Strana 1 z 2 Původním účelem byla tato karta zapůjčená na nedávnou OC akci, kde se měla podrobit nějakému většímu trápení na sestavě s megalomanským Intel core i7 980x, nakonec vše nedopadlo dle představ.Ale...
Na overclockerské akci jsme měli zapůjčenu i exkluzivní grafickou kartu ASUS GTX580 Matrix Platinum. Stihl jsem ji ještě před zasláním zpět po návratu z akce velmi rychle odzkoušet v pár benchmarcích.
Bohužel, její původní záměr zapůjčení se až tolik nevyvedl - sestava s Gulftownem "zklamala" a GTX580 nám pod dusíkem v danou chvíli byla k ničemu. Alespoň si ji teda odzkoušel na vodním chlazení s core i7 930 uživatel Bezn1ck. Mně nezbývalo nic jiného, než přes spánkový deficit ji po akci v rychlosti odzkoušet alespoň v 3Dmarcích. To uvidíte níže.
Nejprve se podíváme, o jakou krásku se vlastně jedná. Po designové stránce lahodí oku "stealth" design krytu, který má černo červené zpracování ROG stylu. V zadní části karty je i ROG logo. Pro srovnání sem vyfotil i svojí starou HD4870, taktéž v provedení Matrix, hned na první pohled si krom obrovských rozměrů nové GTX580 všimneme i nových 100mm větráčků, které mají větší průměr a i vzduchový průtok než tehdejší Matrix.
Při pohledu zespoda má grafika masivní backplate, který také napomáhá účinnějšímu odvodu tepla. I zde můžeme vidět plošku s měřícími body, vpravo dole. Vpravo nahoře je potom stěží viditelná tweakovací část, kde například lze vypnout OCP ochranu.
Při bočním pohledu si hned všimneme částečné podobnosti s DirectCu II chlazením, Matrix zabírá také 3 sloty. To může být snad pouze jeho jediné minus. Na krytu chlazení je průsvitné logo "Matrix", které svítí modře/tmavě modře/zeleně/fialově/červeně dle teplotního vytížení karty. Zcela napravo můžeme vidět i červené tlačítko pro aktivaci otáček ventilátorů na maximum. To se může hodit při brutálním OC a vypnuté ochraně voltáže na 1.15 V. Nad tímto tlačítkem je těžko rozeznatelná ploška pro měření napětí (6 měřících bodů). Co už není vidět jsou tlačítka pro přidávání a ubírání voltáže (plus a minus)-ty se nacházejí pod tlačítkem aktivace max. otáček ventilátorů. Na fotografii je ještě patrné, že grafická karta vyžaduje napájení ze zdroje s 2x 8pin.
Pokochejte se celkovým pohledem na grafiku, ve skutečnosti vypadá ještě o něco lépe.
Pohled ze zadní strany nás informuje o výstupech a také dalším speciálním tlačítku. Tlačítko "safe mode" nám navrátí původní tovární hodnoty taktů a voltáže grafické karty. Pokud něco přeženeme, stačí tedy pouze stisk tohoto tlačítka a vše je při starém. Dobrá vychytávka pro overclockery a nadšence. Výstupy jsou veškeré možné, tzn 2x DVI, 1x HDMI a 1X displeyport.
Vše nejpodstatnější je skryto pod krytem chlazení, karta má neuvěřitelně nadimenzované napájení. To by šlo prověřit snad a pouze jen pod LN2.
ASUS začíná využívat nový software GPU Tweak. A nutno říci, že vypadá skvěle, líbivě. Mimo jiné by měl podporovat i většinu současných grafických karet. A co se týká funkčnosti, reaguje svižně, nezasekává se. Ideálně ladí s ROG sériíí softwaru. Profily lze pochopitelně ukládat, je zde i zajímavost s možností držet kartu stále na vysokých taktech i bez zátěže! Nastavení je v případě Matrixu masivní. OD napětí jádra, přes napětí pamětí, otáček ventilátorů atd. Nechybí ani monitoring teplot a voltáže. Nejsem snad sám, kdo doufá, že tento software zůstane doménou ASUS grafických karet po xx následujících let.
|