Strana 3 z 3
- Chyby, grafika, výdrž závěr
Co člověka bude rozčilovat, jsou bezdůvodné pády systému. Člověk si čte e-book a při přejítí na další stránku se stroj sekne a objeví se nápis Android a opětovný start systému. Z ničeho nic. Zde soudruzi z Číny odvedli špatnou práci s optimalizací (jestli něakou vůbec dělají) a alespoň někdy vydávají opravné patche na největší chyby. Zde komunita nic nezmůže, protože samotný Kernel pro Androida není Telechipsem uvolněná jako Open Source, tak nemůže nikdo vyvíjet a optimalizovat systém přímo pro tento procesor.
O náročnější 2D a 3D akceleraci se stará grafický akcelerátor Mali-200. Podle všeho by neměl být k zahození, ale zase to stojí na odladěnosti, která je snad horší než u samotného systému. Ragin Thunder 5 zvládá obstojně, sem tam se trošku zasekne, když je moc efektů jako jiskry apod. Jindy u jiných her (Angry birds, benchmark Neo Core) vypadnou textury a je místo nich jen bílá, stává se to dost často a hodně to kazí dojem. Bohužel, na téhle části se dá určitě zapracovat a přístroj by zvládal náročnější hry bez problémů. Zde dodám dodatek: stroj má sice akcelerometr, jenže hromada her blbě detekuje osy nebo si vynutí jinou orientaci obrazovky a s hraním je konec. To člověka zamrzí. Jediné co mě jede bez žádné chyby je MMO Pocket Legends, ale i zde se zasekává, když je ve městě moc hráčů.
Jedna z chyb ve hrách - špatně zobrazující se popisky, obrázky a textury (Angry Birds zdroj: www.slatedroid.com)
Vnitřní pamět je tvořená MicroSD kartou vsunutou do slotu na základní desce a její kapacita je 4 GB. Samotný uživatel má k dispozici 230 Mb na aplikace a hry a 2.7 GB na ostatní věci. Zbytek zabírá systém.
Wifi má o něco slabší příjem jak obyčejný notebook. Povídačky, že se člověk pár metrů od routeru už nepřipojí, zde neplatí. Pokud router není vyloženě šunt a nesnažím se ho chytit přes tlusté cihlové zdi, tak není problém se připojit tam, kde se připojují i lidé s notebookama. Zázraky čekat nemůžem, ale ve své kategorii je to nadprůměr.
Reproduktor něaký zvuk vydává, je hlasitý, ale při vyšších hlasitostech už hodně zkresluje. V klidném prostředí se dá v pohodě poslouchat, v hlučné hospodě už se musí prát s ostatníma zvukama a výsledek je stejně nesrozumitelný.
A výdrž? Deklarované hodnoty výrobcem jsou cca 3 hodiny na wifi a 7 hodin zapnutí na jedno nabití. Já se dostal na 3.5 hodiny s wifi a neustálým prohlížením webu, s 10% baterkou jsem jel skoro ještě hodinu. On ukazatel baterky je srandista. Když ho dám nabít, tak naráz vyskočí na 90%, na kterém se drží až do uplného nabití. Poté s ním chvíli něco dělám a po hodině jsem na půlce. Potom zase dlouhou chvíli nic a pak 10%, kde taky vydrží něakou chvíli. Není na to spoleh. (Zajímavostí je, že Mivyy údaj o výdrži se svých stránek odstranila, protože se množilo množství reklamací na výdrž.)
Vydržel i 2hodinové mučení kamošů v hospodě, kam jsem ho donesl cca s 80% baterkou, kdy neustále hráli Angry Birds a snažili se dostat co nejdál. To jsem spíš čekal, že se vybije dřív, aby už to přestali hrát :-).
Takže si to shrnem. Může se zdát, že je to vlastně nepoužitelný kus čehosi, co se tváři jako přerostlý mobil. Má cenu si takovou věc vůbec kupovat nebo o ní vůbec uvažovat? Ano i ne. Za cenu cca 3000 kč tento přístroj nenabídne plynulý systém udělaný na míru BFU, kteří hledí víc na vzhled a pěkné animace. Nenabídne zatím ani moc herního požitku, skoro nic není hratelné kvůli špatnému doladění Androidu od výrobce. Co nabídne je mobilita, internet hned po ruce, který nemusíte luštit na malém 3'' displeji a zároveň nemusí tahat člověk notebook. Filmy na tom jedou skoro dokonale, čtení e-booků je příjemné. Za cenu low-endového androidího mobilu dostanete rychlejší stroj s velkou multimedialní výbavou a internetem a něakýma hrama. Je to technická hračka, na které se dá vyblbnout a objevovat možnosti a zakoutí Androidu. Pro zkušenější uživatele se hodí do běžného provozu a nebýt nestability systému a pár chyb, tak bych tento přístroj doporučoval jako možnost k notebooku nebo stolnímu počítači kvůli jeho mobilitě.
Naštěstí (nebo na neštěstí) i Číňané objevili novější architektury ARM procesorů a už chrlí hromadu tabletů s procesorem typu Cortex-A8, samotný Samsung nabizí podporu co se týče kernelu, dokumentace k jeho procesorům. Slušnější tablet s jejich chipsetem (ne nepodobným s tím, co je v Samsung Galaxy Tab) se prodává za cca 220$. Třeba svítá na lepší časy a tyto porodní bolesti prvních MID brzy vyprchají. Do té doby tu budou stále s námi přístroje, jak ten dnešní popisovaný.
Doufám, že vám to přinese i jiný pohled na tyto stroje, které dokážou za málo peněz udělat hodně muziky.
Na konec musím dodat, že vše co čtete jsem nasbíral po různých forech a internetu cca za posledního půl roku a samotný přístroj jsem si vybral po dlouhých uvahách. Tabletům Zdar.
Zdroje: slatedroid.com, apad.cz, aschillings.co.uk a google.cz
|