Strana 1 z 2 Uživatelská recenze, postřehy a zkušenosti s notebookem, jenž je z dílen Lenova.
Ještě nedávno byla situace okolo malých notebooků dost černobílá. Většina z nich měla Atom (N270, N280, či strašnou sérii Z), nebo Celeron (jádro Dothan, takt 900Mhz, podtaktováno na 600Mhz). Poslední dobou se ale situace mění. Další výrobci procesorů na trh netbooků prakticky nevstoupili. AMD se zapojilo až nedávno s jejich procesorem AMD Athlon Neo, jenž ačkoliv nabízí velmi pěkný výkon, platíte krvavou daň na baterii a zahřívání (nehledě na to, že HP dv2, což je jediný notebook, na této platformě, který se u nás prodává, je neuvěřitelně drahý). Via již byla představena v HP 2133, které jsem osobně vlastnil, celkově byl však tento notebook krok vedle (hlavně díky chipsetu z klasického notebooku, který byl žravý a velmi topil). Via však ještě není ze hry a do netbooků zapojuje i svůj "nový" (on už je to procesor poměrně starý, jen jste o něm nemuseli slyšet) procesor Via nano 1.3+ Ghz (max. frekvence 1.6Ghz, jak je v tomto segmentu zvykem). Této platformě se dnes budeme věnovat nejvíce, neboť Lenovo Ideapad, o němž píšu, je poháněn právě touto platformou. Abych podával úplné informace, ve hře (v netboocích) jsou ještě i jiné procesory od Intelu, např. CULV Core 2 Solo na 1.4Ghz, ale těmi se v této recenzi nebudeme ani zabývat. Technické parametry Lenova Ideapad S12 jsou následující:
Procesor: VIA Nano U2250 1.3+GHz (1.6GHz capable) / 800MHz VIA V4 FSB, 1MB L2 cache Chipset: all-in-one VIA VX800 MSP Paměť: 1GB SO-DDR2 "on-board" (max. 3GB) Pevný disk: 160GB, 5 400 ot./min Displej: 12,1” lesklý, 1280 x 800 Periférie: WiFi 802.11 b/g, Bluetooth 10/100 LAN, reproduktory, mikrofon, 3xUSB port, čtečka paměťových karet SD/MMC/MS/MS Pro, webová kamera 1.3MPx Rozmery: 292mm x 216mm x 22-28.9 mm Hmotnost: cca 1.55 Kg Baterie: 6 článková, 5200mAh, Lithium Ion OS: Windows XP Home Cena: 350 USD, u nás okolo 9200 - 11 400 (nejlevnější x nejdražší obchod dle www.zbozi.cz) Ideapad S12 se ale prodává i v Atomové verzi (Atom N270, 1.6Ghz), u nás je ale dostupná pouze verze na platformě Via nano. Ta je také o 50 USD levnější, čili atomová verze by u nás stála zhruba o 1000 až 2 000 víc.
Notebook jako takový je perfektně zpracován. Lenovo si s ním vážně dalo záležet a tak je vše pevné, vše sedí (možná baterie je trošku "nejistá"), klouby jsou pevné a ani omylem nevržou. Víko notebooku je pokryto lesklou vrstvou a jakýmsi designovým vzorem. Vypadá to vcelku stylově, ale do opravdové elegance tomu něco chybí. Víko je velmi náchylné na poškrábání, to je ale asi vlastnost všech lesklých povrchů. Po otevření notebooku na vás vykoukne krásný, 12" LED display, jehož kvality a jemnost rastru oceníte už při prvním zapnutí. Rozlišení 1280x800 je velmi pěkné a dává pocit, že jste sedíte u skutečného notebooku a ne jen sub-notebooku. Za zmínku také stojí kamera, která je nad displayem. Ta zde má jakýsi účel - dokáže snímat tvář a umožní se tak přihlásit do systému jen na základě podívání se do kamery. Co bych ale tomuto SW od Lenova vytknul je, že ačkoliv by se kamera měla zaměřit pouze na tvář, bohužel snímá i prostředí okolo a nepovedlo se mi přihlásit pomocí této fíčurky jinde, než v pokoji, kde jsem se nechal oskenovat vzorově. Dále mi chyběly nějaké hlubší možnosti, např. zapamatování si hesel do IM programů, nebo třeba do emailu. To uměl SW od HP, kdy pokud jste měli na notebooku snímač otisků prstů a použili jste jej, automaticky se vám ukázala všechna hesla, která jste si navolili. Možná si jen zbytečně vymýšlím, ale určitě by to bylo pěkné. |