Zpráva o uvedení SSD disku OCZ Octane proběhla v Česku jen v několika médiích, větší pozornost si informace nezasloužila. Je to škoda, protože to vypadá, že v listopadu dorazí do obchodů těžká konkurence pro aktuální SSD disky se SandForce řadiči SF-2281.
OCZ Octane bude založen na evoluci dříve hodně kvalitního, známého a v roce 2009 v SSD dominantního řadiče Indilinx. O tomto spojení už jsme mohli slyšet v březnu tohoto roku. OCZ společnost Indilinx koupilo a začalo na základě jejího povedeného řadiče vyvíjet svůj model Indilinx Everest, který má velkou šanci se zařadit jako třetí mezi jediné dva kontrolery, které se u SSD pro běžný consumer trh aktuálně používají, mezi SandForce SF-2281 a Marvell 88SS9174.
Nyní se již vyrábí a distribuují jak model Octane s rozhraním SATA 6Gbps, tak i nižší Octane-S2 pro SATA 3Gbps. Vyrábět se budou o velikostech 128, 256 a 512 GB, novinkou u 2.5" SSD pak bude i 1TB verze. Očekávání jsou velká, víme totiž specifikace a základní parametry:
- Dual Core CPU
- Up to 512MB DRAM cache
- 128GB, 256GB, 512GB, and 1TB models
- High sequential speeds:
Octane (SATA 3.0) Read: 560MB/s; Write: 400MB/s
Octane-S2 (SATA 2.0) Read: 275MB/s; Write: 265MB/s
- High transactional performance - Optimized for 4K to 16K compressed files
Octane (SATA 3.0) 45,000 random read 4K IOPS
Octane-S2 (SATA 2.0) 30,000 random read 4K IOPS
- Industry-low latency:
Read: 0.06ms; Write: 0.09ms
- Strong performance at low queue depths (QD 1 – 3)
- Up to 8 channels with up to 16-way Interleaving
- Advanced BCH ECC engine enabling more than 70 bits correction capability per 1KB of data
- Proprietary NDurance™ Technology: increases NAND life up to 2X of the rated P/E cycles
- Efficient NAND Flash management: Dynamic and static wear-leveling, and background garbage collection
- Boot time reduction optimizations
- NCQ support up to 32 queue depth
- End-to-end data protection
- TRIM support
- Industry standard SMART reporting
Základem nových SSD bude dvoujádrový procesor, který k sobě bude mít až 512 MB RAM, která bude sloužit jako cache. Nejde tak ve směru SandForce řadičů, které mají cache integrovanou přímo ve svém čipu, ale bude ji mít zřejmě externí. U vyššího Octane pro SATA 3.0 se dočkáme sekvenční rychlosti čtení až 560 MB/s a zápisu až 400 MB/s. To jsou velmi slušné hodnoty.
Optimalizace řadiče jsou směřovány do co nejširšího záběru výkonu u různě velkých souborů s různou možností komprese. Tím se OCZ chlubí nejvíce - rychlost by měla být minimálně závislá na komprimovatelnosti dat. Uvidíme.
45 tisíc IOPS pro čtení malých 4kB souborů je u nejnovějších SSD lehce nadprůměrná hodnota. 25 tisíc u zápis 4K je spíše podprůměrné, ale pokud to byla reálná hodnota bez závislosti na komprimovatelnosti, nebylo by to tak špatné. Specifikace je jedno, testy druhé, takže zde uvidíme, co z toho nakonec bude.
Výborná by měla být přístupová doba, která by měla být dokonce pod 0,1 ms pro čtení i zápis. Řadič by měl být orientován hlavně pro nejčastější reálné situace, kdy má zpracovávat fronty jednoho až tří požadavků, maximum podporovaných požadavků v jedné frontě pak bude 32 s podporou NCQ, což mají i konkurenční SandForce.
Pokročilá bude i ECC korekce chyb. Až dvojitou výdrž NAND flash pamětí má zaručit technologie NDurance - jsem zvědav na její podobnost s DuraWrite od SandForce. Podporován bude i pokročilý management NAND flash v podobě dynamického i statického wear-levelingu, v pozadí pěkně pojedou i algoritmy Garbage Collection. Nechybí ani TRIM. Tedy to, co dnešní SSD mít musí.
Dle screenu z prezentace OCZ z Anandtechu by měla být cena přibližně 1,1 až 1,3 dolaru za GB. Pokud by nejnižší model o velikosti 128 GB stál logicky na vyšší příčce rozhraní, bylo by to 128 * 1,3 * 20 korun za dolar, což je lehce přes 3300 korun. Uvidíme, jaká bude brzy realita, ale taková cena zní luxusně. Viditelně tak nebudou použity NAND flash paměti MLC, ale TLC (děkuji za poznámku v diskuzi), tedy Triple-Level-Cell, které jsou ještě o 30% levnější než MLC. Vypadá to tak, že pokud budou specifikace opravdu tak dobré i ve skutečnosti, dočkáme se před Vánoci velkého třesku na poli SSD.
Obrázky z prezentace najdete na Anandtechu zde. Zdrojem jsou informace od OCZ zde.
AUTOR: Tomáš "holoway" Hort |
---|
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq. |
|