorii taktování Athlonů II a Phenomů II.
|